Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-10, 22:53   #1501
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by mihalachiv View Post
pe tester exact asa zice defect senzor aspiratie.am cautat pe autodata sa vad unde se afla senzorul si imi arata o poza cu debitmetru de aer si undeva pe el o bulina rosie.eu am acum vreo 2 luni un debitmetru de la dezmembrari si l-am pus pe masina pt ca la al meu originalul cand ii cuplam mufa nu se mai accelera deloc motorul statea la relanti foarte frumos dar nu se accelera puteam sa ii maresc putin turatia doar daca tineam mult apasat pe acceleratie dupa ce l-am luat pe asta de la dezmembrari l-am curatat l-am pus la loc si se accelereaza normal si plec normal darrr dupa ce merg 50-100km la un deal sau la o accelerare mai brusca scoate fum si motorul nu mai are putere daca o opreesc 5 min pleaca bine dar nu tine mult si iar se intampla daca nu o solicit si merg frumos pe drum drept nu face probleme .multumesc mult pentru ajutor!
cred ca despre aceasta piesa este vorba.air flow sensor.vreau sa ma asigur ca vorbim ca vorbim despre aceeasi piesa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	air flow sensor meter.JPG
Views:	118
Size:	14.2 KB
ID:	1294694  
player1 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 23:05   #1502
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
cred ca despre aceasta piesa este vorba.air flow sensor.vreau sa ma asigur ca vorbim ca vorbim despre aceeasi piesa
pozitionarea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	air flow meter.JPG
Views:	100
Size:	14.2 KB
ID:	1294711   Click image for larger version

Name:	air flow pozitionare.JPG
Views:	205
Size:	147.1 KB
ID:	1294712  
player1 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 12:24   #1503
mihalachiv

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

da la asta adica debitmetru ca eu asa il stiu ii zice maf air flow dar cand caut pozitinarea senzorului de aspiratie imi arata poza cu el si pe el o bulina rosie.Ce ma deruteaza pe mine e ca eu il stiu pe asta ca debitmetru acu stau si ma intreb o avea incorporat in el senzorul asta de aspiratie de imi arata bulina pe el?am gasit un maf de asta nou si e vreo 570lei si de aia stau si tot intreb
mihalachiv is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 10:35   #1504
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by mihalachiv View Post
da la asta adica debitmetru ca eu asa il stiu ii zice maf air flow dar cand caut pozitinarea senzorului de aspiratie imi arata poza cu el si pe el o bulina rosie.Ce ma deruteaza pe mine e ca eu il stiu pe asta ca debitmetru acu stau si ma intreb o avea incorporat in el senzorul asta de aspiratie de imi arata bulina pe el?am gasit un maf de asta nou si e vreo 570lei si de aia stau si tot intreb
asta e MAF adica mass air flow sensor. masoara cantitatea de aer introdusa pe admisie si temperatura lui.daca se defecteaza sau e deconectat din mufa, ECU (Engine Control Unit) mareste cantitatea de combustibil injectata luand o valoare "default" a cantitatii de aer ce intra in admisie aerului . de aici fumul negru. nu se arde toata cantitatea de combustibil din lipsa oxigenului in cantitate optima.

http://tuning-diesels.com/Pierburgh/pierburgh.htm aici ai mai multe explicatii. sper ca te descurci cu engleza. tind sa cred ca asta e cauza

piesa e asta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2mafsb.jpg
Views:	119
Size:	15.4 KB
ID:	1296861  
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 13:56   #1505
mihalachiv

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Iti multumesc pentru tot ajutorul si toate explicatiile date.O sa merg sa dau comanda de un debitmetru nou si sa vad cum se comporta sper sa se rezolve problema mea si sa merg linistit cu masinuta mea ca sincer atunci cand merge bine tare imi place sa o conduc.Salutari si o sa te informez ce rezolv
mihalachiv is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:21   #1506
nicolae61

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

cum fac cont la club rover/
nicolae61 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 20:09   #1507
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by nicolae61 View Post
cum fac cont la club rover/
intri pe www.rover-mg.ro
click pe "forum"
in partea din stanga-sus click pe "login"
apoi stanga-jos click pe "register"
jos click pe "I agree to this terms"
introduci datele , mai jos codul care se vede in caseta apoi click pe "submit"
player1 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 20:10   #1508
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by mihalachiv View Post
Iti multumesc pentru tot ajutorul si toate explicatiile date.O sa merg sa dau comanda de un debitmetru nou si sa vad cum se comporta sper sa se rezolve problema mea si sa merg linistit cu masinuta mea ca sincer atunci cand merge bine tare imi place sa o conduc.Salutari si o sa te informez ce rezolv
sper si eu sa ti rezolvi problema. astept vesti bune.
cu placere.
oricand
player1 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 05:14   #1509
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
intri pe www.rover-mg.ro
click pe "forum"
in partea din stanga-sus click pe "login"
apoi stanga-jos click pe "register"
jos click pe "I agree to this terms"
introduci datele , mai jos codul care se vede in caseta apoi click pe "submit"
MS. player1
M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 05:38   #1510
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by mihalachiv View Post
Salutare am o mare rugaminte luminati-ma si pe mine.Am fost si am facut test la masina si imi iese defect senzorul de aspiratie.Trebuie sa schimb debitmetrul pt asta?Ca un mecanic zice una altul alta si sunt complet in ceata,poate daca schimb senzorul asta rezolv odata problema cu fumul asta ca ma innegrit si pe mine de draci.Salutari tuturor!!!
sal,
scoate doar mufa de la MAF....(poze explicite a pus player1...foarte ok explicatiile.) si o sa mearga biiine....daca nu ai si alta problema
pierderea de putere nu este de la ventilator
da jos tubulatura de egr si curat-o bine bine si egr-ul....
faci un usor test cu mufa scoasa si daca mere bine....bagi motorina de la Rompetrol(nu din alta parte, preferabil sa nu mai ai multa motorina din alta parte)+aditiv+solutie de curatat injectoare si la alergat "tata"...mai turata decat de obicei 3500 in treapta inferioara.....min 50 km preferabil 100 km ....a sa nu uit inainte scoti borna minus "-" de la baterie minim 30 min....o pui ii faci plinul atunci nu dupa 2 ore ....si pleci in conditiile de mai sus.....dupa ce faci turul te opresti iar la benzinarie si alimentezi ochi....sa diluezi cat mai mult solutia de curatat injectoare......nu este bine sa ramana mult timp in rezervor
atentie timpii sunt importanti ...nu sa alimentezi dupa 2 zile dupa ce faci reset la calculator....si dupa ce bagi solutie sa pleci maine.......

deci:
1.scoti mufa
2.test drum scurt 20 km cu mufa scoasa (stai linistit nu se intampla absolut nimic - masina merge in regim de "avarie" adica calculatoru ia o valoare fixa presetata si merge masina cu 80% putere atat)
3.daca merge cureti egr/sau oricum cureti egr+tubulatura de la el
4.daca a mers bine faci "treaba" de mai sus cu reset+alimentare....nu inainte
5.daca nu, nu face "treaba" de mai sus ca "omori" degeaba masina....
6. nu te grabi cu cumparatul inca...sa nu dai banii aiurea pe piese care nu trebuie schimbate.....
trebuiesc respectati in tocmai pasii asa cum apar ei...nu altfel ...

Asa vei constata ca maf-ul de la dezmembrari sa dus si el (nu se pot curata ) sau ai alta problema....macar ii mai faci o toaleta necesara....

tine-ne la curent si te asteptam si dincolo

M
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate

Last edited by marcellr; 04-02-10 at 05:42.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 18:41   #1511
mihalachiv

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Multumesc mult pentru sfatui o sa le pun in practica si sper sa vin cu vesti bune.Salutari tuturor
mihalachiv is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 22:17   #1512
sylvyano

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 10
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

ati putea sa-mi spuneti si mie ce e de facut daca se aude un suierat sub capota, in dr. fata, pe la niste role si curele?
sylvyano is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 05:25   #1513
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sylvyano View Post
ati putea sa-mi spuneti si mie ce e de facut daca se aude un suierat sub capota, in dr. fata, pe la niste role si curele?
model auto marca ..model...etc.......
daca vrei sa primesti un raspuns.....

si o descriere mai amanuntita a fenomenului....se aude cand ....accelerez....pun frana.....tot timpul....constant.....etc......

......sa nu uit.....

bine ai venit in randul nostru.!!!.....

la primul post de obicei se saluta comunitatea......no offence....

Serios da mai multe detalii ca sa te putem ajuta...

M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 12:20   #1514
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by sylvyano View Post
ati putea sa-mi spuneti si mie ce e de facut daca se aude un suierat sub capota, in dr. fata, pe la niste role si curele?
da. iti pot spune din experienta. presupunand ca ai un rover 75. este vorba de rulmentul unei role de la cureaua de distributie (rola de chidaj sau rola intinzatoare) sau , in cel mai rau caz este vorba de rulmentul pompei de apa. rolele sunt in jur de 100 de lei bucata respectiv 150 de lei, pompa in jur de 350 de lei bucata.depinde care e defecta. cu placere
player1 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 12:32   #1515
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
da. iti pot spune din experienta. presupunand ca ai un rover 75. este vorba de rulmentul unei role de la cureaua de distributie (rola de chidaj sau rola intinzatoare) sau , in cel mai rau caz este vorba de rulmentul pompei de apa. rolele sunt in jur de 100 de lei bucata respectiv 150 de lei, pompa in jur de 350 de lei bucata.depinde care e defecta. cu placere
revin cu doua rectificari: este vorba de cureaua auxiliara (ancillary belt), cea care angreneaza pompa de apa, alternatorul si pompa de servodirectie nu de distributie, si de rola de ghidaj
player1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -