Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-14, 11:46   #1
ktfzone

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 4
Default Recomandare sistem audio Skoda Octavia

Salut,

Primul meu post aici, bine v-am gasit in primul rand !

Am si eu nevoie de o recomandare : am o Skoda Octavia 2 combi si urmatoarele componente pe partea de audio :

- player Alpine CDE-9871RR
- portiere fata : Focal Polyglass 165 V1 70W RMS pe fata, cu tweeterele si filtrele aferente
- portiere spate : Focal Access 165 CA1 60W RMS coaxiale
- portbagaj : subwoofer Focal SB 30 SPL + Focal Solid 2 in bridge.

Portierele au partea interioara de metal si fata de plastic izolate cu folie Dynamat (nu mai tin minte exact modelul ).

Si acum vin intrebarile :

1. ma roade sa pun amplificare pe boxe, ca player-ul clar e depasit de situatie. Momentan am setat HPF setat pe 160 Hz , ca altfel nu pot da tare. Ce recomandati la amplificator ? Ma uitam la niste optiuni SH, de genul Focal FP 4.75 sau niste Audison LRx sau SRx .

2. Focal Solid 2 are cablajul facut ok pana la baterie etc etc. Daca imi mai pun un amplificator, presupun ca tot in portbagaj il pun , deci imi trebuie inca un kit de cabluri (si 2 cabluri RCA stereo , pentru cele 4 iesiri). La ce grosime ar trebui sa ma uit la cablul de power ?

3. Merita sa ma chinui sa scot fetele metalice de la usi din nituri, sa izolez portiera si pe partea exterioara ? Sau eventual alte zone , sa le antifonez ? Ma gandeam la bord, dar e destul de scump sa dau tot bordul jos si sa il pun la loc (nu eu, evident, ca nu ma pricep )

Multumesc !

Last edited by ktfzone; 17-07-14 at 11:48.
ktfzone is offline   Reply With Quote
Old 17-07-14, 12:26   #2
ktfzone

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 4
Default Re: Recomandare sistem audio Skoda Octavia

Am uitat sa precizez :

- motor benzina aspirat 2.0 FSI
- baterie Exide Premium 77 Ah
- alternator stock.
ktfzone is offline   Reply With Quote
Old 21-07-14, 12:26   #3
ktfzone

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 4
Default Re: Recomandare sistem audio Skoda Octavia

Nici o parere , nimic ?
ktfzone is offline   Reply With Quote
Old 22-07-14, 08:43   #4
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare sistem audio Skoda Octavia

cel mai bine mergi la un atelier specializat de car audio.

difuzoarele alea focal nu sunt foarte pretentioase. merita sa le amplifici, orice amplificator ar fi ok dintre cele enumerate de tine, depinde si ce buget ai.

iti trebuie cablul de curent cat mai gros. 35-50 mm si un distribuitor de curent in spate de unde sa plece 2 fire catre fiecare amplificator.

Iti trebuie si inca un cablu RCA de semnal, da.

Bordul nu are rost sa il desfaci, dar portierele da. Dai fetele de usi jos si pui insonorizant si pe fata de usa, si pe tabla, astfel incat atunci cand bati in usa sa sune a plin. sunt tutoriale pe net ca sa iti faci insonorizarea singur daca ai timp si chef
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 22-07-14, 10:55   #5
ktfzone

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 4
Default Re: Recomandare sistem audio Skoda Octavia

Ok, o sa testez in curand un amplificator sper. Cablu de curent probabil va fi de 20-30 maxim, ca nu o sa fie un amplificator extrem de puternic. De exemplu Focal FP 4.75 cere cablu alimentare de grosime maxima 25mm2.

Portierele o sa le fac eventual la un service, nu am cum sa dau jos fetele de metal , ca sunt prinse in nituri. Fetele de plastic ma descurc sa le dau jos, dar restul...

E posibil sa mai am o problema si pe partea de conectare... sa zicem ca iau un amplfi de 4 canale si pastrez si Focal Solid 2 pentru subwoofer. Problema e ca player-ul Alpine are doar 4 iesiri, deci va trebui sa folosesc probabil un cablu Y sa distribui sound-ul pentru ambele amplificatoare. Dar in procesul asta cred ca o sa pierd partea de setare LPF din player, o sa vad atunci, ca momentan nu imi e clar cum o sa functioneze.
ktfzone is offline   Reply With Quote
Old 22-07-14, 12:40   #6
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare sistem audio Skoda Octavia

in amplificator nu intra cablul mai gros, trebuie sa il tunzi putin. dar e bine sa fie cat mai gros, nu mai palpaie farurile pe muzica si (cum spunea cineva) alearga curentul mai repede prin el

nu trebuie sa desfaci niturile de pe portiera. dupa ce dai fata de usa jos o sa vezi ca are niste gauri prin care poti sa bagi materialul si sa-l lipesti.

da, ori iei player cu 3 iesiri (6 mufe in total) ori pui un splitter.

Pierzi filtrarea doar din player, poti sa folosesti filtrul de pe amplificator direct
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -