Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-12, 16:06   #1
shady_home

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 13
Default O parere/recomandare

Va salut ,

Am o dilema referitoare la sunet , ce si cum e mai bine sa fac .

Am un Chevrolet Kalos (sedan) , un Alpine 9835r , pe fata niste midbass-uri Dls de 10cm + 2 Tweetere MTX iar pe spate 2 midbass-uri MTX (midbass-urile de pe spate le-am luat ca sistem cu tweerele de pe fata ) .

Problema e ca vreau sunetul ceva mai inalt si pe spate , si aici e nedumerirea referitoare la cum ar fi mai bine sa fac .

Sa cumpar 2 coaxiale pe spate sau sa las acele midbass-uri si sa mai adaug 2 tweetere pe spate ?

Mai sunt intrebari dar vor venii in functie de parerile /recomandarile voastre si mai mentionez ca difuzoarele nu sunt amplificate .

Multumesc anticipat .
shady_home is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 16:38   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: O parere/recomandare

Solutie e sa mai pui niste twetere si pe spate, asa mai faci rost de niste inalte
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 07:42   #3
shady_home

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 13
Default Re: O parere/recomandare

Multumesc de recomandare .

Acum , alta intrebare ar fi , unde e mai bine sa le pozitionez , in fata pasagerilor din spate ( pe portiere) sau in spatele pasagerilor (sub luneta) ?

Si ca sa numai revin , o recomadare legata de tweeterele pe care sa le aleg avand un buget de aproximativ 150 RON .

Clarion SRE-211H

Ground Zero GZHT 19SD

Alpine SPS-1005

Kenwood KFC-ST30

In Phase XT1

Hertz Dieci DT 16.2

Multumesc inca odata .
shady_home is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 16:50   #4
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: O parere/recomandare

Teoretic cel mai bine e sa fie pozitionate ca sa faca un triunghiu cu ureche auditorului si sa iti dea efectul de scena. Ideal ar fi sa le pui in fata portierei ca si cele din fata. Referitor la twetere cele de la Alpine si cele de la Hertz par cele mai potente din punctul meu de vedere.
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -