Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-15, 13:21   #1
alextheboy

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 5
Default Alegere SW,amplificator,cd player,boxe

Am in plan montarea unui subwoofer ,a unei statii pentru subwoofer,cd player si a unor boxe in usile spate masina fiind un Seat Cordoba 2003.
Masina are pe ea "casetofonul" din fabrica ,un Blaupunkt cu navigatie [fara ecran mare] ,bagi cd-ul cu hartile si il poti folosi pe post de GPS,acest blaupunkt nu stie de mp3 ,deci de asta vreau sa-l schimb ,iar in usile spate boxele lipsesc si sa zic eu ca sunt de 16.5cm .
Casetofonul Blaupunkt este 1DIN .

M-am uitat pe site-urile de vanzari sh dupa un kit subwoofer + statie ,dar se vand la preturi astronomice si ies mai bine daca imi cumpar subwooferul de nou si imi fac eu cutia ,mai ramane sa caut o statie si un cdplayer bun.


La subwoofer am gasit pe un site de profil modele TS-W311D4 si TS-311S4 ,acum daca nu ma insel in specificatii la D4 scrie 4+4ohmi [2ohmi sau 8 ohmi ] si asta inseamna ca are 2 bobine , nu ? Daca e asa ,care e diferenta calitativa a sunetului si a puterii intre ele ? Pe care sa-l aleg ? M-am orientat spre modelul asta deoarece mereu mi s-au parut calitative iar 400w rms cred ca sunt mai mult decat suficienti .
Deci pe care dintre ele 2 sa merg si de ce ? Sau astept si alte sugestii. Mentionez ca intre cele doua modele e o diferenta de 15 lei.

La statie ma gandesc ca in functie de ce subwoofer aleg, trebuie sa aleg si o statie pe masura ,dar nu stiu spre ce modele sa ma orientez sau cu ce specificatii. Stiu doar ca daca merg pe SW cu 1 bobina trebuie sa corespunda la impedanta.
mentionez ca amplificatorul intentionez sa-l cumpar SH deoarece noi sunt foarte foarte scumpe.

CD PLAYER - ma uit spre un model care suporta memorii usb ,e mult mai practic si sa aiba un sunet clar si o putere acceptabila .
Aici m-am cam oprit la Pioneer MVH-170UB ,nu vad alt model mai bun la banii astia. 242 lei si ma gandesc sa-l cumpar nou .

Cat despre boxele spate , cum ziceam sunt de 16.5 cm , inca ma uit dupa ceva modele pana ma hotarasc, caut ceva calitativ dar nu foarte scump.
alextheboy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -