Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-12, 07:04   #7396
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by kalugaru View Post
Mersi de sfat ,taxa de 8 lei daca o platesc la finante sau cec am sansele sa ramana masina inregistrata definitiv?sa inteleg ca e un risc cu finantele astea ,poate nu vreau sa pastrez masina ,sa nu ma trezesc cu impozit la ea.
n-ai cum sa te trezesti cu impozit la masina, din moment ce masina nu iti este inmatriculata in romania!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 10:51   #7397
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Discutii despre orice!

http://www.emaramures.ro/Video-Maram...dubla-continua



parca il cam doare la banana ca-i vin masini din fata! traiasca smecherii din baia mare de pe la primarie!
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 10:53   #7398
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: Discutii despre orice!

prima afirmatie e ok, de acord cu tine.
a doua insa nu, nu se vede nimic, de unde sti ca aia e masina primariei? putea fi batman cu papamobilul, si mai scrie si ca e camera HD ....
Brabus is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 11:07   #7399
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Discutii despre orice!

au o scoda MBM, plus multe alte masini care circula ca imbecili prin oras! suntem mai multi de aici care sau lovit de ei, lovit in sensul ca le-au taiat calea, nu le-au dat prioritate si asa mai departe! si eu ma numar printre ei! de multe ori le vad pe interzis in special in statia de la Unic vis-a-vis de gold plaza! masina MBM parcata in statie si inca 2! pe langa alea doua ață roata, nea militian cu telefonul in mana, si masina de MBM nici nu o baga in seama...
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 11:11   #7400
Brabus

Stage 5
 
Brabus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,183
Default Re: Discutii despre orice!

da, de acord cu tine, sint niste zmei la volan, se cred invincibili, trec pe rosu,parcheaza unde au chef si merg pe interzis, corect, insa eu vorbesc punctual de acest filmulet.
ideea e ca nu se vede ca e o skoda rapid cu numerele respective, se vede o masina care depaseste si atit.
daca ai facut tu filmarea atunci inclin sa cred ca asa ar putea fi.
Brabus is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 11:16   #7401
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
n-ai cum sa te trezesti cu impozit la masina, din moment ce masina nu iti este inmatriculata in romania!
Ba ai cum. Ca nu se face asta in practica, e partea a doua. Impozitul este o taxa pe proprietate. Deci , in mod normal ,trebuie sa platesti impozit pe masina, daca ea este adusa de afara si radiata acolo (spre exemplu).Conform codului fiscal, esti obligat sa inregistrezi masina la circa financiara in 30 de zile, altfel esti pasibil de amenda sau se vor calcula debite restante sau penalizari.

art 264 , alin 4 din Codul Fiscal:

Orice persoană care dobāndeşte/īnstrăinează un mijloc de transport sau īşi schimbă domiciliul/sediul/punctul de lucru are obligaţia de a depune o declaraţie fiscală cu privire la mijlocul de transport, la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale pe a cărei rază teritorială īşi are domiciliul/sediul/punctul de lucru, īn termen de 30 de zile inclusiv de la modificarea survenită.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 18:44   #7402
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
Ba ai cum. Ca nu se face asta in practica, e partea a doua. Impozitul este o taxa pe proprietate. Deci , in mod normal ,trebuie sa platesti impozit pe masina, daca ea este adusa de afara si radiata acolo (spre exemplu).Conform codului fiscal, esti obligat sa inregistrezi masina la circa financiara in 30 de zile, altfel esti pasibil de amenda sau se vor calcula debite restante sau penalizari.

art 264 , alin 4 din Codul Fiscal:

Orice persoană care dobāndeşte/īnstrăinează un mijloc de transport sau īşi schimbă domiciliul/sediul/punctul de lucru are obligaţia de a depune o declaraţie fiscală cu privire la mijlocul de transport, la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale pe a cărei rază teritorială īşi are domiciliul/sediul/punctul de lucru, īn termen de 30 de zile inclusiv de la modificarea survenită.
nu platesti nimic cat timp ai numere rosi, iti vine acasa de la primarie foaia cu impozitul la masina doar dupa ce iti este inmatriculata in Romania! numerele rosii sunt provizorii, te contrazic! la numerele rosii se ia in calcul ca masina o poti folosi pentru mai multe variante, recarosare, inmatriculare, dezmembrare, sau predestinata altui proprietar! am scos sute de numere rosii si nu mi-a venit niciodata sau nu mi-a zis nimeni de impozit!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 19:28   #7403
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
nu platesti nimic cat timp ai numere rosi, iti vine acasa de la primarie foaia cu impozitul la masina doar dupa ce iti este inmatriculata in Romania! numerele rosii sunt provizorii, te contrazic! la numerele rosii se ia in calcul ca masina o poti folosi pentru mai multe variante, recarosare, inmatriculare, dezmembrare, sau predestinata altui proprietar! am scos sute de numere rosii si nu mi-a venit niciodata sau nu mi-a zis nimeni de impozit!
N-oi fi eu 100 % roman, dar cred ca am scris destul de corect. Una am spus eu, alta ai inteles tu.Mai citeste odata si daca nu ai inteles nimic o sa-ti explic mai altfel.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-12, 18:40   #7404
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Discutii despre orice!

Salut, ma poate ajuta cineva cat de urgent se poate, am nevoie de un electrician bun cu preturi omenesti daca se poate...


Cu stima,

Calin.
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 21:21   #7405
kalugaru

Stage 4
 
kalugaru's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 213
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
nu platesti nimic cat timp ai numere rosi, iti vine acasa de la primarie foaia cu impozitul la masina doar dupa ce iti este inmatriculata in Romania! numerele rosii sunt provizorii, te contrazic! la numerele rosii se ia in calcul ca masina o poti folosi pentru mai multe variante, recarosare, inmatriculare, dezmembrare, sau predestinata altui proprietar! am scos sute de numere rosii si nu mi-a venit niciodata sau nu mi-a zis nimeni de impozit!
buju eu zic ca se poate,in Romania orice este posibil,imi amintesc cand am cumparat bmw-ul de irlanda la notar mi-a spus ca trebuie sa primesc fiscal,tot asa mi-au spus si ei ca pot sa detin orice masina cu numere straine sunt obligat sa o trec la finante pentru impozit.Chestia e urmatoarea,daca merita sa ma risc pentru 3 randuri de numere rosii ,nu vreau sa platesc impozit la masina dupa ce expira numere sau in cel mai rau caz daca o vand sa fiu bun de plata.
kalugaru is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 21:28   #7406
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Discutii despre orice!

o sa fi printre primi care face lucrul acesta!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 29-12-12, 16:05   #7407
cristi.mk4

Stage 5
 
cristi.mk4's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,672
Member of:
[VW]
[AUDI]
Default Re: Discutii despre orice!

LA MULTI ANI

Sa ne vedem cu bine pe strazi
cristi.mk4 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-12, 00:28   #7408
kill^^

Stage 4
 
kill^^'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 192
Default Re: Discutii despre orice!

Salutare , un motor de bmw de 2.0 150cp nu stiti , s-au 2.5192cp
kill^^ is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 18:15   #7409
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Discutii despre orice!

Caut transport Serbia-Romania. Daca stiti pe cineva,sariti cu un mesaj. Se multumeste!
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 17:47   #7410
kill^^

Stage 4
 
kill^^'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 192
Default Re: Discutii despre orice!

La baia mare toata lumea doarme iarna?)
kill^^ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -