Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-09, 14:02   #1
cobola

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Probleme cutie MG ZR 160

Salut , am si eu nevoie de "mult" ajutor....

Am un MG ZR160 din 2002 (mandru de asta ) si mi-am pierdut uleiul din cutie din cauza unui semering. Este vorba de semeringul de la planetara lunga, care nicaeri nu-l gasesc. Sa nu mai vorbesc ca MTF94 uleiul din cutie care aici nu il gasesc, e si variana ca nu stiu unde sa caut dar.... nu-l gasesc....

Va rog indrumati-ma unde gasesc semeringul si uleiul MTF94

As mai avea o nelamurire. Cand am dat jos planetata sa iau cotele semeringului am observat ca mandoua planetarele au un joc care nu mi se pare firesc ....

Pute-ti sa-mi spune-ti ceva si despre acest lucru ?
cobola is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 12:03   #2
cobola

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

Stie careva ? Va rog
cobola is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 12:34   #3
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

Cam orice tine de Rover, inclusiv lubrifianti, cu livrare in toata lumea:
http://www.rimmerbros.co.uk/
Eu am gasit pana acum tot ce am avut nevoie aici, la magazinul din Cluj:
http://www.ciclop.ro/index/index.php
Mi-au adus de prin Europa tot ce nu aveau in stoc in 4-5 zile, au fost foarte cooperanti.
Pentru simering, daca nu gasesti piesa originala, cel mai bine e sa vorbesti cu "bunicul" lui:
http://intl.simrit.de/web/public/pro...dialshaftseals
Au reprezentanta la Brasov.

Completare: nu e un link "pescuit" de pe google, folosesc diverse etansari Simrit de cativa ani, unul din brasoveni a fost in vizita la mine la firma, un tip de zece puncte.
http://www.freudenberg.com/ecomaXL/i...rasov&mapId=47
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.

Last edited by workaholic_ro; 02-08-09 at 12:48.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 12:53   #4
cobola

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

merci foarte mult, acum le si scriu ce am nevoie... si la brasov sunt maine la prima ora

Dar stie careva mai precis de ce am jocul ala la planetare in cutie ? Am gasit pe un forum in amglia ca ar fi dusi rulmentii de la diferential , adevarul e ca poate se refereau la semeringurile astea,....... dar nu cred ca am atat noroc eu...

Last edited by cobola; 02-08-09 at 13:03.
cobola is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 13:15   #5
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

Joc de planetara e una, problema de cuplaj, iar joc de coroana in diferential e alta; n-as crede, n-am prea auzit si daca prin absurd ai asa ceva s-a dus probabil si dantura pe langa rulmenti.
Exista o limita tolerabila pentru jocul de planetara, dar trebuie sa puna mana un mecanic sa vada daca e ok au ba.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 13:47   #6
cobola

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

Acum nu stiu ce sa zic... zgomote nu facea ,nu stiu daca acel joc e normal avand in vedere ca semeringul e dus de tot (balta de ulei in fata blocului) . poate treducerea mea din acel forum nu este tocmai cea potivita posibil asta daca pentru ei semering e bearing


Sper sa gasesc ce-mi trebuie."no" Merci mult sa speram ca ma dau cu ea curand
cobola is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 14:13   #7
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

Quote:
Originally Posted by cobola View Post
Acum nu stiu ce sa zic... zgomote nu facea ,nu stiu daca acel joc e normal avand in vedere ca semeringul e dus de tot (balta de ulei in fata blocului) . poate treducerea mea din acel forum nu este tocmai cea potivita posibil asta daca pentru ei semering e bearing


Sper sa gasesc ce-mi trebuie."no" Merci mult sa speram ca ma dau cu ea curand
Simering-urile sunt un soi de "adidasi", de la numele inventatorului, Walther Simmer, de fapt etansari de arbore, ax (rotativ) sau "shaft seals". "Bearing" e lagar sau rulment, imposibil sa fi facut cineva o confuzie.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 15:54   #8
cobola

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

Poate am facut eu confuzie, dar e posibil sa se duca ceva in cutie in afara de semering si masina sa mearga fara probleme ? Adica fara zgomote sau altceva ?
cobola is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 17:36   #9
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

Quote:
Originally Posted by cobola View Post
Poate am facut eu confuzie, dar e posibil sa se duca ceva in cutie in afara de semering si masina sa mearga fara probleme ? Adica fara zgomote sau altceva ?
Parerea mea e ca e doar nenorocitul de simering, mai ales ca nu ai alt simptom. Destula bataie de cap oricum.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 16:57   #10
cobola

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

O problema a fost rezolvata ... deci pentru ulei de cutie MTF-94 merge-ti la Land-Rover si cere-ti cod reper "STC-9157" ca altfel nu stiu sa citeasca de pe bidon

Pentru semering cutie tot la ei , cutia de tip PG1 montata mai nou pe Rover si MG este si pe FreeLander .......singura problema este ca daca nu sti codul reper degeaba.

Stiu ca semering planetara stanga ,dreapta (nu stiu care la care inca) urmatoarele coduri ...TRX100060 (40.3-60-4 mm) si UNG100060 (44-57-2.5 mm)
Semeringul de la tija (cred ca-i spune selector) de schimbat vitezele UNG100100


Pentru semeringuri care si unde vine va voi da mai precis cand imi ajunge mie

Mersi mult workaholic_ro si TRAIASCA GOOOGLE!!!!!!!!!!!!!!!
cobola is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 17:00   #11
cobola

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

Salut din nou ....suparat suparat...

Am schimbat semeringul totul ok nu mai curge , alea alea dar dupa niste cox-uri la 150-200 Km/h pisa putin la semeingul ala schimbat ...problema ?? ..... diferentialul cam dus ,prins joc... jocul de care spuneam mai sus intr-o postare precedenta...

Acum intrebarea este .... care stie daca gasesc asa ceva , sau daca pot lua de la alt model cutia cu tot. Clar rapoartele daca schimb cutia cu alta nu originala se vor schimba dar , de exemplu daca s-ar potrivi cutia de pe 216 coupe poate gasesc , sau vre-un Rover25 .... nu stiu ce sa ma mai fac ... ca ma doare sufletul sa ma tot uit la ea cum zace
cobola is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 07:47   #12
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

tu ai tipo de cutie PG1 . o sa ma uit sa vad si ce rapoarte ai .
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 19:06   #13
cobola

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

da mersi alex...
problema ar fi din cate am inteles eu ca si-a facut joc in carcasa si prin urmare doar schimbare rulmenti si diferential nu ma ajuta... asa ca va trebuii sa gasesc o cutie la bani putini .. asta daca sunt a draq de norocos

PS. pentru cei ce cauta ulei MTF94 tot la Land-Rover si cere-ti dupa codul "STC-9157" si daca va face-ti cu omu de acolo va da si varsat (ca au la 5L)
cobola is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 18:49   #14
laurLRU

Stock
 
laurLRU's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 9
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

Salutare la toti posesorii de Rover, sunt nou pe forum, sunt fericitul posesor al unui Rover 25.am si eu o problema... si imi face figuri in treapta a 4-a, de intrat intra in viteza dar intra cam fortat..si nu e cursa ei normala..intra cam ciudat, a mai intalnit cineva aceasta problema? in celelalte trepte imi intra bine
laurLRU is offline   Reply With Quote
Old 22-08-09, 19:40   #15
cobola

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 50
Default Re: Probleme cutie MG ZR 160

e posibil sa se fi dus ceva pe acolo la treapta IV dar inainte controleaza uleiul .... mai sti?


PS: cutia merge am spus ca pisa putin ca era iar ulei dedesupt, dar am fost sa-l controlez si este ok uleiul . Probabil ca mai scapa in coxuri cum i-am dat azi la Magnolia in Brasov (desi mai am nevoie de antrenament )
cobola is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -