Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CHRYSLER/DODGE/JEEP > Alte discutii CHRYSLER/DODGE/JEEP

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-07, 13:15   #1
Who's yo daddy

Stage 2
 
Who's yo daddy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 33
Default Ce parere aveti?

Cam asta e ce consider eu o masina buna pentru RO. mai putin consumul...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	649649_1_full.jpg
Views:	98
Size:	39.3 KB
ID:	350871  
Who's yo daddy is offline   Reply With Quote
Old 22-09-07, 18:53   #2
Who's yo daddy

Stage 2
 
Who's yo daddy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 33
Default Re: Ce parere aveti?

Sau asa...?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PICT0066.jpg
Views:	116
Size:	206.0 KB
ID:	350984  
Who's yo daddy is offline   Reply With Quote
Old 22-09-07, 19:35   #3
Who's yo daddy

Stage 2
 
Who's yo daddy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 33
Default Re: Ce parere aveti?

De ce intreb? Pentru ca intentionez sa-mi aduc una in Romania(pentru sufletul mieu) asa ca s-o am de concedii, balti, munte, mare... vre-un teren accidentat ceva, vre-o aratura cu politia dupa tine, iarna... ma rog intelegeti voi...altfel e un SUV pe body de pickup truck, destul de "beefy"si solid construita. S-a build-uit de prin 98 pana prin 2003, si-a avut un oarecare succes (considerand piata de SUV americana).3 motoare 5.2,5.9, si 4.7 l 4x2 si 4x4, gama Dodge Dakota/Durango, sunt full customizabile, superchargere Paxton, Turbo kit-uri, Chip-uri,Cold Air Intake-uri, Borla exhaust-uri, doar cateva metode clasice de increase the horse power.
Acum, ce vreau eu sa intreb onorata audienta este daca e legal in Romania sa se comita anumite modificari ca cele amintite mai sus.?
Who's yo daddy is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 04:54   #4
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Ce parere aveti?

sa modifici esapamentul , sa-l ''chip''uiesti sa-i pui un turbo?
Da deocamdata este legal




BTW : https://forum.4tuning.ro/230-4tuning-international.html
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 07:22   #5
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ce parere aveti?

si eu vroiam sa-mi aduc un SRT4 in romania dar costa asa de mult e ridicol... nu transportul, ci taxele enorme care le vrea statul roman pentru inmatriculare si taxe de poluare.... mi-a iesit calculul la mai bine de $8500, si am zis ducase-n masa...

sa sti insa ca gasesti Jeep Grand Cherokee o gramada in europa si in romania, deci daca nu esti pus numai pe Durango si Ram truck, ai putea sa-ti iei de acolo. Majoritatea sunt turbo-diesel, dar daca cauti destul gasesti si pe benzina, cu V8-ul pe care il stim noi aici.
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 07:44   #6
Who's yo daddy

Stage 2
 
Who's yo daddy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 33
Default Re: Ce parere aveti?

Bine, stiu de Cherokee, da Durango, Dakota sau Ram n-am prea vazut prin EU, doar cateva prin Germania, sti ce vreau eu de fapt? Sa am o masina nici mare nici mica nici sa mi-o sparga tiganii nici s'ajunga pe la Kiev sau Moscova... si totusi sa fie ceva exotic... "hard 2 find"...,nu vreau s-o vand, am bagat ceva in Durango asta Shocks-uri Bilstein, discuri de frana Brembo, exhaust Borla, K&N cold air intake, Bujii NKG, Nerf Bars Westin de aluminiu , Ball Joints Moog si mai multe... bine asta in perspectiva cand mi-oi lua alta masina, da nu-mi vine s-o trade in la dealer tocmai pt ca e 8 cilindrii 4.7, adica e loc de bagat "ponei" in plus, si cu niste jenti de off road cu '33 BF Goodrich A/T, cred ca arata destul de "agresiv"...pentru RO."Pickup truck de red neck nu alta... "
Who's yo daddy is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 08:10   #7
Who's yo daddy

Stage 2
 
Who's yo daddy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 33
Default Re: Ce parere aveti?

Si sti cand am realizat ce insemna "torque-ul" a 8 cilindri? Acum vre-o 4 ani m-am mutat si am inchiriat un 48 foot straight truck de la U Haul, si fiind prin Decembrie,(tocmai se topise zapada) l-am tras chiar la usa buildingului unde am locuit (sa nu car mobila prin parcare vre-o 50 metri), de bagat cu spatele l-am bagat cu rotiile pe gazonul mustind de apa din zapada topita. Ok, toate bune, baga mobila in van, cand sa dau sa plec... Zdrang, da-i si patineaza (de-am facut o gaura de juma de metru in gazon)...M-a apucase disperarea, cand apare un vecin american cu un lant si un strap si-mi zice sa leg de Durango la un capat iar la celalalt de van...si sa-l pun pe 4X4... Vreau sa-ti spun ca nu l-am pus pe 4X4 ci asa pe 4X2 l-am saltat si l-am tarat cu tot cu mobila pe toata bucata aia de gazon umed... pana la asfalt... De atunci, am devenit fan Durango...nu e cine stie ce comparat cu Hummer sau alte XL-uri da la clasa sa e Super...253 HP stock.
Who's yo daddy is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 08:15   #8
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ce parere aveti?

nah Durrango >> Hummer dupa parerea mea... mie chiar imi placea mult de tot modelul de durango vechi, si maicamea chiar era sa-si ia, dar au schimbat pe modelul nou care e oribil, asa ca si-a luat un jeep liberty de 3.7 ... Hummer H2 e prea penibil dupa mine
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 08:39   #9
Who's yo daddy

Stage 2
 
Who's yo daddy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 33
Default Re: Ce parere aveti?

N-ar fi o idee rea, (desi gradul de devalorizare e imens... adica l-am luat cu $25.000 si 0 interes in 2002, si acum la 62000 mile se vinde la dealer cu vre-o 10-12 mii si chiar mai putin... decat sa-l trade in mai bine-l duc in Romania si m-apuc sa ar pamantul cu el!), vezi daca poti sa-ti iei un R/T la 5.9l ala e o "dihanie" mai mare si mai fioroasa ca 4.7 -le meu, si are ceva mai multe feature-uri si imbunatatiri din stock.
Who's yo daddy is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 10:16   #10
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ce parere aveti?

da un search la "taxa de prima inregistrare"... e un link aici we forum undeva, si poti sa-ti calculezi cat o sa coste sa o inregistrezi in romania...
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 16:44   #11
Who's yo daddy

Stage 2
 
Who's yo daddy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 33
Default Re: Ce parere aveti?

Quote:
Originally Posted by bloodfart View Post
da un search la "taxa de prima inregistrare"... e un link aici we forum undeva, si poti sa-ti calculezi cat o sa coste sa o inregistrezi in romania...
Da, am vazut... dar sunt si "exceptii" la acea lege, care oricum nu cred sa ramana in picioare in urmatorii 2 ani. Nu am de ce sa ma sperii si nici tu nu ar trebui sa-ti faci probleme...Sooner or Later that's gonna change...and then "Watch out Bucharest, we're coming!"
Who's yo daddy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -