Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-12, 22:28   #1
The-Kid

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 209
Member of:
[Toyota]
Default Recomandare amplificator

salut, imi poate recomanda cineva un amplificator monobloc pentru Powerbass 2xl? bugetul ar fi 600lei. am o oferta pentru u-dimension el-d61, pot gasi ceva mai bun?
The-Kid is offline   Reply With Quote
Old 25-10-12, 21:18   #2
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Recomandare amplificator

La ce impedanta va lucra amplificatorul?
IM is offline   Reply With Quote
Old 25-10-12, 21:54   #3
The-Kid

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 209
Member of:
[Toyota]
Default Re: Recomandare amplificator

4ohmi
The-Kid is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 11:56   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare amplificator

Quote:
Originally Posted by The-Kid View Post
salut, imi poate recomanda cineva un amplificator monobloc pentru Powerbass 2xl? bugetul ar fi 600lei. am o oferta pentru u-dimension el-d61, pot gasi ceva mai bun?
Din ce vad eu subwooferul tau vine in varianta cu doua bobine de 4 Ohm. De ce nu preferi sa il folosesti la 2 Ohm? Gasesti mai usor amplificator care sa te ajute.

PS: Cum suna XL-ul?
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 12:16   #5
The-Kid

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 209
Member of:
[Toyota]
Default Re: Recomandare amplificator

momentan se aude mai bine decat fostul woofer (pioneer ts-w309d) dar e amplificat slab cu un jbl 75.4
prefer 4ohm pentru calitatea sunetului
The-Kid is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 12:34   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare amplificator

Pai... inca o data...

Eu vad ca subwooferul tau vine cu DOUA bobine de 4 Ohm. Adica poate fi folosit la 2 Ohm (bobine in paralel) sau la 8 Ohm (bobine in serie). Te bate gandul sa folosesti o singura bobina la 4 Ohm? Si vrei neaparat 4 Ohm pentru calitatea sunetului cu un 2XL? Eu zic sa mergi linistit cu el la 2 Ohm, s-ar putea sa nu pierzi nimic din ce stie subwooferul sa faca.

Amplificatoarele bune suna foarte bine si la 1 Ohm. Oricum, mai bine decat pot marea majoritate a subwooferelor.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 13:54   #7
The-Kid

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 209
Member of:
[Toyota]
Default Re: Recomandare amplificator

am inteles cum vine treaba cu "ohmii" in serie si paralel dar am crezut ca ar fi mai bine pentru calitatea sunetului sa il folosesc in 4ohm
folosindul la 2ohm nu cred ca gasesc ceva mai bun decat el-d61
The-Kid is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 21:57   #8
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare amplificator

1) "Salata" din descrierea producatorului contine "audiofil" la inceput si "SPL" la sfarsit. Pe scurt, e un suwboofer, probabil decent. Fara vreo pretentie reala pe partea de SQ sau SPL. Ca majoritatea, de altfel. Totul ok pana aici.

2) Daca difuzorul are 2 bobine, le folosesti pe amandoua. Deci, 2 sau 8 Ohm in cazul tau. Daca aveai nevoie de un plus de calitate trebuia sa te orientezi din start spre alt difuzor. Daca tot il ai pe asta, foloseste-l la capacitate maxima.

3) Studiaza piata si vezi ce mai gasesti in bugetul tau sau daca nu, asteapta sa mai strangi niste bani. Compromisurile astea nasc sisteme proaste si mai grav, scumpe. Arunca un ochi eventual si la piata de SH.

Incinta si implementarea in sistem a subwooferului conteaza de N ori mai mult decat impedanta la care lucreaza el. Iti bati capul cu probleme inexistente, momentan.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -