Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-11, 09:37   #1
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Atelier auto JDM

V-ar interesa un mic atelier auto dotat corespunzator mecanic si electronic dedicat in special pentru auto asiatice?
Operatiuni diverse de la schimbat ulei/filtre la montat kit-uri turbo si instalat piese si accesorii aftermarket.
+ Magazin online cu livrare la domiciliu cu piese si accesorii JDM aftermarket.
Servicii diverse: self-service. (Inchiriat spatiu+scule pentru lucru in regie proprie) ETC...

Inclusiv pentru motociclete. In special Japoneze.

Ce ziceti de ideea mea?
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 13:00   #2
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Atelier auto JDM

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
V-ar interesa un mic atelier auto dotat corespunzator mecanic si electronic dedicat in special pentru auto asiatice?
Operatiuni diverse de la schimbat ulei/filtre la montat kit-uri turbo si instalat piese si accesorii aftermarket.
+ Magazin online cu livrare la domiciliu cu piese si accesorii JDM aftermarket.
Servicii diverse: self-service. (Inchiriat spatiu+scule pentru lucru in regie proprie) ETC...

Inclusiv pentru motociclete. In special Japoneze.

Ce ziceti de ideea mea?
Salut,

Hai ca azi iti raspund peste tot pe unde scrii (ti-am raspuns si dincolo, la "proiectoare").

Sunt de parere ca e o idee buna pentru suflet, dar pentru buzunar cred ca ar fi mai de succes sa te axezi pe BMW-uri sau Vw. Nu ma intelege gresit, doar ca ai avea mai multi clienti in a doua situatie, ceea ce - statistic vorbind - este un adevar. Pe o arie de 10 km patrati, nu gasesti japoneze de orice fel, adunate, care sa fie mai numeroase decat BMW-urile e36 acelasi model, cu acelasi numar de usi, cu acelasi motor si cu numere de TeXas. Poate exagerez putin, dar intelegi ideea.

Pe de alta parte, pe mine ma incanta ideea ta. Avem un coleg pe forum care are in Bulgaria un site similar cu ceea ce spui tu, are si stoc dar aduce si pe comanda cam tot ce ai nevoie. Daca dispui de spatiu sau poti inchiria ceva pe o suma mica, roaga un prieten sa-ti faca un site corespunzator, investeste mai intai intr-un mic stoc cu piese cat mai cautate (de exemplu, admisie completa pentru Civic EG3 motor 1.3, 1.6 s.a.m.d.), iar celelalte repere mai putin cautate sa fie disponibile doar la comanda, cu avans.

O colaborare cu Magnex265 ti-ar fi de mare folos, mai ales ca el deja ti-ar putea spune cam ce se cauta si stie si cam pe unde sa le caute.

Si acest forum ti-ar fi de mare ajutor pentru promovarea magazinului. Din ratiuni pur financiare, nu-ti recomand sa faci magazin cu desfacere, ramai la varianta online. Cei care au incercat si nu au reusit ti-ar putea spune si de ce.

Cu atelierul eu zic sa o lasi pentru mai tarziu, dupa ce vei strange ceva bani de pe urma magazinului online. E o idee buna, insa gandeste-te la 2 aspecte:

-sunt deja cateva ateliere consacrate, inclusiv pentru montaje turbo pe aspirate; chiar daca nu sunt axate pe japoneze sau asiatice in general, ti-ar fi greu sa le iei o parte din clienti, la inceput de drum;

-dotarea si utilarea unui atelier este foarte costisitoare; chiar si un set de chei fixe, care nu sunt de unica folosinta, costa cam cat jumatate din salariul minim pe economie, nu mai zic de alte scule specifice service-urilor (elevator sau macar rampa, pistol pneumatic, pompe hidraulice, prese pentru tot felul de rulmenti, scule si accesorii electrice, macara etc.).
Chiar daca dispui de bani sa utilezi atelierul, chiar si cu scule/echipamente s-h, in cazul in care nu-ti va merge bine (nu-ti doresc asa ceva, dar nu ai cum sa stii ce va fi, pana nu incerci)... in cazul asta, nu numai ca nu inregistrezi profit, dar mergi si pe minus... pentru ca mecanicul/mecanicii iau salariu chiar daca nu e de munca, facturile, impozitele si taxele nu asteapta dupa clienti si asa mai departe.

Toate cele bune si multa bafta, sper ca n-am fost prea pragmatic. Insa in aceasta perioada, e greu sa reusesti in orice domeniu, iar riscurile sunt mai multe si mai mari decat inainte. E bine sa vrei ceva si sa incerci, dar... cate putin, nu tot dintr-o data, eu asa consider.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 13:32   #3
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Atelier auto JDM

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
..................Toate cele bune si multa bafta, sper ca n-am fost prea pragmatic. Insa in aceasta perioada, e greu sa reusesti in orice domeniu, iar riscurile sunt mai multe si mai mari decat inainte. E bine sa vrei ceva si sa incerci, dar... cate putin, nu tot dintr-o data, eu asa consider.
Este exact genu de comentariu pe care-l asteptam.
Multumesc pentru ideile tale. Cu unele sunt de acord, cu altele mai putin.

Garajul/atelierul o sa fie oricum construit din necesitate iar de partea moto am un om care asteapta sa investeasca bani in aparatura/scule. Daca tot se pun in practica acestea ma gandesc ca un elevator si niste scule de baza pt o mecanica/electrica auto elementara nu prezinta o problema financiara pentru inceput.
Iar ca si clienti... tocmai prin faptul ca as vrea sa ma axez special pe japoneze sper sa atrag cativa fideli. Nu-mi doresc coada la intrare, nu doresc sa fur clientii nimanui si in niciun caz nu doresc sa fie inca un service de cartier cum gasesti la fiecare colt de strada. Apropos, chiar in capatul strazii de unde vreau sa ridic eu garajul este un service cu 4 porti care repara BMW-uri si VW-uri

Ma multumesc si cu 10 clienti fideli + prieteni.
Nu doresc sa fac ceva de duzina. Vreau ceva mai aparte.(in masura in care se poate). Totodata nu-mi imaginez sa am succes de la bun inceput. Si intr-adevar, partea financiara nu este de neglijat, nu sunt castigator la 6/49 .Sunt constient de toate aceste aspecte.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 17:17   #4
cristi_bulgaru

Stage 3
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 135
Default Re: Atelier auto JDM

Salut,o idee identica cu a mea si a catorva baieti ,ei au deja un garaj dar vor fi dati afara de acolo...asa ca noi suntem in cautare de un nou garaj...bafta multa!!!
cristi_bulgaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -