Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-11, 23:59   #46
razvyrulz

Stage 5
 
razvyrulz's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,285
Member of:
[VW]
Default Re: Tarani in trafic

Quote:
Originally Posted by vlad_:P View Post
nu tin partea la nime da asa vorbesc unii de parca acuma le-a iesit prima data cnv si le-a taiat calea. pana acuma nu au mai patit asa cv. sau ca ei nu au taiat calea la nimeni intentionat sau fara intentie. cam de fiecare data cand ies in trafic cnv imi taie calea sau schimba brusc banda in fata mea, da pentru asta nu ma smiorcaiesc pe forum ca vai doamne ce am patit eu.
Esti frustrat cumva? Am incurcat si eu in trafic la randul meu, insa imi recunosc greseala si-mi cer scuze, nu fac gesturi obscene fiind cu musca pe caciula... Poate inseamna ceva cand mai multi useri spun acelasi lucru despre fratele tau. Daca il plezneam ramaneam fara masina o perioada, era neplacut, dar poate invata si el ceva din asta... Si ba da, spun si pe forum, sa stie lumea de ce poame sa se fereasca in trafic. Nu ai de ce sa te simti frustrat ca fratele tau nu cunoaste semnele de circulatie, sau le cunoaste si nu le respecta...
razvyrulz is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 00:09   #47
AsToR

Stage 3
 
AsToR's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 158
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Tarani in trafic

Se mai intampla sa gresesti, sa faci ceva prostii fara sa vrei, ca doar esti om, dar daca te-a atentionat cineva nu ii raspunzi in modul in care a raspuns el... Mi s-a intamplat si mie de vreo 2 ori sa nu observ ca vine cineva din unele motive si sa-i ies in fata, dar am pus avariile in semn de scuze, nu mi-am scos degetul mijlociu pe geam la el. Data viitoare poate o sa escaladeze si in loc sa-ti arate degetu, se va si opri si va scoate o bata de baseball la tine. Deci tot el greseste si tot el se gaseste cu aia mare?
Neplacut.
AsToR is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 13:34   #48
Paco4golf
Banned

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 809
Member of:
[VW]
Default Re: Tarani in trafic

Nu inteleg rostul acestui topic.Fiecare greseste , fiecare are orgoliul lui.Logic daca i tau calea la unu ma claxoneaza poate daca ma simt bine i fac cu avarile in scop de am cere scuze , dar daca incepe si ma injura pai cum?mi-o dat el de mancare , mo facut el?sau cum?Il las sa ma depaseasca si il scuip pe geam in semn de respect si nu vin sa plang pe forum ca ala mo injurat dupa ce iam taiat calea sau ca ala mio taiat calea la mine si eu m-am enervat si vin si ma descarc pe forum.

Pana la urma urmei tarani sunt peste tot , sunt tarani de oras si tarani de tarani.


Si eu am avut parte de un " taran " duminica , care a tinut in spatele meu si am intrat pe dreapta in viteza sa nu ma loveasca ,cand a trecut pe langa mine iam facut semn ca , ce face?el sa oprit si sa dat jos unu cu capu mare si cu inca un prunc din dreapta.Supriza era un pocait rupt de beat.Mno ce sa i faci?il f*ti in gura si apoi suni la politie sa i ia si permisu.Iam zis la fraier , prostule dece ti in fundu meu , daca bagam frana ma loveai in plin , la care el zice " crezi ca nu am bani sa iti platesc un golf 4 ? " ba zic ai bani sa mil platesti si te plimbi cu un bmw de 500 euro din 90 cu nr de anglia.O inceput sa se agite mergand spre masina lui ca vai doamne m-am legat de masina lui.
Mno acuma ce era de facut?

Last edited by Paco4golf; 15-09-11 at 13:38.
Paco4golf is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 19:14   #49
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Tarani in trafic

Quote:
Originally Posted by Paco4golf View Post
Nu inteleg rostul acestui topic.Fiecare greseste , fiecare are orgoliul lui.Logic daca i tau calea la unu ma claxoneaza poate daca ma simt bine i fac cu avarile in scop de am cere scuze , dar daca incepe si ma injura pai cum?mi-o dat el de mancare , mo facut el?sau cum?Il las sa ma depaseasca si il scuip pe geam in semn de respect si nu vin sa plang pe forum ca ala mo injurat dupa ce iam taiat calea sau ca ala mio taiat calea la mine si eu m-am enervat si vin si ma descarc pe forum.

Pana la urma urmei tarani sunt peste tot , sunt tarani de oras si tarani de tarani.


Si eu am avut parte de un " taran " duminica , care a tinut in spatele meu si am intrat pe dreapta in viteza sa nu ma loveasca ,cand a trecut pe langa mine iam facut semn ca , ce face?el sa oprit si sa dat jos unu cu capu mare si cu inca un prunc din dreapta.Supriza era un pocait rupt de beat.Mno ce sa i faci?il f*ti in gura si apoi suni la politie sa i ia si permisu.Iam zis la fraier , prostule dece ti in fundu meu , daca bagam frana ma loveai in plin , la care el zice " crezi ca nu am bani sa iti platesc un golf 4 ? " ba zic ai bani sa mil platesti si te plimbi cu un bmw de 500 euro din 90 cu nr de anglia.O inceput sa se agite mergand spre masina lui ca vai doamne m-am legat de masina lui.
Mno acuma ce era de facut?
mardeala in el frate!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 02:14   #50
bogdan350cid

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 434
Default Re: Tarani in trafic

cred ca are un sens si topicul asa, pentru cei pe care ii intereseaza.
aici din intamplari reale se poate vedea cam ce ese un taran , cum se comporta in trafic, si cei care citesc poate se gandesc daca fac si ei asa si poate se schimba daca isi dau seama ca se incadreaza in categoria asta. greselile sunt greseli, e vorba de chestii facute intentionat.

ce inseama taran in trafic

nu le pun in ordine , doar ce imi amintesc acuma

- claxoneaza sau se simte ofuscat daca cineva in fata opreste si da prioritate la pietoni
-blocheaza intersectia
nu opreste la pietoni
accelereaza cand il depaseste cineva

te bagi in fata la cineva si il fortezi sa puna frana. eu cred ca daca este loc sa te bagi fara sa incurci pe nimeni e ok, dar daca te bagi doar ca sa fii in fata si il fortezi pe om care circula linistit sa puna frana, esti taran.

mergi bara la bara si incerci sa presezi pe cel din fata. ia ti masina mai tare sa l poti depsi, decat sa fii taran sa stresezi omu . poate pune frana sa nu dea in ceva groapa. daca tu mergi tare cu ceva jaf de masina nu inseamana ca trebuie sa l presezi pe cel din fata sa mearga tare, poate omu are o msina de care are grija si merge incet unde e rau drumul.

aici este o exceptie, daca crezi ca ai o masina mai tare ca cea din fata si crezi ca cel din fata ar fi interesat, poti merge putin ceva mai aproape sa te vada, eventual iesi putin de pe banda sa te vada in oglinda. apoi la semafor se poate vedea daca e mai tare . dar trebuie sa fii realist cu ce masina te pui, daca nu, o sa te incadrezi la taran.

se baga in depasiri si pune in pericol pe ceilalti, depasirea clasica romaneasca , vine lansat ca nu prea are putere masina si numai asa poate depasi, fie ce o fi

parcheaza sau opreste si incurca traficul. aici se cam incadreaza maoritatea taximetristilor. dar noa e destul sa zici taximetrist si e de asteptat

parcheaza in fata aleeilor la blocuri si lumea nu poate trece sau se inghesuie, parcheaza prea aproape de alte masini, da cu usa cand deschide, etc.

Mai poti lasa oameni sa iasa de pe stradute mai mici, mai ales daca e coloana de masini, iti ia numai 10 secunde sa incetinesti si sa i faci semn sa se bage. daca nu lasi si se opreste coloana de masini cu tine fix in fata la straduta de pe care incearca sa iasa omu, fix in fata lui, cum crezi ca o sa te vada lumea, un invingator sau un taran?

te enervezi si injuri etc pe unul care a gresit ceva, s a bagat in fata etc, greseli. se mai intampla.

iti pui becuri mai tari decat cele de fabrica, sau kit xenon in faruri care nu au fost proiectate pt asa ceva si orbesti pe cei care vin din fata.


Se poate aduga aici o gramada. ar trebui facut o lista, va rog sa adaugati ce vi se pare ca e de adaugat. Baia mare e plina de tarani. Cred ca majoritatea oamenilor sunt frustrati pentru ca au o viata grea si naspa, si sunt agresivi in trafic si nu ar lasa pe altul in fata sau sa iasa de pe o straduta, si se crizeaza pentru nimicuri doar din acest motiv.
nu cred ca e greu sa respecti regulile de circulatie pe ceilati oameni din trafic si bun simt in general. ceva de genul sa 'nu fii cioban de la oi' s ar aplica la toata lumea, atunci s ar putea sa fie mai placut si mai sigur sa circuli cu masina pe drumurile din ro, printre gropi. aa , si noa ar fi frumos sa nu se bage taranii in depasiri in locuri unde sunt multe gropi ca e naspa sa te uiti si in oglinda in timp ce ocolesti gropile.
bogdan350cid is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 12:00   #51
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Tarani in trafic

Quote:
Originally Posted by bogdan350cid View Post
cred ca are un sens si topicul asa, pentru cei pe care ii intereseaza.
aici din intamplari reale se poate vedea cam ce ese un taran , cum se comporta in trafic, si cei care citesc poate se gandesc daca fac si ei asa si poate se schimba daca isi dau seama ca se incadreaza in categoria asta. greselile sunt greseli, e vorba de chestii facute intentionat.

ce inseama taran in trafic

nu le pun in ordine , doar ce imi amintesc acuma

- claxoneaza sau se simte ofuscat daca cineva in fata opreste si da prioritate la pietoni
-blocheaza intersectia
nu opreste la pietoni
accelereaza cand il depaseste cineva

te bagi in fata la cineva si il fortezi sa puna frana. eu cred ca daca este loc sa te bagi fara sa incurci pe nimeni e ok, dar daca te bagi doar ca sa fii in fata si il fortezi pe om care circula linistit sa puna frana, esti taran.

mergi bara la bara si incerci sa presezi pe cel din fata. ia ti masina mai tare sa l poti depsi, decat sa fii taran sa stresezi omu . poate pune frana sa nu dea in ceva groapa. daca tu mergi tare cu ceva jaf de masina nu inseamana ca trebuie sa l presezi pe cel din fata sa mearga tare, poate omu are o msina de care are grija si merge incet unde e rau drumul.

aici este o exceptie, daca crezi ca ai o masina mai tare ca cea din fata si crezi ca cel din fata ar fi interesat, poti merge putin ceva mai aproape sa te vada, eventual iesi putin de pe banda sa te vada in oglinda. apoi la semafor se poate vedea daca e mai tare . dar trebuie sa fii realist cu ce masina te pui, daca nu, o sa te incadrezi la taran.

se baga in depasiri si pune in pericol pe ceilalti, depasirea clasica romaneasca , vine lansat ca nu prea are putere masina si numai asa poate depasi, fie ce o fi

parcheaza sau opreste si incurca traficul. aici se cam incadreaza maoritatea taximetristilor. dar noa e destul sa zici taximetrist si e de asteptat

parcheaza in fata aleeilor la blocuri si lumea nu poate trece sau se inghesuie, parcheaza prea aproape de alte masini, da cu usa cand deschide, etc.

Mai poti lasa oameni sa iasa de pe stradute mai mici, mai ales daca e coloana de masini, iti ia numai 10 secunde sa incetinesti si sa i faci semn sa se bage. daca nu lasi si se opreste coloana de masini cu tine fix in fata la straduta de pe care incearca sa iasa omu, fix in fata lui, cum crezi ca o sa te vada lumea, un invingator sau un taran?

te enervezi si injuri etc pe unul care a gresit ceva, s a bagat in fata etc, greseli. se mai intampla.

iti pui becuri mai tari decat cele de fabrica, sau kit xenon in faruri care nu au fost proiectate pt asa ceva si orbesti pe cei care vin din fata.


Se poate aduga aici o gramada. ar trebui facut o lista, va rog sa adaugati ce vi se pare ca e de adaugat. Baia mare e plina de tarani. Cred ca majoritatea oamenilor sunt frustrati pentru ca au o viata grea si naspa, si sunt agresivi in trafic si nu ar lasa pe altul in fata sau sa iasa de pe o straduta, si se crizeaza pentru nimicuri doar din acest motiv.
nu cred ca e greu sa respecti regulile de circulatie pe ceilati oameni din trafic si bun simt in general. ceva de genul sa 'nu fii cioban de la oi' s ar aplica la toata lumea, atunci s ar putea sa fie mai placut si mai sigur sa circuli cu masina pe drumurile din ro, printre gropi. aa , si noa ar fi frumos sa nu se bage taranii in depasiri in locuri unde sunt multe gropi ca e naspa sa te uiti si in oglinda in timp ce ocolesti gropile.
ce ma deranjeaza pe mine cel mai tare e la semafoare, nici nu se face bine galben ca deja taranul din spate ca mai frumos nu am cum sa-i spui deja si apa cu mana pe volan si claxoneaza sa merg! de ce frate sunt obligat sa o si iau din loc obligatoriu cand e culoarea galbena inca la semafor?..., si am patit si cazuri cand a fost verde, galben si dupa aceea rosu! si aici am fost claxonat de cateva ori cu motivul ca de ce nu am luato pe galben sa treaca si dansul in spatele meu!!!...sunt multe si multe chestii prin care putem dezvolta acest topic! nu neaparat sa dam in cap la cineva cu el, dar totusi sa ne dam cu parerea de anumite greseli si reguli care ar trebui respectate in trafic! dar acum normal ca reguriile sunt facute pentru a fi incalcate, si toti gresim in trafic nimeni nu e sfant! IN FOND SI LA URMA, URMEI NE RESPECTAM SI PE NOI SI PE RESTUL COLEGIILOR CARE IAU PARTE LA TRAFIC!
__________________
Wir Lieben Autos

Last edited by bujuKYL; 23-09-11 at 12:02.
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 20:08   #52
razvy_91

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,595
Member of:
[Fiat]
[Nissan]
[VW]
Default Re: Tarani in trafic

Tin sa-i multumesc unui taran (ca altfel nu il pot numi) cu un touran gri sobolan (nu mai retin numarul) care a ocolit azi o groapa si m-a lovit . Mi-a rupt oglinda si a plecat in viteza . _|_
razvy_91 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 00:32   #53
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Tarani in trafic

Quote:
Originally Posted by razvy_91 View Post
Tin sa-i multumesc unui taran (ca altfel nu il pot numi) cu un touran gri sobolan (nu mai retin numarul) care a ocolit azi o groapa si m-a lovit . Mi-a rupt oglinda si a plecat in viteza . _|_
nasoala chestie, si eu am patit ceva de genul, un tip cu un Logan a incercat sa treaca pe langa o groapa tragand tare spre mine, mi sa crapat putin capacul de pe oglinda, in schimb la el sa spart toata dupa ce ia cazut pe jos, nu am oprit deloc din cauza ca nu a fost din vina mea!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 28-04-12, 18:03   #54
cristi.mk4

Stage 5
 
cristi.mk4's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,672
Member of:
[VW]
[AUDI]
Default Re: Tarani in trafic

Golf 4 variant Negru MM XX GOD un tzarat nenorocit..il stie cineva ?
cristi.mk4 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-12, 21:14   #55
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Tarani in trafic

Quote:
Originally Posted by cristi.mk4 View Post
Golf 4 variant Negru MM XX GOD un tzarat nenorocit..il stie cineva ?
ce sa intamplat?
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 11:26   #56
bogdan350cid

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 434
Default Re: Tarani in trafic

tximetristi care incearca sa merga invers pe strada ca sens unic si incurca lumea, si taximetristi in general, majoritatea reprezinta esenta taranului de la oras. de ce are nevoie un oras ca baia mare de atatea taxiuri?
bogdan350cid is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -