Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-08, 09:26   #61
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by cristea View Post
Gata, s-a întâmplat şi pentru mine. Azi am lovit maşina. Am intrat într-un Sprinter şi mi-am lovit aripa stânga faţă, capota şi farul din stanga. Ştie cineva de unde pot face rost de aripă şi capotă? Vă mulţumesc.
Imi pare rau sa aud asta.
Am primit azi o oferta de piese, il cheama Gelu, asta-i tot ce stiu, ii trimit un mesaj sa te contacteze.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 16:34   #62
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Stie cineva de un parc de dezmembrări de unde as putea achizitiona o capotă pentru Rover 75?
cristea is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 16:36   #63
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Multumesc foarte mult Workaholic, acum mai am nevoie doar de capota, am gasit o aripă SH la 3oo lei, mailul meu este jure_ct35 pe yahoo. Multumesc foarte mult
cristea is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 21:51   #64
bufe

Stage 1
 
bufe's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

salut,
mi-am luat un rover 75 si sunt f incantat de ea. Merge bine, are toate optiunile, iar la 158.000km i-am schimbat doar bratele fata, placutele si bieletele anti ruliu. Masina am luat-o din tara si a fost foarte bine intretinuta. Ce tipuri de jante aliaj se mai potrivesc pe Rover 75?
Acum am pe cele originale pe 15.
bufe is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 22:11   #65
bufe

Stage 1
 
bufe's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

cat costa si ce trebuie schimbat la revizia de la 160.000km pt Rover 75 2000CDT
bufe is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 23:13   #66
Loco911

Stage 2
 
Loco911's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 53
Cool Re: Pentru cei acre aveti ROVER 75 PT fox_golf

fox_golfDar tu ce masina ai de iti spui parerea ??? E...uite eu am un Rover 75 de 1 an de zile si sunt foarte multumit...shi apropo la comparatia ...adika ca nu il poti compara cu seria 5 sau 7 sau merc...pot sa iti zic eu si poti intrebape cine vrei ca il poti compara cu seria 3 pt ca e exact acelasi motor aceeasi seria aceeleasi piese doar ca are alta carcasa de plastic drept cover pe care scrie rover si oricum Rover 75 depaseste E-Klasse seriile `95-`02 ...iar ;a comparatia cu mercedes (toate modele) e mai bun pt ca e mai ieftin ...si daca tot ziceai ca a dat faliment ..tin sa te anunt ca nu a dat faliment din cauza ca nu se vindeau sau ca avea probleme...ci pur si simplu Modelul 75 1.8 avea mari probleme de proiectare a motorului si nu e vina Rover`ului ci a BMW`ului ...pt ca in perioada aceea Rover era detinut de catre BMW...si modelul 75 e facut in totalitate de BMW....deci piese la ce tine de motor se pot cumpara de BMW seria 3 asha ca inainte sa mai postezi ceva in necunostinta de cauza ..informeaza`te
__________________
BH-84-AFB
ALINF***BINE

Last edited by alex MG ZR 160; 27-02-08 at 00:34.
Loco911 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 13:12   #67
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by bufe View Post
cat costa si ce trebuie schimbat la revizia de la 160.000km pt Rover 75 2000CDT
Pai, în primul rând 6,5 l ulei, recomandabil Mobil 10W40 = 220 lei
Filtre ulei, motorină, aer şi polen = 120 lei
Plăcuţe de frână (merg cele de BMW seria 3) = 180 lei
Eventual lichid de frână DOT 4, un litru de ulei de cutie şi cam atât, restul fiind deja la categoria reparaţii.
Preţurile de mai sus, le-am achitat eu, în Ct.
Toate cele bune.
cristea is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 14:58   #68
bufe

Stage 1
 
bufe's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

bun, dar la 160.000, nu trebuie schimbate ceva curele?
bufe is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 15:18   #69
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by bufe View Post
bun, dar la 160.000, nu trebuie schimbate ceva curele?
doar cureaua de la alternator.
Distribuţia este pe lanţ aşa că aic nu trebuie să schimbi nimic în rest, aşa cum am zis, mecanicul vede, îţi spune şi tu decizi.
cristea is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 17:19   #70
bufe

Stage 1
 
bufe's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

mersi mult!
nu stii cumva si ce marimi se potrivesc pt jante aliaj la Rov 75?
In afara de cele pe 15.
bufe is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 20:36   #71
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by bufe View Post
mersi mult!
nu stii cumva si ce marimi se potrivesc pt jante aliaj la Rov 75?
In afara de cele pe 15.
Îmi pare rău dar nu ştiu. Cred ca nici nu merg alte jenţii şi, dacă vrei opinia mea şi a altora care au o astfel de maşină, nu cred că este cazul să le schimbi. Maşina arată f. bine aşa cum este şi nu cred că alte jenţi, mai mari, îi vor îmbunătăţii imaginea. Ai văzut tu vre-un Rover 75 cu modificări?
Mai las-o aşa o perioadă şi, dacă tot nu eşti mulţumit de cum arată şi de cum funcţionează ... îi poţi aduce mici îmbunătăţiri. Succes!
Şi încă ceva, reţine că pe o astfel de maşină nu poţi să pui decât jante originale, iar mai mari de 15, nu ştiu dacă găseşti pentru maşina asta. Poate doar de Land Rover
cristea is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 08:53   #72
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by bufe View Post
mersi mult!
nu stii cumva si ce marimi se potrivesc pt jante aliaj la Rov 75?
In afara de cele pe 15.
16, 17, tot ce merge pe MG ZT, dar nu recomand. Daca n-ai drum privat las-o asa, o sa blestemi un cauciuc cu talon ingust pe soselele de la noi.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 12-03-08, 00:52   #73
cEaska

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 472
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

deci e o super masina .... ma tot gandesc sa`mi iau .....
cEaska is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 17:01   #74
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Dacă am probleme cu ambreiajul, ce îmi recomandaţi?
Încă nu ştiu ce problemă am dar nu mai intră în viteze, decât dacă motorul este oprit. Pedala este moale ca o cârpă şi până mâine, când o duc la doctor, nu pot spune ce are dar, aş vrea o părere, respectiv dacă este vorba de pistonaşul acela de presiune din ambreiaj sau rulmentul.... sau ce altceva. Nu suspectez discul deoarece motorul trage, nu patinează deloc.
cristea is offline   Reply With Quote
Old 28-03-08, 08:45   #75
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by cristea View Post
Dacă am probleme cu ambreiajul, ce îmi recomandaţi?
Încă nu ştiu ce problemă am dar nu mai intră în viteze, decât dacă motorul este oprit. Pedala este moale ca o cârpă şi până mâine, când o duc la doctor, nu pot spune ce are dar, aş vrea o părere, respectiv dacă este vorba de pistonaşul acela de presiune din ambreiaj sau rulmentul.... sau ce altceva. Nu suspectez discul deoarece motorul trage, nu patinează deloc.

Putin probabil sa fie rulmentul. Ala face urat cand apesi pedala, dar deschide ambreiajul. Pistoane sunt doua. Un "master" la pedala si un "slave" la motor. E aproape sigur o problema de hidraulica. De verificat scurgeri la cuplaje, garnituri etc. inainte de a schimba vreun piston, costa ca naiba de mult. Rezervorul e undeva deasupra pedalei, o fi probabil gol. In principiu lichidul e DOT4 dar verifica totusi, nu stiu daca la toate modelele din toate timpurile e la fel. Fa-i un refill si aeristeste ca sa nu te chinui cu mersul pana la mecanic, daca-i doar o scurgere o sa mearga o vreme. Din cate stiu pistonasele nu sunt reparabile, eu as incerca totusi, poate ca exista o varianta "romaneasca" de demontat si schimbat garniturile. Pentru Rover e o ipoteza, nu am avut niciodata un piston in mana, dar la batranul meu BMW de acum multi ani am reusit. A costat mai nimic. Garnituri de toate felurile pentru hidraulica face Simrit, au reprezentanta la Brasov; atentie la rezistenta la DOT4, n-ai vrea sa reusesti s-o schimbi ca pe urma s-o dizolvi.
Daca totusi trebuie inlocuit vreunul pregateste cam 180 GBP pentru master sau 120 GBP pentru slave (nu-i cel mai scump dar e varianta cea mai proasta, e cel mai greu de schimbat). Daca le cumperi de la repr. probabil inmultesti cu 2.
In fine..ziceam ca ai reusit sa-l resuscitezi, pierde lichid dar functioneaza, nu circula asa decat in regim de maxima nevoie. Fluidele astea (daca-i DOT4 cum cred eu din ala ai si la frana) dizolva mai tot ce intalnesc in cale, gume, vopsele, grunduri, rezista unele plasticuri si cauciucuri sintetice.
Norocel!
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -