Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 19-05-10, 10:46   #1771
gabrielzaman

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 8
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut sunt nou pe forum ,putetibsa ma ajutati si pe mine nu se mai deschide usa soferului
gabrielzaman is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 10:53   #1772
gabrielzaman

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 8
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

am schimbat ancuietoarea de pe stanga fata cu una normala farav butuc a functionat 2 saptamani si acu nu se mai deschide din telecomanda apropo telecomanda e pusa odata cu centralizarea de pe usa ce pot face? M a disperat usa asta am ajuns sa o pun an vanzare din cauza asta .Soluti ceva?
gabrielzaman is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 11:56   #1773
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by gabrielzaman View Post
am schimbat ancuietoarea de pe stanga fata cu una normala farav butuc a functionat 2 saptamani si acu nu se mai deschide din telecomanda apropo telecomanda e pusa odata cu centralizarea de pe usa ce pot face? M a disperat usa asta am ajuns sa o pun an vanzare din cauza asta .Soluti ceva?
Nu trebuie sa vinzi masina din cauza asta....
Probabil broasca care ai pusa era la fel de obosita ca si prima.
Broasca originala trebuie unsa bine bine si va merge ...cu spray WD-40


M.
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 23:29   #1774
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

va salut domnilor

acum aproximativ 3-4000 de km am schimbat bucsele (de la bratele de suspensie si bara stabilizatoare), bratele de suspensie, bieletele antiruliu si capetele de bara. am impresia ca directia merge putin mai greoi decat inainte iar volanul nu revine la pozitia de mers inainte (ramane virat)
singur revine foarte putin.
trebuie reglata directia sau ce e de facut?

astept cel putin o parere avizata.

multumesc anticipat
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-10, 06:45   #1775
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

un unghi de fuga ai facut ?
mai verifica si lichidul de la servo....

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 21-05-10, 11:51   #1776
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
va salut domnilor

acum aproximativ 3-4000 de km am schimbat bucsele (de la bratele de suspensie si bara stabilizatoare), bratele de suspensie, bieletele antiruliu si capetele de bara. am impresia ca directia merge putin mai greoi decat inainte iar volanul nu revine la pozitia de mers inainte (ramane virat)
singur revine foarte putin.
trebuie reglata directia sau ce e de facut?

astept cel putin o parere avizata.

multumesc anticipat
OBLIGATORIU dupa ce schimbi capetele de bara trebuie facuta geometria rotilor. Si eu le-am schimbat acum o saptamana iar cand mergeam imi scartaia cauciucul de pe dreapta iar cand viram dupa prima tura a volanului directia mergea greu. Rezolva asta mai repede ca iti poate toci si cauciucul. In buzau costa intre 60-80 lei.
__________________
Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida,ci acela care refuza sa piarda.
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 21-05-10, 12:11   #1777
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut domnilor, vreau sa va mai spun ce am mai facut pe la masina si astept si pareri.
Cand am cumparat masina comenzile de la volan imi mergeau dar erau amestecate adica daca dadeam volumul tare se schimba melodia, daca dadeam la urmatoarea melodie se schimba pe radio si tot asa. A mers cat a mers si a cedat.
Saptamana asta mi-am facut de lucru pentru ca am gasit alte comenzi de volan la dezmembrari, le-am pus pe alea si... nimic. Am verificat continuitatea firelor de la comenzi la mufa din contact si totul era ok asa ca am dedemontat volanul si foita care se afla dupa volan. Sper ca stiti la ce ma refer, este chestia aia ce permite firelor sa sa roteasca fara sa se rupa cand se misca volanul.
Am verificat-o iar un fir era intrerupt asa ca l-am refacut. Am montat totul la loc iar acum face cam cum facea inainte sa se strice de tot adica daca dau volumul tare se da mai tare dar se schimba imediat pe radio sau daca sunt pe radio se scimba pe caseta, sper sa intelegeti ce vreau sa zic.
Am demontat in spate la roata de rezerva pentru ca acolo se afla statia si reciverul radio dar nu am vazut nimic suspect. Ceea ce nu stiu eu si am nevoie de o parere este ca atunci cand apas comenzile de pe volan unde se duce informatia, catre ECU direct? catre BCU(body control unit)? cine prelucreaza informatia? Multumesc anticipat
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 21-05-10, 17:50   #1778
Memesito

Stock
 
Memesito's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Ce mare a crescut threadul!!
Din pacate...eu am trecut la volkswagen, dar o sa fiu aici cu informatii si raspunsuri si pentru posesorii de rover.
Sper ca informatia cu ambreiajul de BMW a fost utila.
O zi buna va doresc la toti!
Memesito is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 00:15   #1779
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
un unghi de fuga ai facut ?
mai verifica si lichidul de la servo....

M.
lichidul de la servo sta in limitele normale

geometria nu am facut o dar cred ca asta va fi urmatoarea operatiune

multumesc

Last edited by player1; 22-05-10 at 00:18.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 00:46   #1780
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
Salut domnilor, vreau sa va mai spun ce am mai facut pe la masina si astept si pareri.
Cand am cumparat masina comenzile de la volan imi mergeau dar erau amestecate adica daca dadeam volumul tare se schimba melodia, daca dadeam la urmatoarea melodie se schimba pe radio si tot asa. A mers cat a mers si a cedat.
Saptamana asta mi-am facut de lucru pentru ca am gasit alte comenzi de volan la dezmembrari, le-am pus pe alea si... nimic. Am verificat continuitatea firelor de la comenzi la mufa din contact si totul era ok asa ca am dedemontat volanul si foita care se afla dupa volan. Sper ca stiti la ce ma refer, este chestia aia ce permite firelor sa sa roteasca fara sa se rupa cand se misca volanul.
Am verificat-o iar un fir era intrerupt asa ca l-am refacut. Am montat totul la loc iar acum face cam cum facea inainte sa se strice de tot adica daca dau volumul tare se da mai tare dar se schimba imediat pe radio sau daca sunt pe radio se scimba pe caseta, sper sa intelegeti ce vreau sa zic.
Am demontat in spate la roata de rezerva pentru ca acolo se afla statia si reciverul radio dar nu am vazut nimic suspect. Ceea ce nu stiu eu si am nevoie de o parere este ca atunci cand apas comenzile de pe volan unde se duce informatia, catre ECU direct? catre BCU(body control unit)? cine prelucreaza informatia? Multumesc anticipat
e doar o comanda care e preluata direct de casetofon, dupa cum arata schema
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	audio system -schema electrica.JPG
Views:	93
Size:	94.4 KB
ID:	1482320  
player1 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 04:50   #1781
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

as avea nevoie de codurile celor doua role de la cureaua alternatorului la rover 75 CDT

23.Ancillary drive belt deflection pulley
26.Ancillary drive belt automatic tensioner pulley

va multumesc anticipat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	distributia rover 75 cdt.JPG
Views:	94
Size:	86.6 KB
ID:	1485488  
player1 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 11:22   #1782
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
e doar o comanda care e preluata direct de casetofon, dupa cum arata schema
Am desfacut casetofonul si m-am uitat ce fire intra in spatele lui si nu am vazut nici unul sa aiba culoarea celor de la comenzile de volan
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 21:04   #1783
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
Am desfacut casetofonul si m-am uitat ce fire intra in spatele lui si nu am vazut nici unul sa aiba culoarea celor de la comenzile de volan
C0395 din poza atasata
un fir rosu si unul albastru
sunt de la comenzile de pe volan
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	C0395.JPG
Views:	133
Size:	85.5 KB
ID:	1486446  

Last edited by player1; 24-05-10 at 21:17.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 21:55   #1784
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

revin cu un post mai bine documentat

ai 4 mufe care contin printre altele cate un fir rosu si unu albastru.
acestea sunt de la comenzile de pe volan. C1315 si C0098 au in loc de rosu, mov

C0082 pinul 2 rosu, pinul 3 albastru

C0395 pinul 10 rosu, pinul 17 albastru

C1315 pinul 10 mov, pinul 17 albastru

C0098 pinul 2 mov, pinul 3 albastru

atasez mai jos si schema electrica a cuplei volanului

sper sa ti fei de ajutor
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	C0082.JPG
Views:	106
Size:	65.2 KB
ID:	1486524   Click image for larger version

Name:	C0395.JPG
Views:	91
Size:	81.7 KB
ID:	1486525   Click image for larger version

Name:	C1315.JPG
Views:	97
Size:	85.3 KB
ID:	1486526  

Click image for larger version

Name:	C0098.JPG
Views:	130
Size:	70.1 KB
ID:	1486527   Click image for larger version

Name:	schea electrica Rotary coupler.JPG
Views:	66
Size:	93.3 KB
ID:	1486528  

Last edited by player1; 24-05-10 at 21:58.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 21:57   #1785
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
C0395 din poza atasata
un fir rosu si unul albastru
sunt de la comenzile de pe volan
Mersi mult, o sa-l desfac maine din nou dar treaba este ca eu nu am casetofonul ca al tau, am High line navigation dar e posibil sa fie la fel..
valyhunter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -