Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-13, 00:07   #1
ionuutzuu

Stage 2
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 35
Default Audio pt. Dacia Logan 1.4 2007

Salutare tuturor de pe aici. Am mașina specificata īn titlu cu 2 boxe Blaupunkt stock și un radio cd de la Sony varianta xplod cdx. Īn curānd voi pune mana pe ea și vreau sa ma documentez din timp ce se poate face īn bugetul meu. Am nevoie de un HU + 2 boxe fata/2 spate (din fericire am gauri īn tabla dar din păcate acestea sunt de 13cm presupun) iar pe lāngă acestea o stație și un subwoofer și as vrea sa ma lămuriți īn legătură cu condensatorul? Nu știu dacă am nevoie de asa ceva dar aștept consiliere. Pt. HU m-am gāndit la un Pioneer DEH-1500UB iar pentru boxe aștept păreri deoarece cu acelea voi īncepe upgrade-ul dar nu știu ce sa aleg. După puțin timp o sa pun și un tun de bass pe care l-am ascultat mai demult la un prieten și ma impresionat destul de mult prin basssul rotund cu vibrații accentuate și ne distorsionat este vorba de un Blaupunkt GTt 1200 DE dar nu știu ce stație sa aleg la el. Menționez ca nu vreau sa ocup prea mult loc īn portbagaj iar bugetul pt. HU+4 boxe este undeva la 800 lei iar pt. subwoofer+stație și un eventual condensator 500lei dar pe acestea le pot achiziționa doar după prima investiție, stația și condensatorul (dacă trebuie) ar fi de preferat sa fie SH. Acum aștept părerile voastre pt. cea mai buna configurație īn acest buget, nu ma interesează gălăgia ci calitatea muzicii care de regula este hip-hop/rapp ocazional muzica ușoară și foarte puțin reggae. Mulțumesc, Ionuț!

Last edited by ionuutzuu; 17-07-13 at 00:33.
ionuutzuu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-13, 07:16   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio pt. Dacia Logan 1.4 2007

Ideal inainte de a cumpara ceva ar fi sa asculti. La 800 RON nu ai prea multe variante, asa ca CD player Pioneer e destul de ok in bugetul tau. La capitolul difuzoare trebuie sa pui de 13 cm in prima faza pana faci rost de bani sa modifici usa sa intre de 16 cm acolo. Eu am montat un sistem Hertz Dieci DSK 130.3 la un prieten pe logan si se auze bine, tweterele le-am lipit pe bord. Cu ceva timp in urma am montat sistem DLS Classic K5 la un coleg de serviciu, si sunetul e bunisor. Referitor la subwoofer plus amplificator, la 500 RON, nu prea ai ce sa iti iei nici macar second. Ar trebui un buget macar de 1000 RON pentru niste scule second aceptabile, tinand cont ca masina e o berlina si ai nevoie de putere ca sa ai un pic de bass. Condensator nu ai nevoie, ai in schimb nevoie de un kit de cabluri pentru conectarea amplificatorului. Ideal ar fi sa pui cablu cat mai gros
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 17-07-13, 08:32   #3
ionuutzuu

Stage 2
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 35
Default Re: Audio pt. Dacia Logan 1.4 2007

eu ma gāndeam sa nu ma complic cu sisteme și modificări pe fata și as fi vrut să pun coaxiale pe fata de 13 și ovale de 16.5 pe spate. Referitor la bugetul pentru kitul de bass acesta e posibil sa mai crească dar nu cred ca o sa ajungă nici la 1000 lei deoarece nu vreau sa dărām tabla de pe mașină sau sa se audă de la 2 blocuri. Totuși vreau sa ma lămurească cineva pt. un asemenea subwoofer ce specificații ar trebui sa aibe stația?
ionuutzuu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-13, 14:02   #4
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio pt. Dacia Logan 1.4 2007

Nu cred ca ai sa obtii un sunet multumitor cu coaxiale fata, spate. Daca ai de gand sa faci asa mai degraba lasi difuzoarele originale ale masinii, ca risti sa obtii un sunet mai slab decat il ai acum. Referitor la kiturile de bass pe care le vezi pe internet la preturi mici, nu au nici o legatura cu calitatea. Daca e primul subwoofer o sa fie multumit de el vreo luna, sau pana auzit unul de calitate la cineva. Cum am spus si mai sus, ideal ar fi sa asculti cateva masini si cateva componente, sa iti faci o idee ce vrei
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 17-07-13, 16:12   #5
ionuutzuu

Stage 2
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 35
Default Re: Audio pt. Dacia Logan 1.4 2007

Am vazut la multi coaxiale pe fata + ovale pe spate fara subwoofer si muzica se auzea destul de ok, si chiar am ascultat intr'o skida fabia tip break un sistem asemanator cu ce vreau eu doar ca subwooferul era trapezoidal si se auzea/simtea impecabil. Nu vreau sa-mi pun un sistem pe care sa-l folosesc la picnic ci la mersul cu masina de regula... Pana la urma ce statie imi trebuie pt. subwoowerul mentionat mai sus ? Vreau sa stiu ce trebuie sa caut. Daca el are 250w RMS statia ce trebuie sa stie sa faca ?
ionuutzuu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-13, 18:03   #6
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio pt. Dacia Logan 1.4 2007

Parerea mea e ca pierzi foarte mult daca nu pui sistem pe fata. E la aceasi bani iar sunetul e incomparabil mai bun. Instalare e foarte usoara, mai tragi un cablu prin portiera si lipesti tweterul sus, asta daca nu vrei sa te complici sa il pui pe bord. Pentru subwooferul Blaupunkt GTt 1200 DE iti trebuie o statie cu 1 sau 2 canale (legi subwooferul in punte pe cele doua canale), de putere 150-200 W nominal si un kit de cabluri pentru amplificator de cel putin 10 mm grosime.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 20-07-13, 14:28   #7
ionuutzuu

Stage 2
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 35
Default Re: Audio pt. Dacia Logan 1.4 2007

Pana la urma m-am oprit la urmatoarea configuratie:

HU: Kenwood KDC-3057UR 359,90 lei
Boxe fata: Hertz Dieci DCX 130.3 229,90 lei
Boxe spate: Kicker KS690 259,90 lei

As vrea sa va explic acum si de ce as merge pe 2 cai si fata si spate, pe viitor planuiesc sa-mi achizitionez un subwoofer ~250-300W si as vrea sa setez boxele sa scoata numai inaltele/mediile iar joasele sa fie procesate de statie si sub asa cum trebuie. As vrea totusi sa aud niste pareri. Daca voi obtine acest sunet dar nu asa infundat va fi ok. https://www.youtube.com/watch?v=DuZufKKSbsg
ionuutzuu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -