Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-09, 10:51   #1
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default compresor clima rover 75

de ceva vreme se tine un sir de ghinioane de masina mea.astazi am aflat ca imi trebuie compresor pentru clima. mi-au spus cei de la service ca am mers mult fara ulei si s-a stricat ceva in el si nu mai face compresie.simptomele erau urmatoarele:cateodata nu imi mai baga aer rece iar conducta cea groasa de aer era fierbinte.ce vreau eu sa stiu este cat costa un compresor, eventual la mana a doua si daca stiti niste surse. multumesc..... masina are un motor 2,5 v6
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 12:15   #2
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: compresor clima rover 75

85 de lire la SMC + 38 taxe de curier.

AICI

Poti sa-i contactezi si altfel, nu vand numai pe eBay.

Folosit gasesti cam la juma' de pret, dar nu cred ca merita sa te zgarcesti, nu recomand. (oricum la pretul asta e un chilipir)
Alti furnizori mari: Rimmerbross si Xpart.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.

Last edited by workaholic_ro; 02-06-09 at 12:18.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 15:22   #3
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: compresor clima rover 75

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
85 de lire la SMC + 38 taxe de curier.

AICI

Poti sa-i contactezi si altfel, nu vand numai pe eBay.

Folosit gasesti cam la juma' de pret, dar nu cred ca merita sa te zgarcesti, nu recomand. (oricum la pretul asta e un chilipir)
Alti furnizori mari: Rimmerbross si Xpart.
mi-a propus cineva ceva si am nevoie de parerea ta. lui ii trebuie un motor de rover 75 1,8 benzina si pleaca maine in anglia si mi-a zis ca nu are ce face cu restul masinii si mi-a propus sa o iau eu.ce ma intereseaza este compatibiltatea pieselor de pe cea de1,8 la a mea de 2,5 si aici ma refer la copresor clima, bara, faruri, radiatoare,cutia automata daca e aceeasi, parbriz etc.... si daca poti sa-mi spui cam cat ar costa masina fara motor cu volan pe dreapta. mersi
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 16:01   #4
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: compresor clima rover 75

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
mi-a propus cineva ceva si am nevoie de parerea ta. lui ii trebuie un motor de rover 75 1,8 benzina si pleaca maine in anglia si mi-a zis ca nu are ce face cu restul masinii si mi-a propus sa o iau eu.ce ma intereseaza este compatibiltatea pieselor de pe cea de1,8 la a mea de 2,5 si aici ma refer la copresor clima, bara, faruri, radiatoare,cutia automata daca e aceeasi, parbriz etc.... si daca poti sa-mi spui cam cat ar costa masina fara motor cu volan pe dreapta. mersi
Elementele de caroserie, finisaje etc. sunt aceleasi.
Partea electrica ce tine de motor nu. Din cate stiu compresorul de clima e diferit. Radiatoarele merg, dar ventilatorul de 1.8 e mai slab cu 100W. Pentru lista completa compara codurile de AICI
Cat costa masina fara motor habar n-am, depinde de stare, dar valoreaza cat poti sa scoti pe ea dac-o vinzi pe bucati. Daca ai timp...joaca-te.

Edit: daca tot veni vorba, cat ti-a cerut ?
Inca "o" Edith: am uitat sa-ti spun, farurile sunt la fel la toate modelele dar diferite la RHD fata de LHD, n-ai ce face cu ele, bat spre stanga

Last edited by workaholic_ro; 02-06-09 at 16:12.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 17:54   #5
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: compresor clima rover 75

nu mi-a zis un pret dar mi-a spus ca depinde de ce gaseste ma suna si imi spune. eu zic sa nu-mi ceara mai mult de 1500E fara motor ca nu dau. tu ce zici? mie imi trebuie compresor (care din cate vad si pe ebay nu difera de 2,5), parbriz, bara fata, si cateva maruntaieragurile din plastic siguranta capota , cateva suruburi si eventual cutia daca se potriveste(asta nu mi-ai zis)
iar farurile nu se pot regla? defapt eu as vrea numai geamurile farurilor daca se pot separa
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 18:49   #6
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: compresor clima rover 75

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
nu mi-a zis un pret dar mi-a spus ca depinde de ce gaseste ma suna si imi spune. eu zic sa nu-mi ceara mai mult de 1500E fara motor ca nu dau. tu ce zici? mie imi trebuie compresor (care din cate vad si pe ebay nu difera de 2,5), parbriz, bara fata, si cateva maruntaieragurile din plastic siguranta capota , cateva suruburi si eventual cutia daca se potriveste(asta nu mi-ai zis)
iar farurile nu se pot regla? defapt eu as vrea numai geamurile farurilor daca se pot separa
Nu se pot regla farurile din cate stiu eu. Ti-as recomanda sa-ti cumperi mai degraba piesele care-ti trebuie, compresorul care te arde acuma e o suta si ceva cu transport cu tot, de ce sa te incarci cu o gramada de fiare. Altceva daca-i putea sa o faci masina si s-o inscrii...si sa-i muti colacul in partea ailalta etc...
Nu ti-am zis de cutie (ca nu stiu), dar ti-am dat link-ul cu cea mai completa lista publica de pe net (celelalte si mai cuprinzatoare sunt NUMAI la dealeri). De ce nu-ti cauti codurile acolo ?
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 19:09   #7
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: compresor clima rover 75

Revin la compresorul tau defect. Au incercat sa-ti reincarce instalatia inainte de a-l declara terminat ?
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 23:15   #8
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: compresor clima rover 75

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Revin la compresorul tau defect. Au incercat sa-ti reincarce instalatia inainte de a-l declara terminat ?
da mi-au incarcat-o de vreo 3 ori si nu stiu ce test au facut adica au desfacut conductele de freon si au tinut mana pe ele pana a crescut presiunea dupa care le-a dat drumul iar din ele a iesit foarte multa mizerie, mai bine zis noroi. adevarul este ca eu am luat masina de la o gagica care lovise putin masina in fata si nu a mai bagat freon si a mers asa vreo 6 luni dupa care am luat-o eu si i-am bagat freon acum un an iar simptomele le avea de atunci dar nu prea mi-a pasat ca a trecut repede vara.
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 10:30   #9
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Revin la compresorul tau defect. Au incercat sa-ti reincarce instalatia inainte de a-l declara terminat ?
te rog spune-mi si mie cat inseamna taxele de transport. 31+38 sau numai 31? http://cgi.ebay.co.uk/Rover-75-MG-ZT...|294%3A50#shId

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
te rog spune-mi si mie cat inseamna taxele de transport. 31+38 sau numai 31? http://cgi.ebay.co.uk/Rover-75-MG-ZT...|294%3A50#shId
si mai spune-mi daca asta este la fel http://cgi.ebay.co.uk/ROVER-75-MG-ZT...3%3A1|294%3A50

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
si mai spune-mi daca asta este la fel http://cgi.ebay.co.uk/ROVER-75-MG-ZT...3%3A1|294%3A50
si cred ca este pentru v6 dupa cod. m-am uitat pe site-ul care m-ai trimis tu. poti sa arunci o privire http://66.163.168.225/babelfish/tran...c%2fr%2f123771

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
si cred ca este pentru v6 dupa cod. m-am uitat pe site-ul care m-ai trimis tu. poti sa arunci o privire http://66.163.168.225/babelfish/tran...c%2fr%2f123771
si inca ceva care e diferenta intre codurile urmatoare ca amandoua ma trimit spre acelasi compresor pentru v6: JPB000040A si JPB101154 dar pe site-ul ala rusesc al doilea e aproape dublu la pret fata de primul iar pe ebay este postat primul

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
85 de lire la SMC + 38 taxe de curier.

AICI

Poti sa-i contactezi si altfel, nu vand numai pe eBay.

Folosit gasesti cam la juma' de pret, dar nu cred ca merita sa te zgarcesti, nu recomand. (oricum la pretul asta e un chilipir)
Alti furnizori mari: Rimmerbross si Xpart.
l-am gasit la reducere pe ebay la 55 lire dar nu pot sa-l comand. mi-am facut cont am selectat produsul am introdus datele cartii de credit si mai departe nu ma lasa sa merg. imi spune ca in 2-3 zile sa verific cartea de credit sa vad daca au validat-o dar unde sa fac asta? la banca sau imi trimit ei un mesaj? pentru ca trebuie sa introduc un cod de 4 cifre sa se incheie tranzactia.

Last edited by alex MG ZR 160; 04-06-09 at 21:49.
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 21:51   #10
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: compresor clima rover 75

valyhunter cere la banca peste 2-3 zile un extras al operatiunilor de pe acel card. va exista o operatiune care are un cod de 4 cifre. acele 4 cifre le folosesti pentru autentificare.
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 22:40   #11
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: compresor clima rover 75

Quote:
Originally Posted by alex MG ZR 160 View Post
valyhunter cere la banca peste 2-3 zile un extras al operatiunilor de pe acel card. va exista o operatiune care are un cod de 4 cifre. acele 4 cifre le folosesti pentru autentificare.
mersi mult! m-ai ajutat foarte mult. bafta!
valyhunter is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 07:02   #12
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: compresor clima rover 75

Quote:
Originally Posted by valyhunter View Post
mersi mult! m-ai ajutat foarte mult. bafta!
trimite-mi vin masinii si poate gasesc codul original la compresor

anul de fabricatie motorizarea.....

nu vand sau am piese...incerc sa te ajut sa ai codul corect...atat
daca comanzi ceva sa fii in cunostinta de cauza...mai ales daca vine piesa de departe...

stima,
M
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 11:44   #13
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: compresor clima rover 75

Nici 31 nici 38+31 ci 38. Ai un pret de baza de 38 si 31 pentru fiecare compresor suplimentar daca iei mai multe si le trimite in acelasi colet.
Pare ca cel de 55 GBP se livreaza numai in UK.
Cu codurile e o adevarata imbarligatura. Ceea ce stiu e ca inca nu s-a prajit nimeni cu cele luate de pe site-ul rusilor.
Dar cel mai sigur e sa ii trimiti un mesaj vanzatorului, da-i datele complete ale masinii/motorului. Daca e englez ai 99.9% sanse sa primesti un raspuns precis. Sunt cooperanti si corecti. Sau intreaba la Denso.
Am demontat compresorul de pe motor cand am schimbat distributia dar nu l-am dat jos de pe masina (a ramas atarnat de conducte) si nu m-am uitat ce scrie pe el.
Codul de 4 cifre de pe "card statement" apare inaintea cuvantului PayPal. Daca prinzi un operator super-amabil ti-l da si la telefon (n-are voie). Bafta!

Edit: poti sa ai toata increderea in SMC Trading.

Last edited by workaholic_ro; 05-06-09 at 11:53.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 11:50   #14
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Exclamation Re: compresor clima rover 75

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
...........
Cu codurile e o adevarata imbarligatura. Ceea ce stiu e ca inca nu s-a prajit nimeni cu cele luate de pe site-ul rusilor.
.


eu detin programul de pe siteul rusilor... ultima versiune 2004.

dar inca nu l-am dat pe forum este pentru ca il testez sa nu aiba probleme....sa nu sughit pe urma...

sper ca intr-o saptamana sa il urc...il pastram ca surpriza...
stima,
M
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 05-06-09, 17:48   #15
valyhunter

Stage 4
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 215
Default Re: compresor clima rover 75

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Nici 31 nici 38+31 ci 38. Ai un pret de baza de 38 si 31 pentru fiecare compresor suplimentar daca iei mai multe si le trimite in acelasi colet.
Pare ca cel de 55 GBP se livreaza numai in UK.
Cu codurile e o adevarata imbarligatura. Ceea ce stiu e ca inca nu s-a prajit nimeni cu cele luate de pe site-ul rusilor.
Dar cel mai sigur e sa ii trimiti un mesaj vanzatorului, da-i datele complete ale masinii/motorului. Daca e englez ai 99.9% sanse sa primesti un raspuns precis. Sunt cooperanti si corecti. Sau intreaba la Denso.
Am demontat compresorul de pe motor cand am schimbat distributia dar nu l-am dat jos de pe masina (a ramas atarnat de conducte) si nu m-am uitat ce scrie pe el.
Codul de 4 cifre de pe "card statement" apare inaintea cuvantului PayPal. Daca prinzi un operator super-amabil ti-l da si la telefon (n-are voie). Bafta!

Edit: poti sa ai toata increderea in SMC Trading.
l-am comandat pe cel de 55 lire.i l-am aratat celui care mi l-a dat jos de pe masina si a spus ca ala este. in plus i-am trimis un mesaj si vanzatorului si mi-a spus ca merge pe motoare v6 ca al meu. suma totala de plata este 100.66 lire deci transportul este aproape cat compresorul. acum nu mai ramane decat sa iau codul de pe extrasul de cont(dar asta luni ) sa se finalizeze tranzactia. mersi mult
valyhunter is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -