Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CHRYSLER/DODGE/JEEP > Alte discutii CHRYSLER/DODGE/JEEP

Reply
 
Thread Tools
Old 25-08-10, 02:03   #31
pascovici_alex

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 3
Default Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

AM RAMAS FARA PERMIS PENTRU CEVA VREME,CA DE ALTFEL IL ALERGAM SI ACUM
pascovici_alex is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 15:25   #32
dangrig
Dacia Driver

Stage 4
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 254
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[VW]
Smile Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

Va salut.

Imi pare rau pentru faza cu premisul. Dar lasa ca timpul trece.

Da , am vazut grila aia . Chiar arata bine .

Mie imi place masina cum arata , iar motorul si cutia de Mercedes de generatie noua imi dau incredere. (fata de motoarele pe benzina care ori sunt americane ori sunt de Mercedes generatia veche si sa nu spun de cutia aia in 4 la care sunt legate)


Ati avut probleme cu diferentiarul , cutia de viteze sau caseta de directie ?

Ca astea sunt componentele mai costisitoare (pe langa motor, care din cate stiu, pe Meercedes-uri este fiabil - deci ar trebuii sa fie si pe 300 CRD)

De diferentiar am vazut ca se plangea cineva pe aici.

Pacat ca sunt prea putine informatii din Romania despre 300 (in general) si despre 3.0 CRD (in special)

Ozzy buna !
__________________
Dacia 1310 L 1.4 62cp - 1999 - Argintie

Pasionat w124 : Mercedes w124 blog
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 17:08   #33
pascovici_alex

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 3
Default Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

Nu am avut probleme cu caseta de directie sau diferentialul.
AM observat ca sunt sensibile la bucse.Acum depinde de fiecare cum circula si prin ce gropi.Daca te comporti frumos nu ai probleme.Cine face drifturi sau burn-out e normal sa ai ba probleme cu diferentialul,parerea mea.
De exemplu seria 7 e f sensibila la caseta de directie si totusi e seria 7.Dar la chrysler nu am intalnit probleme de genul.
Dar o varianta destul de interesanta este bmw seria 7 cu motor de 4500 sau un 3000 diesel in cel mai rau caz.4500 benzina nu consuma mai mult de 15 16 in oras dar macar are 333 de cai si arata bestial.o toba sport ar fi de efect la o masina de genul
pascovici_alex is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 20:24   #34
dangrig
Dacia Driver

Stage 4
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 254
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[VW]
Smile Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

Quote:
Originally Posted by pascovici_alex View Post
AM observat ca sunt sensibile la bucse.Acum depinde de fiecare cum circula si prin ce gropi.Daca te comporti frumos nu ai probleme.Cine face drifturi sau burn-out e normal sa ai ba probleme cu diferentialul,parerea mea.
Am citit pe un al forum treaba asta cu bucsile. Dar era pe un forum gen softpedia si era din 2006 topicul respectiv.

Eu unul nu merg nici cu viteza si pe drumurile cu gropi reduc viteza cat pot e mult.
Cat despre burn-out sau drift ... niciodata !

Quote:
Originally Posted by pascovici_alex View Post
De exemplu seria 7 e f sensibila la caseta de directie si totusi e seria 7.Dar la chrysler nu am intalnit probleme de genul.
Exact de asta am intrebat .

Mercedesurile nu prea au avut probleme cu caseta de directie , dar imi era sa nu se fi bagat americanii si sa o faca lata.

Multam mult de raspunsuri.

Acum parca ma uit mai increzator si spre Chrysler 300 CRD , mai ales ca este si automata.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 19:48   #35
usaparts

Stage 1
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 16
Default Re: chrysler 300c CRD

Quote:
Originally Posted by 11KPO View Post
nu chiar aşa, pe exterior merc cu o medie de 150km/h, dar ce sa fac eu daca asta e consumul

PS ştie cineva de unde pot cumpara nişte proectoare cu angel eyes ?
Am un Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 2006 -consumul mediu in oras este de 14% vara 15/16l iarna mentionez ca am si un chip Startech Mopar car ridica puterea de la 218 CP la 264CP ...rupe asfaltul.

Piesele le iau de la AutoJeep srl importator direct USA unde preturile sant mai bune decat la reprezentante. www.autojeep.ro
usaparts is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 23:59   #36
Ariel_O.Z.

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 21
Default Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

salut la toata lumea!cat de curand am sa-mi caut un 300c diesel pentru ca sunt mort de el dar vreau sa stiu si eu..chiar isi merita banii?cum e la intretinere?ce bube are?e o masina fiabila?multumesc anticipat
Ariel_O.Z. is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 16:29   #37
gjordanro

Stage 1
 
gjordanro's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 10
Default Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

Quote:
Originally Posted by Ariel_O.Z. View Post
salut la toata lumea!cat de curand am sa-mi caut un 300c diesel pentru ca sunt mort de el dar vreau sa stiu si eu..chiar isi merita banii?cum e la intretinere?ce bube are?e o masina fiabila?multumesc anticipat
Schimb ulei + filtre + placute fata = 1500 ron. Cam la 60.000 trebuie schimbate capetele de bara pe fata.
gjordanro is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 16:34   #38
Ariel_O.Z.

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 21
Default Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

Quote:
Originally Posted by gjordanro View Post
Schimb ulei + filtre + placute fata = 1500 ron. Cam la 60.000 trebuie schimbate capetele de bara pe fata.
multumesc de informatii.vorbesti din propria experienta?daca da,de cat timp il ai?ai facut drumuri lungi?cum se comporta la capitolul stabilitate,confort?iarna te descurci bn cu ea?in rest probleme majore legate de motor,transmisie,articulatii?c mi-ai spus pana acum nu e de speriat...multumesc inca odata
Ariel_O.Z. is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 16:46   #39
gjordanro

Stage 1
 
gjordanro's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 10
Default Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

Quote:
Originally Posted by Ariel_O.Z. View Post
vorbesti din propria experienta?daca da,de cat timp il ai?ai facut drumuri lungi?cum se comporta la capitolul stabilitate,confort?iarna te descurci bn cu ea?in rest probleme majore legate de motor,transmisie,articulatii?c mi-ai spus pana acum nu e de speriat...multumesc inca odata
Fabricatie 2007, o am din 2008. Consum 13-14 in oras, 7-8 afara. Grecia dus-intors am scos un consum de 6.75% pe pilot automat la 110km/h dar cu 20 euro spaga la bulgari.
Ce am patit in garantie: sensor de giratie schimbat (la 40.000km), alternator schimbat(la 60.000). Piesele au venit in 10 zile exact in perioada pastelui.
Dupa garantie: am inlocuit motorasul care deschide clapetele de aer (mergea doar pe avarie). M-a costat 2400 ron!!! Abia la facturare am vazut ca motorasul era 400 ron restul manopera. Motorasul functioneaza... dar fiind asezat in spatele turbinei, uleiul aruncat de turbina ajunge pe motoras si se imbacseste. Se spala cu benzina si... functioneaza.
In rest... toate bune si la locul lor. Motorul si cutia sunt de Mercedes E-classe.
Eu iarna o trag pe dreapta si merg cu un papuc 4x4. E pacat
gjordanro is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 16:52   #40
gjordanro

Stage 1
 
gjordanro's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 10
Default Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

Quote:
Originally Posted by Ariel_O.Z. View Post
cum se comporta la capitolul stabilitate,confort?
Stabilitate si confort 10+. Doar S-classe se compara.
Inca ceva... cand am cumparat-o o puneam pe nevasta-mea sa scoata capul pe geam sa vada daca am loc. Dupa o saptamana i-am invatat gabaritul.

http://www.*************/media/set/?...00000182119295
gjordanro is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 16:59   #41
Ariel_O.Z.

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 21
Default Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

Quote:
Originally Posted by gjordanro View Post
Fabricatie 2007, o am din 2008. Consum 13-14 in oras, 7-8 afara. Grecia dus-intors am scos un consum de 6.75% pe pilot automat la 110km/h dar cu 20 euro spaga la bulgari.
Ce am patit in garantie: sensor de giratie schimbat (la 40.000km), alternator schimbat(la 60.000). Piesele au venit in 10 zile exact in perioada pastelui.
Dupa garantie: am inlocuit motorasul care deschide clapetele de aer (mergea doar pe avarie). M-a costat 2400 ron!!! Abia la facturare am vazut ca motorasul era 400 ron restul manopera. Motorasul functioneaza... dar fiind asezat in spatele turbinei, uleiul aruncat de turbina ajunge pe motoras si se imbacseste. Se spala cu benzina si... functioneaza.
In rest... toate bune si la locul lor. Motorul si cutia sunt de Mercedes E-classe.
Eu iarna o trag pe dreapta si merg cu un papuc 4x4. E pacat
romanii te jupoaie de viu la service,asta e clar dar daca ai casco?iarna e greu de condus sa inteleg?cat de confort...ma bucur ca am auzit comparatia asta multumesc pt detalii
Ariel_O.Z. is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 17:06   #42
gjordanro

Stage 1
 
gjordanro's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 10
Default Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

Quote:
Originally Posted by Ariel_O.Z. View Post
romanii te jupoaie de viu la service,asta e clar dar daca ai casco?iarna e greu de condus sa inteleg?cat de confort...ma bucur ca am auzit comparatia asta multumesc pt detalii
Casco n-am avut niciodata asa ca nu stiu. In schimb garantia de 2 ani a fost totala. Cand m-a lasat alternatorul, duminica dupa-amiaza pe undeva langa Horezu, am sunat la nr de urgente non-stop. Mi-a trimis platforma cu un Ford Mondeo la schimb ca sa-mi pot continua drumul. Am platit doar garantia de 150 euro pt Ford, care mi-a fost innapoiata cand am predat masina. Asta din cauza ca cei din Tg-jiu nu aveau masina la schimb si au inchiriat. Acum ma bate gandul s-o vand. Nu prea imi mai permit momentan impozitul de 2400 ron.
gjordanro is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 17:20   #43
Ariel_O.Z.

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 21
Default Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

Quote:
Originally Posted by gjordanro View Post
Casco n-am avut niciodata asa ca nu stiu. In schimb garantia de 2 ani a fost totala. Cand m-a lasat alternatorul, duminica dupa-amiaza pe undeva langa Horezu, am sunat la nr de urgente non-stop. Mi-a trimis platforma cu un Ford Mondeo la schimb ca sa-mi pot continua drumul. Am platit doar garantia de 150 euro pt Ford, care mi-a fost innapoiata cand am predat masina. Asta din cauza ca cei din Tg-jiu nu aveau masina la schimb si au inchiriat. Acum ma bate gandul s-o vand. Nu prea imi mai permit momentan impozitul de 2400 ron.
dc nu-i scoti fiscalul cu un act d vanzare-cumparare si o ti radiata?da-mi cateva detalii despre ea ca poate cn stie..esti primul proprietar p carte?a fost adusa din alta tara?
Ariel_O.Z. is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 18:04   #44
haristeas51

Stage 5
 
haristeas51's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,481
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

are cineva idee unde este releul de la bujiile incandescente pt. un C300 din 2007, 3000 diesel.
haristeas51 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 17:53   #45
bluemili

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1
Default Re: Intrebari si Discutii - Chrysler 300c CRD

intereseaza pe cineva un set de jante de chrysler 300, originale ? il dau ieftin. 0727.404.234
bluemili is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -