Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-15, 08:07   #5116
ortoanuv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by bacyta View Post
Pe la radiator sau pe la supapa de siguranta de la borcanul lichidului de racire? Posibil sa se fi dus garnitura la chiulasa sau termostat blocat.
Mai nasol e ca zici ca nu invarte motorul (sper sa nu se fi calat).
Pe la supapa de siguranta de la borcan.
ortoanuv is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 08:23   #5117
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

in prima faza incearca sa invarti cu o cheie motorul pe surubul de la fulie (vibrochen).... daca se invarte usor .... ai probleme cu distributia ....

da jos electromotorul si vezi care este starea dintilor si pe el si la cutie ....


revin-o cu detalii aici sau pe forumul clubului ....


M.
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 08:33   #5118
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
in prima faza incearca sa invarti cu o cheie motorul pe surubul de la fulie (vibrochen).... daca se invarte usor .... ai probleme cu distributia ....

da jos electromotorul si vezi care este starea dintilor si pe el si la cutie ....


revin-o cu detalii aici sau pe forumul clubului ....


M.
M. , partea cu electromotorul eu zic ca pica. Lui i s-a oprit in mers unde electromotorul ramane pasiv.
Tare mi-e teama sa nu se fi calat motorul. Dar si asa, invartindu-se in gol electromotorul, ar parea ca a sarit de la punct distributia.
Cutia nu are cum sa fie ca indiferent de asta trebuia sa se invarta motorul.
Ma gandesc ca s-a blocat termostatul (dupa cum spune ca i-a dat apa afara din borcan), s-a prajit motorul si s-a calat si apoi a sarit distributia de la punct. Asa vad eu fenomenul.

Last edited by bacyta; 26-02-15 at 08:38.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 08:46   #5119
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

doar o supozitie ....

.... care este fenomenul care se poate intampla daca electromotorul ramane cuplat .... si masina prinde viteza mare ?

...se incalzeste si se blocheaza ..... opreste brusc motorul .... si /sau poate rupe dinti ... atunci dupa ce se raceste se invarte in gol ....fara dinti nu poate angrena ...

oricum cel mai bine ori de vazut la fata locului .... sau info amanuntite la telefon ... pentru identificare mai usoara a defectului ....

eu as merge pe distributie ... cureau de pe spate dinspre parbriz

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 08:57   #5120
ortoanuv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by bacyta View Post
M. , partea cu electromotorul eu zic ca pica. Lui i s-a oprit in mers unde electromotorul ramane pasiv.
Tare mi-e teama sa nu se fi calat motorul. Dar si asa, invartindu-se in gol electromotorul, ar parea ca a sarit de la punct distributia.
Cutia nu are cum sa fie ca indiferent de asta trebuia sa se invarta motorul.
Ma gandesc ca s-a blocat termostatul (dupa cum spune ca i-a dat apa afara din borcan), s-a prajit motorul si s-a calat si apoi a sarit distributia de la punct. Asa vad eu fenomenul.
nu trebuia sa se aprinda vre un martor in bord daca imi fierbea apa?
ortoanuv is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 09:05   #5121
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
doar o supozitie ....

.... care este fenomenul care se poate intampla daca electromotorul ramane cuplat .... si masina prinde viteza mare ?

...se incalzeste si se blocheaza ..... opreste brusc motorul .... si /sau poate rupe dinti ... atunci dupa ce se raceste se invarte in gol ....fara dinti nu poate angrena ...

oricum cel mai bine ori de vazut la fata locului .... sau info amanuntite la telefon ... pentru identificare mai usoara a defectului ....

eu as merge pe distributie ... cureau de pe spate dinspre parbriz

M.

Pai si apa de ce sa-i fi dat afara din borcan?
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 09:16   #5122
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

daca apa depaseste temperatura normala se vede pe ceasul indicator acul creste mai mult de jumatate ... se aprinde ledul rosu de la acelasi ceas ... si daca mai are si alta problema se aprinde si semnul exclamarii in bord...

la 2.0 benzinar - daca da apa afara .... se poate intampla din urmatoarele motive:

- antigel necorespunzator (vechi)
- aerisire proasta
- ventilator motor nefunctional
- pierderi de lichid in zona termostatului fisuri etc
- pompa de apa nefunctionala


cam atat ....

motoarele V6 nu fierb deloc daca au antigel bun ventilator functional aerisire corespunzatoare facuta si nu au pierderi pe undeva de antigel .... pot merge bine mersi cu termostat defect (nu prea baga caldura )....si cu pompa de apa defecta ....

banuiesc ca nu i sa schimbat antigelul odata la 24 luni ....

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 09:28   #5123
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
daca apa depaseste temperatura normala se vede pe ceasul indicator acul creste mai mult de jumatate ... se aprinde ledul rosu de la acelasi ceas ... si daca mai are si alta problema se aprinde si semnul exclamarii in bord...

la 2.0 benzinar - daca da apa afara .... se poate intampla din urmatoarele motive:

- antigel necorespunzator (vechi)
- aerisire proasta
- ventilator motor nefunctional
- pierderi de lichid in zona termostatului fisuri etc
- pompa de apa nefunctionala


cam atat ....

motoarele V6 nu fierb deloc daca au antigel bun ventilator functional aerisire corespunzatoare facuta si nu au pierderi pe undeva de antigel .... pot merge bine mersi cu termostat defect (nu prea baga caldura )....si cu pompa de apa defecta ....

banuiesc ca nu i sa schimbat antigelul odata la 24 luni ....

M.
Aham! Am inteles si ramane de retinut!!!!
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 09:31   #5124
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

..vezi ca la 1.8 este altfel ......
iti povestesc la nationala ce si cum ....
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 09:34   #5125
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
..vezi ca la 1.8 este altfel ......
iti povestesc la nationala ce si cum ....
Da. 1.8 este cel mai tare motor. )))
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 02-03-15, 15:33   #5126
ortoanuv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

[QUOTE=marcellr;5783246]in prima faza incearca sa invarti cu o cheie motorul pe surubul de la fulie (vibrochen).... daca se invarte usor .... ai probleme cu distributia ....

da jos electromotorul si vezi care este starea dintilor si pe el si la cutie ....


revin-o cu detalii aici sau pe forumul clubului ....


da, avea i dreptate este cureaua de distributie rupta, inca nu l am desfacut sa vad ce este cu motorul dar din ce am inteles daca sa rupt in mers e cam nasol. se merita sa l mai fac sau sa cumpar altul sh?
ortoanuv is offline   Reply With Quote
Old 02-03-15, 16:03   #5127
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

.... ia numarul de tel de pe forumul clubului .... si vorbim care este cea mai buna varianta ....
este posibil sa nu iti iei al motor .....


M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 03-03-15, 07:10   #5128
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

...nu desface motorul inainte sa vorbim .... poate reusesti sa scapi mai ieftin ....

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 03-03-15, 17:41   #5129
ortoanuv

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
...nu desface motorul inainte sa vorbim .... poate reusesti sa scapi mai ieftin ....

M.
Cum iau numarul de pe forum?
ortoanuv is offline   Reply With Quote
Old 03-03-15, 17:56   #5130
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Trimite aici pe pm numarul tau si te sun eu ....sau pe e- mail: rovermgclubro@gmail.com
marcellr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -