Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-12, 20:10   #1
albodo

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 2
Default Peugeot 107 - Upgrade audio

Salutare.

M-am pomenit cu un mic leut - 107 ca masina de "serviciu" ... ceea ce inseamna 5-6 ore zilnic petrecute in cadrul si compania ei

Tentativa de "sistem" prezent pe masina inseamna un player sony oarecare si doua gaoace de difuzoare de 8 sau 10 cm aruncate undeva la limita parbrizului. Situatia este inacceptabila


Prima piesa a viitorului sistem audio va fi in proportie de 90% un Focal Solution 25 A1, subwoofer activ cu amplificare pentru inca 2 canale, putere RMS: 150W + 2 x 50 W.

Daca aveti variante similare ca arhitectura, calitate si la un pret competitiv, am urechile palnie.

Problema cea mai mare - Difuzoare decente care sa accepte oferta de putere de la Focal (pp ca cei 50 W sunt in conditii ideale) si montajul acestora. presupunand ca vor fi puse in/pe usi...acolo vor si ramane, drept urmare as vrea sa stau in zona 4-500 Ron cu difuzoarele. La prima vedere Focal 130 A1. Experienta proprie se rezuma la Audison / Hertz / Alpine dar nu cred ca fac subiectul unei masini ce maine poate sa nu mai fie "a mea".

Problema secundara, player, in aceeasi zona de buget 4-600 ron...ramanand fidel unui sunet placut scaritelor mele (Alpine / Pioneer).

Daca a "facut" cineva 107-le sa cante, il rog sa imi impartaseasca experienta, atat cat se poate, am "apasari" legate de partea de alimentare.

Multumiri in avans si dupa montaj "auditie" free of charge + coke or beer la alegere.

Alex.
albodo is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 22:23   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Peugeot 107 - Upgrade audio

https://forum.4tuning.ro/215-zona-com...ml#post4934925

Nu e cea mai aratoasa dar rezultatul este unul mai mult decat decent.
Ca difuzoare iti recomand Powerbass DLS pentru un plus de bas (nu sub bas) iar pentru portbagaj sa nu te puna necuratul sa-ti iei ceva cu amplif incorporat! Un woofer intr-o incinta buna face minui in masinuta aia
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 22:55   #3
albodo

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 2
Default Re: Peugeot 107 - Upgrade audio

Man, un mare multumesc. La cata tabla "libera" si plastic are usa aia daca o faci sa sune corect, jos palaria.

Nu dau pe spate la sub-ul activ, mi-a venit ca solutie rapida in cazul in care intr-o zi leul (am ramas impresionat de masina, o credeam mult mai coaja decat este) va avea alt stapan...insonorizarea, rigidizarea si sistemul fata le dau pierdute din start, dar nu pot sa suport halul in care performeaza sony si 10 cm , e un mini cosmar. DMX zici ca a tras heliu, Fabian zici ca-i Balan si in locul lui Bono e un cover band ceva...mai mult ma enervez.

Nasol ca esti la BV de luni pana vineri...si nu e tarlaua mea de vanzari , oricum multumesc pt poze, click dreapta -> save as , daca nu-i prea mult da-mi un pm cu un deviz estimativ pt lucrare si durata, poate imi strecor Autolivul si INA in "prospectie".
albodo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -