Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-13, 21:19   #1
ionuutzuu

Stage 2
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 35
Default Bass pack + insonorizare ?

Salutare tuturor si un an nou fericit pt. cei ce citesc asta in timp util.
Vreau sa va intreb pe voi, forumistii 4tuning ce parere aveti de statia Mac Audio MPX 2500 si de subwooferul MPE 112BP. Intentionez sa-l achizitionez pentru un Logan prin ianuarie la pretul de 750 de lei cu tot cu kit de cabluri. Merita acesti bani ? Pot gasi ceva mai bun in bugetul acesta ? Initial vroiam sa iau ceva sh dar cum prin arges nu prea am gasit nimic din categoria "scule" ca sa le si pot testa pe masina mea si sa arunc si un ochi la ele sa vad cat de bine sunt intretinute am decis sa iau direct din magazin. Ca si cd player am un Kenwood KDC-3057UR.

Inca o nelamurire, pe fata detin un sistem Hertz DSK 165.3, inaltele si mediile se aud foarte clar, un sunet bright fix cum mi-am dorit, fara bass dar compensez cu un subwoofer, problema e ca atunci cand dau volum mare la 25/35 din cd player portiera face destul de urat chiar daca bassul este aproape inexistent (sunt sigur ca nu sunt distorsiuni deoarece am testat si boxa "free air" si se auzea cum trebuie). Ma gandeam sa insonorizez si portiera si asta sa o fac in jurul bugetului de maxim 150 de lei dar cum nu am nici o idee cu ce se mananca as vrea de la voi cateva recomandari. Nu e neaparat sa folosesc tot bugetul alocat insonorizarii doar sa scap de acele vibratii enervante la fiecare frecventa joasa.

Multumesc tuturor ! Happy new year
ionuutzuu is offline   Reply With Quote
Old 01-01-14, 19:48   #2
ionuutzuu

Stage 2
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 35
Default Re: Bass pack + insonorizare ?

Nu mai pot da edit asa ca pun un link cu inca o varianta pe care am pus ochii:

https://www.4tuning.ro/magazin/subwoo...id-102757.html
ionuutzuu is offline   Reply With Quote
Old 05-01-14, 15:33   #3
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Bass pack + insonorizare ?

Insonorizarea ar trebuia mai mult luata in serios. Diferenta de sunet este mare. Mai bine aloci un buget mai maricel insonorizarii initial si recomand a se folosi materiale dedicate nu folie de parchet si alte panarame cum mai face lumea.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-14, 19:34   #4
ionuutzuu

Stage 2
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 35
Default Re: Bass pack + insonorizare ?

Deocamdata ma orientez spre un sw mai de calitate, ma tot roade gandul sa iau un JBL GTO 1214 si sa-i fac o incinta sealed si sa mai aman insonorizarea pt. ca oricum nici fara ea nu stiu daca ma incadrez in buget chiar si cu un amplificator SH.
ionuutzuu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -