Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-10, 17:12   #61
dobro_c

Stage 5
 
dobro_c's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 441
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

Quote:
Originally Posted by Claudiumxg View Post
cine zice asta?
orice componenta utilizata pt gr. n este street legal, spre deosebire de 99,9 la suta din chinezariile din catalogele de tuning care nu au certificat de conformitate sau omologare, iar opelu lui josi555 pt a ramane street legal atat are nevoie deocamdata avanda resursele limitate ale motorului, un set de telescoape + arcuri si placute mai dure fata ( cand ma refer la placi nu ma refer la varsta fizica ci la coeficientul de frictiune si la intitial bite/ care se alege in functie de tipul d traseu si suprafata pe care se ruleaza)
te inteleg perfect si iti dau dreptate... eu m-am referit ca o masina preparata o vei folosi pe pista sau liniute sau stiu eu, nicidecum pt day by day. pt ca nu prea iti convine sa mergi dupa cartofi cu un consum de 20% (asta in cazul cel mai bun), fara mochete, fara aer conditionat si sa-ti clantane dintii la fiecare gropita, si tu ar trebui sa stii asta cel mai bine

in proportie de 90%, in oras sunt si vor fi masini tuning, nicidecum masini racing. si nu am nimica cu josi, dar tu ia-i recomandat niste suspensii mai tari, dar el nu cred ca o sa isi cumpere deorece mai are si o nevasta si un copil poate care au nevoie de confort. sfaturile tale sunt bune si adevarate, dar la nivel de motorsport si cel mai important cand mai ai inca o masina de mers la piata.
__________________
WE GO FAST!!!
dobro_c is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 17:24   #62
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

o suspensie ceva mai dura( adica alta frecventa de rezonanta a telescoapelor) nu inseamna neaparat una mai joasa si o pierdere comfortului pt ca ea trebuie sa fie eficienta, nu sa dea scuturaturi care ti-ar creea senzatia de eficienta, iar ce vrea el toccmai asta este , o setare mai eficienta pt utilizarea la care supune automobilul nu neaparat sa faca din ea o masina inutilizabila day by day( o fi opelu folosit la cumparaturi dar si la rallysprint )
Ps. + trebuie sa te decizi ce vrei: ori cu p in c*r ori cu sufletul in rai adica fie comfort fie eficienta
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 18:07   #63
55srt

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 66
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

Quote:
Originally Posted by dobro_c View Post
te inteleg perfect si iti dau dreptate... eu m-am referit ca o masina preparata o vei folosi pe pista sau liniute sau stiu eu, nicidecum pt day by day. pt ca nu prea iti convine sa mergi dupa cartofi cu un consum de 20% (asta in cazul cel mai bun), fara mochete, fara aer conditionat si sa-ti clantane dintii la fiecare gropita, si tu ar trebui sa stii asta cel mai bine

in proportie de 90%, in oras sunt si vor fi masini tuning, nicidecum masini racing. si nu am nimica cu josi, dar tu ia-i recomandat niste suspensii mai tari, dar el nu cred ca o sa isi cumpere deorece mai are si o nevasta si un copil poate care au nevoie de confort. sfaturile tale sunt bune si adevarate, dar la nivel de motorsport si cel mai important cand mai ai inca o masina de mers la piata.
...ceva nu e logic
un post mai sus ai reclamat ca sfaturile lui claudiu nu sunt k pt ca sunt de motorsport si nu de tuning....
raspunsul tau e f corect si la fel si consideratiile lui claudiu insa incerc sa inteleg care e distinctia pe care o faci tu intre tuning si motorsport...distinctie care te-a dus pe tine la concluzi ca sfaturile de care vorbeam nu sunt in regula...
repet postul pe care il quot-ez eu acum nu are nici o treaba cu distinctia initiala facuta de tine...si apare mai mult ca un sol de pace insa atat...iar caludiu om impaciuitor ce este a mers pe mana ta fara a rez problema diferentei pe care o faci tu...
ce zici clau?.. sau dobro? de ce sfaturile alea nu sunt bune de fapt?...oare daca ar tuna masina ar fi si confortabila?
55srt is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 18:10   #64
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

nu am mers pe mana lui d, ci am zis ca trebuie sa te decizi ca vrei sa mergi si atunci nu exista comfort in acceptiunea clasica
ps . sa vedem acum ce vrea josi
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 18:55   #65
bluewmaster

Stage 4
 
bluewmaster's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 281
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

dobro eu cred ca threadul asta puncteaza cel mai bine ce inseamna tuning. evident ca nu oricine o sa`si permita sa faca nu stiu ce schimbari radicale la masina, sau nu oricine va folosi masina doar pt drag, sprint, etc, dar e bine sa ai habar despre chestiile care se discuta pe aici..

chestii mult mai interesante decat, citez de pe aria "generalitati tuning": cum sa montez dvd cu navigatie, toba sport dizal, folie geamuri, economax...mai vrei??

sa stii ca nu e rusine sa inveti de la altii mai destepti si mai experimentati.
bluewmaster is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 19:05   #66
55srt

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 66
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

Quote:
Originally Posted by Claudiumxg View Post
nu am mers pe mana lui d, ci am zis ca trebuie sa te decizi ca vrei sa mergi si atunci nu exista comfort in acceptiunea clasica
ps . sa vedem acum ce vrea josi
...stai linistit clau ca stiu ce ai vrut tu
...si intre noi fie vb confortul poate insemna pentru fiecare altceva ......aiiii?
55srt is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 20:13   #67
trx23

Stage 5
 
trx23's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 502
Member of:
[Opel]
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

care imi spuneti si mie ce inseamna TRANNY ?
trx23 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 20:15   #68
Norbertinio
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 783
Member of:
[VW]
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

Quote:
Originally Posted by trx23 View Post
care imi spuneti si mie ce inseamna TRANNY ?
Tranny e prescurtare de la transmision = transmisie...(din cunostiintele mele)

Last edited by Norbertinio; 02-03-10 at 20:18.
Norbertinio is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 20:17   #69
dobro_c

Stage 5
 
dobro_c's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 441
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

no bine... se pare ca srt e oarecum impotriva mea, dar eu nu inteleg de ce :d

sa clarificam prima data afirmatia cu racing street legal nu exista. eu m-am referit la faptul ca este destul de greu, practic imposibil sa ai o masina de strada care s-o folosesti pt curse (fie vtm, gr n, drift, liniute sau mai stiu eu ce). eu prin masina de curse inteleg chiar masina de curse, nicidecum masina tunata. daca eu imi pun pe megane suspensii si frane e tot un cacat, doar ca e cacat cu suspensii si frane...

citandu-l pe srt: "tuning din pacate inseamna mai mult management al aparentelor decat prepararea unor masini"... aici intr-un fel mi-ai dat dreptate ideea este ca in romania inca nu se face diferenta intre tuning si racing si toata lumea daca isi pune o suspensie are masina de curse...
care a fost la satu mare la liniute a vazut cu ce masini au venit ungurii, dupa mine alai motorsport. si bineteles sa nu uitam cnr-ul si alte etape care se desfasoara la noi

si altceva nici nu stiu ce sa mai zic... de exemplu eu imi pregatesc motocicleta pt pista, iar din start asta a insemnat renuntarea la datul pe strada. de ce? renuntarea la far, stop, picior si alte chestii care sunt in plus, frane care prind doar cand se incalzesc, gume care au aderenta doar ca se incalzesc, suspensii rigide, pozitie foarte incomoda, consum 15% la mers lejer. cam greu cu toate astea, sau nu?

sper ca m-am facut cat de cat inteles... pis
dobro_c is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 20:40   #70
55srt

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 66
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

Quote:
Originally Posted by dobro_c View Post
no bine... se pare ca srt e oarecum impotriva mea, dar eu nu inteleg de ce :d

sa clarificam prima data afirmatia cu racing street legal nu exista. eu m-am referit la faptul ca este destul de greu, practic imposibil sa ai o masina de strada care s-o folosesti pt curse (fie vtm, gr n, drift, liniute sau mai stiu eu ce). eu prin masina de curse inteleg chiar masina de curse, nicidecum masina tunata. daca eu imi pun pe megane suspensii si frane e tot un cacat, doar ca e cacat cu suspensii si frane...

citandu-l pe srt: "tuning din pacate inseamna mai mult management al aparentelor decat prepararea unor masini"... aici intr-un fel mi-ai dat dreptate ideea este ca in romania inca nu se face diferenta intre tuning si racing si toata lumea daca isi pune o suspensie are masina de curse...
care a fost la satu mare la liniute a vazut cu ce masini au venit ungurii, dupa mine alai motorsport. si bineteles sa nu uitam cnr-ul si alte etape care se desfasoara la noi

si altceva nici nu stiu ce sa mai zic... de exemplu eu imi pregatesc motocicleta pt pista, iar din start asta a insemnat renuntarea la datul pe strada. de ce? renuntarea la far, stop, picior si alte chestii care sunt in plus, frane care prind doar cand se incalzesc, gume care au aderenta doar ca se incalzesc, suspensii rigide, pozitie foarte incomoda, consum 15% la mers lejer. cam greu cu toate astea, sau nu?

sper ca m-am facut cat de cat inteles... pis
1. nu sunt impotriva ta...eu discut idei nu am nimic cu oamenii din spatele lor...si cu clau ma mai cert sau am dispute uneori
2.am inteles f bine acum ce vrei sa spui, insa...racing street legal..., in ceea ce prives sfaturile lui clau se aplica din motivele mai sus expuse...mai intai se poate folosi notiunea folosita de tine... vezi gr. n de ex.
si apoi notiunea de ”legal” folosita de tine e cea care aduce discutia in sfera schimbarilor legale....chiar daca racing
mai mult am aratat deja ca treaba cu circuitul, de altfel si cu vtm-ul e alta...acele schimbari le vei face doar omologand deci legalizand piesele folosite...sau asteptand cel putin un an ca producatorii ce alearga in acele curse sa le foloseasca la masinile de serie sau tuneri oficiali sa le omologheze si asa sa le puna la vanzare
...si intre noi fie vb distinctia initiala era intre tuning si motorsport...si cum am aratat motorsportul inglobeaza orice schimbare omologata si permisa de niste federatii....tuningul inseamna mai mult...adica modificari care pot fi similare motorsportului dar si mai mult adica omologate doar de autoritati abilitate nationale dar neomologate de foruri sportive...
de tuning exterior adica estetic deci nu dinamic nu ma bag caci nu cunosc........
tocami din cauza celor de mai sus cred ca sfaturile lui claudiu sunt utile...ca sa revenim la ceea ce am considerat eu a fi incorect in afirmatia ta...in rest ai in mare parte dreptate....insa asta nu facea obiectul discutiilor lansate de tine
55srt is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 22:41   #71
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

in sfarsit forumul isi pune in functie atributia lui principala, discutiile libere
cred ca a deventit cel mai bine argumentat thread pe care l-am intalnit de ceva vreme incoace.
I LIKE IT!!!!
acum revenind, orice ai face intodeauna vei fi la limita vreunei legi sau regulament idee e sa fi de partea buna a muchiei -adica in primul rand safe si apoi sa exploatezi mecanica si posibiltatile tehnice la limita normelor in vigoare,
fie cele ale autoritatilor fie cele ale forurilor sportive
desigur cum zicea Dobr c, meganul va fi limitat intodeauna de conceptul designului sau initial daca te limitezi la anumite modificari insa chiar si in aceste condiiti ar putea iesii ceva performant cu un pic de sacrificiu legat de "comfort" sau mai bine zis utilitate practica, accelasi lucru fiind valabil si in cazul corsei apartinand lui josi dar va venii inevitabil momentul in care trebuie sa decizi ce vrei sa ai o utilitara sau sa ai ceva ce te satisface
dac iei calea satisfactiei tale inevitabil va trebuii sa faci anumite concesii si asa ajungi la modificari. chiar si cele mai putin insemnate poat sa aiba efecte majore, si din acest motiv se incepe cu sasiul dupa cum face orice fabricant "power is nothing without control" cel mai bun ex ar fi NSX de la Honda cere are un design de aproape 20 ani putere mica dar ramane in continuare referinta in materie de handling si performante
revenind acum la subiectde ce am zis frane fata, si aici m-am referit doar la placute? pt ca acestea te ajuta sa faci transferul de mase in disciplina in care utilizezaza josi corsa, si in plus te ajuta sa faci asta intr-un mod predictibil si repetabil .de ce nu am vb de cele spate? pt ca vitezele si tipul de traseu nu necesita astfel de modificar in contextul intregului ansamblu motopropulsor /sasiu.
suspensie pt corsa, de ce? tot pt transfer mase si absorbtie socuri si am vb doar de telescoape, mai corct amortizoare, pt ca sunt cele care au cel mai important rol in ansamblul suspensie/sasiu.

Last edited by Claudiumxg; 02-03-10 at 22:44.
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 13:31   #72
jozsi555
VW Driver

Stage 5
 
jozsi555's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 989
Member of:
[VW]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

super, ma bucur ca dezbaterea a luat amploare dupa postul meu. sincer nu ma gandeam la amortizoare, mai repede as fi pus arcuri mai scurte(nu taiate in garaj!) asa am avut si la golf 3 si era mult mai stabila pe viraje decat stock. si ca sa continui ideea, ce vreau eu: clar vreau battle,time attack sau r.sprint adica nu ma intereseaza comfortul. dar masina daca nu va fi golita, intarita cu rollbar sudat, suspensii de competitie si evacuare la acele mici ajustari nu pierde mult din confort.
sau de ex: corsa gsi din fabrica e mai putin comoda ca si a mea?
__________________
jozsi555 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 14:10   #73
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

gsi e un pic mai rigid si are putin diferita geometria datorita fuzetelor,
arcurile mai scurte au efect doar pe trase extrem de netede dpdv al asfaltului (denivelari) si asta doar ca sa scazi putin centru de greutate si inaltimea pt efect aerodinamic , desi in competitii garda la sol o dai din repozitionarea arcului sau a axei rulmentului rotii fata de pivotul inferior pt a avea un anumit centru de roll si nu din lungimea arcului, altfel la condittiile de la noi nu se justifica lungimea mai mica(asfalt extrem de denivelat)si lungimea nu face nimic fara tarie(stiffness) adica kg/mm ( constanta elastica) samdp -preload..... rebound... comp.........arcuri cu rata constanta sau variabila
ps. arcurile sunt dimensionate dupa cursa dorita la suspensie(data de cat de mari sunt denivelarile pe care vrei sa le treci) si masa pe punte, asadar daca nu ai de gand sa modifici masa mult sau pozitionarea acesteia acurile au o plaja mica de optiuni
pe cand amortizoarele dau comportamentul dinamic

Last edited by Claudiumxg; 03-03-10 at 14:16.
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 13:50   #74
dobro_c

Stage 5
 
dobro_c's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 441
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

am si eu nevoie de o parere...

este vorba de o motocicleta, un yamaha r6 '99 mai exact. vreau sa dau jos tubulatura de admisie si airboxul si sa pun filtre de aer independente pe fiecare carburator. de alea mici conice, stii?
teoretic, daca fac chestia asta, o sa am un volum de aer mare si atunci o sa pot forta carburatoarele sa bage maximul de benzina. airboxul restrictioneaza foarte mult volumul de aer, deci reglarea volumului de benzina este limitat practic de volumul de aer care il da airboxul.
dar tubulatura de aer si airboxul sunt gandite asa incat la viteze mari sa faca presiune in airbox, asa incat amestecul sa fie corespunzator si la turatii mari (10000-16000 rpm). deci, as putea face chestia asta? as obtine o performanta notabila?

stiu ca asta inseamna o uzura a motorului crescuta si o crestere a consumului (undeva pe la 20%), dar asta e prea putin important, deoarece motorul va fi doar pt pista. si inca ceva, la motor exista furtunul de carter care intra in airbox. cu asta ce se intampla? se scoate afara si se pune un filtru de ala mic?
dobro_c is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 21:34   #75
Claudiumxg

Stage 5
 
Claudiumxg's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 310
Default Re: performance tuning (ecu /engine/tranny/brakes /suspension)

Quote:
Originally Posted by dobro_c View Post
am si eu nevoie de o parere...

este vorba de o motocicleta, un yamaha r6 '99 mai exact. vreau sa dau jos tubulatura de admisie si airboxul si sa pun filtre de aer independente pe fiecare carburator. de alea mici conice, stii?
teoretic, daca fac chestia asta, o sa am un volum de aer mare si atunci o sa pot forta carburatoarele sa bage maximul de benzina. airboxul restrictioneaza foarte mult volumul de aer, deci reglarea volumului de benzina este limitat practic de volumul de aer care il da airboxul.
dar tubulatura de aer si airboxul sunt gandite asa incat la viteze mari sa faca presiune in airbox, asa incat amestecul sa fie corespunzator si la turatii mari (10000-16000 rpm). deci, as putea face chestia asta? as obtine o performanta notabila?


stiu ca asta inseamna o uzura a motorului crescuta si o crestere a consumului (undeva pe la 20%), dar asta e prea putin important, deoarece motorul va fi doar pt pista. si inca ceva, la motor exista furtunul de carter care intra in airbox. cu asta ce se intampla? se scoate afara si se pune un filtru de ala mic?
nu ai nevoie de mai multa benzina ca sa faci mai multa putere, de fapt un amestec mai sarac produce o ardere mai intensa si hp mai multi dar ca sa nu topesti motorul ai nevoie de un amestec ceva mai bogat deorece alfel ai nevoie de materiale speciale rezistente la temp mari si coeficient de dilatatie mic....( lambda ideal e ceva mai greu de explicat asa in 2 randuri) dar ideea e ca nu e bine deloc sa pui filtre individuale mai ales ca vrei sa o utilizezi pe pista ,de ce?
pt ca admisia se bazeaza pe fenomene de rezonanta ,lucru pe care toti producatorii de aftermarket uita sa-l precizeze, precum si 99 % din retarzi care dau cu parerea pe forumurile moto si nu au notiuni de fizica simpla.
poti sa pui filtrele sau orice altceva comparativ pe un stand de masurat fluxul(cum incearca sa vanda gogosei producatorii de astfel de filtre) dar masuratoarea va fi eronata pt ca se face in flux continuu si nu pulsat cum se petrece in realitate pt ca intamplator indiferent ca vb de 2 sau 4 timpi admisia si evacuarea se face la intervale regulate deci pulsat si cu rezonanta, armonici....../nu luam in calcul un turboreactor care are flux continuu(alta discutie-chiar si acesta are evacuare pulsata). peste toate aceste fenomene de rezonanta mai exista si fenomenul de ram air la viteza care ne intereseaza datorita presurizarii airboxului.
airboxul are si rol de rezonator helmotlz si de acumulator de aer sub presiune pt regimurile tranzitorii, samdp ............as putea scrie 20 de pagini ideea de baza si principiile, deci concluzia, pastreaza airboxu , pt ca, carb se pot regla pt flux marit datorat tobei si mai putin filtrului pt ca nu poti baga fara sa scoti,si back pressure e mult mai imp pt VE, deci te intereseaza:
1. eficienta volumetrica(VE- care avand in vedere ca vb de un motor atmosferic nu o poti imbunatatii decat cu efecte de rezonanta si venturi, nicidecum cu cresteri de diametre la admisie pt ca supapele sunt cea mai mare restrictie....alta povesete......)si
2. curgerea laminara, pe care filtrele individuale conice nu au cum sa o dea + ca se foloseau acum 30 de ani , intre timp modelarea matematica a curgerii fluidelor a evoluat si au aparut airboxurile

furtunul de care vb tu este PCv si iti depresurizeaza carterul ca sa poti sa turezi motorul /sa nu ai contrapresiune in spatele pistonului + elimina gazele de carter care contamineaza ungerea, si este extrem de complex si unul dintre secretele ce diferentiaza motorele de yamaha de restu(au turatii astronomice) deci daca vrei sati zboare toate simeringurile si sa se tureze ca un diesel elimina-l sau schimbai pozitia

Ps. nu am vazut motor de superbike, moto gp, f1, wrc s2000...... fara airbox /sau cu filtre individuale.
cine zice ca tiar fi bune vinde gogosi nu habar nu are de termodinamica unui motor.

Last edited by Claudiumxg; 06-03-10 at 21:39.
Claudiumxg is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -