Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-13, 13:45   #1
razvan!

Stage 2
 
razvan!'s Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 62
Talking boxe spate octavia

buna ziua, detin o octavia 1 break, si as dori sa ii pun niste boxe pe spate.
momentan am pe ea un player deh x3500ui si boxele pe fata stock (clasicele paraitori, pe viitor am sa le schimb, cand mai fata leoaica), si as dori sa imi iau niste boxe pentru spate dar nu stiu ce ar fi mai bun.
stiu ca imi trebuie unele rotunde cu diametru de 13(sper sa am dreptate, voi cum stiti?), si as vrea sa fie cu tweetere ( daca tot am loc in portiera pentru asa ceva) dar nu e musai
bugetul meu este cam de 200 lei (+-50 lei), voi ce imi recomandati?
caut unele sa fie cat mai clare, si sa se auda bine bassul in ele

multumesc anticipat

Last edited by razvan!; 12-02-13 at 13:48.
razvan! is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 18:48   #2
razvan!

Stage 2
 
razvan!'s Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 62
Default Re: boxe spate octavia

stie cineva, ceva de boxele celor de la Magnat (acolo am gasit mai puternice in banutii mei)?
razvan! is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 21:40   #3
Mozzo

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 235
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: boxe spate octavia

daca le legi pe player si nu pe un amplificator...poate sa fie si de 3000 de watt ca tot nu rezolvi nimic....15-20-25 de watt maxim asculti.
Mozzo is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 01:09   #4
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: boxe spate octavia

trebuie sa te orientezi pe sensibilitate si nu pe putere. la tine puterea e constanta si mica.

poti sa iti iei GZ de 250W, la 40 mil (am dat un exemplu la plesneala) dar cu 86dB/w/m si o sa se auda DELOC.

Mai bine mergi pe ceva simplut cu sensibilitate cat mai mare, pt o solutie buget. eu zic sa iti cauti SH ceva cu sensibilitate cat mai mare. peste 91dB, daca vrei sa simti ceva si monteaza-le pe inel de lemn (nu costa mult). Mare branza nu o sa faci, dar va exista ceva diferenta, acolo. Mai bine le schimbai pe cele de pe fata, de 16cm. Ieftin si cu ceva miros de bas ? Blaupunkt, Kenwood, GZ.... etc. cel mai bine te duci la un centru de vanzare-montare audio si probezi mai multe variante daca vrei sa mergi pe nou. daca nu, mai astepti putin sa intre baieti ce au facut ceva asemanator cu ce vrei tu si sa iti recomande, poate chiar sa te ajute cu o auditie

Succes
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 01:34   #5
razvan!

Stage 2
 
razvan!'s Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 62
Default Re: boxe spate octavia

Multumesc de sfaturi, sa le schimb pe fata, va urma si asta, dar momentan vreau pe spate ca acolo nu am deloc. Oricum am sa mai intreb intr-o parte si in alta, caci nu caut sa ma duc la competitie, doar sa am un sistem bunicel pt mine
si clar. Poate pe viitor le voi amplifica dar momentan sa am ce amplifica. Multumesc
razvan! is offline   Reply With Quote
Old 17-02-13, 17:28   #6
razvan!

Stage 2
 
razvan!'s Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 62
Default Re: boxe spate octavia

am gasit o oferta destu8l de buna cam in banutii mei de alpine SPG-13CS
dar nu prea stiu care-i treaba cu crossover-urile alea, ce fac ele? sunt doar pentru amplificare?
razvan! is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 18:38   #7
razvan!

Stage 2
 
razvan!'s Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 62
Default Re: boxe spate octavia

multumesc 4tuning pentru gazduire, threatul se poate inchide, tocmai am achizitionat niste fluieratori de astea: Hertz Dieci DSK 130.3
razvan! is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -