Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-12, 21:06   #1
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Recomandare difuzoare

Am nevoie de cateva sfaturi,as dori sa intreb inainte de a cumpara.

Am mai cumparat eu niste playere/difuzoare de capul meu si nu am fost deloc multumit


Detin o Skoda Fabia 6y (MK1) varianta full,adica am si tweetere fata-spate.


Vreau sa schimb difuzoarele fata(originale) deoarece gajaie. Daca tot le schimb ma gandesc sa iau ceva care sa se auda cat de cat,acestea montate din fabrica fiind niste pocnitori.

Dimensiunea lor este de 16.5cm(diametru) si maxim 60mm adancime parca.

Ideea este ca am si un CD-player OEM care nu stie prea multe,are iesire de 20w,dar nu prea as vrea sa il schimb,pentru ca as strica tot aspectul bordului(nu ca ar fi cine stie ce),poate mai tarziu o sa fac un upgrade la un dvd 2din care sa se incadreze bine in peisaj.

Bugetul pentru difuzoare ar fi 400-600 ron.


Multumesc,
__________________
Consiliere achizitie auto
peter is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 21:51   #2
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare difuzoare

Quote:
Originally Posted by peter View Post
Am nevoie de cateva sfaturi,as dori sa intreb inainte de a cumpara.

Am mai cumparat eu niste playere/difuzoare de capul meu si nu am fost deloc multumit


Detin o Skoda Fabia 6y (MK1) varianta full,adica am si tweetere fata-spate.


Vreau sa schimb difuzoarele fata(originale) deoarece gajaie. Daca tot le schimb ma gandesc sa iau ceva care sa se auda cat de cat,acestea montate din fabrica fiind niste pocnitori.

Dimensiunea lor este de 16.5cm(diametru) si maxim 60mm adancime parca.

Ideea este ca am si un CD-player OEM care nu stie prea multe,are iesire de 20w,dar nu prea as vrea sa il schimb,pentru ca as strica tot aspectul bordului(nu ca ar fi cine stie ce),poate mai tarziu o sa fac un upgrade la un dvd 2din care sa se incadreze bine in peisaj.

Bugetul pentru difuzoare ar fi 400-600 ron.


Multumesc,
Salutare variante ar fii cateva doar ca o sa te joci putin cu ele. Ai limita in spate 60mm dar in fata este problema cea mare, de multe ori am intalnit instalatii unde suspensia difuzorului atingea de panoul de usa, na aici va trebui sa fii cat mai atent daca o sa le montezi de singur, si problema este ca daca achizitionezi ceva si nu este ok nu stiu cum le vei returna!!! Variante gasesti de la Hertz, Helix, Powerbass, DLS etc. Eu as recomanda sa le asculti inainte de achizitie si sa incerci sa le instalezi la cineva care se pricepe, daca nu este posibil macar incearca sa te intelegi cu vanzatorul sa le primeasca inapoi cu posibilitatea unui schimb daca cumva nu te descurci cu montajul!! Succes.
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 10:44   #3
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Recomandare difuzoare

Difuzoarele cred ca o sa le montez la cineva care se pricepe,deasemenea le voi cumpara de undeva de pe net:carsound,be--loud etc.
peter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -