Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 05-06-12, 20:48   #1
bogdan_07

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 7
Default sistem audio astra g

Vreau sa schimb sistemul audio la un opel astra g. Initial masina avea cd playerul original cdr 500 pe care l-am inlocuit cu un
- Alpine Ida X311 RR - 4x50w, rms undeva pe la 4x25-57 w
- subwoofer si statie MTX legat la hu (subwoofer 250w statia nu retin cat dar a fost achizitionat pachet cu statie si subwoofer).
- Stoc masina avea 8 boxe, adica sistem cu tweetere si in fata si in spate. In urma consultarii forumurilor si parerilor vanzatorilor de boxe (avand de ales intre Focal si Alpine), am cumparat boxe pe fata Alpine SPG 17 CS, 70w rms, 280w peak, 2 way speaker system. Le-am instalat la Be loud unde m-au convins sa insonorizez si usila fata. Dupa instalarea boxelor pe fata ma asteptam sa fie o mare diferenta dar nu prea e. Pe boxele vechi scria GM si nu aratau deloc rau, ma asteptam sa fie niste pocnitori de carton. Sunetul este mult mai clar, poate si datorita insonorizarii pe fata doar, mai precis, mai profund dar nu chiar la nivelul la care ma asteptam. Hu poate fi folosit pana la voluml 18-20 , max are 35, dupa care apar distorsiuni care se aud destul de urat. Sunetul nu este suficient de puternic pentru gustul meu.
Intrebarea mea este daca sa schimb si boxele spate cu unele de la Alpine ceva de 60w sau sa le amplific pe toate patru si iau alte boxe si pe fata si pe spate. Daca aplific toate difuzoarele am nevoie de alte echipamente sa nu stoarca bateria?
Amplific doar spatele sau iau boxe de 60-70 w si le leg la hu?

Last edited by bogdan_07; 05-06-12 at 20:57.
bogdan_07 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 01:19   #2
Mozzo

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 235
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem audio astra g

Daca pui sistem si pe usile din spate si le amplifici cu ceva....siiigur o sa se auda muuult mai tare si mai clar...
Eu am tot un Opel si am pe fata sistem si pe spate doar mediile si sunt amplificate si se aude foarte tare si clar(zic eu ? )
Mozzo is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 20:52   #3
bogdan_07

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 7
Default Re: sistem audio astra g

ce boxe ai pus si cu ce le-ai amplificat?
boxele pe spate au 13?
bogdan_07 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 22:42   #4
Mozzo

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 235
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem audio astra g

Eu am powerbass 2XL60.c si pe fata si pe spate,amplificate de un JBL GTO 6000...16,5cm..Amplificatoru oricum vreau sa`l schimb cu un DD.
Oricum,recomand powerbass 100%
Mozzo is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 17:40   #5
bogdan_07

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 7
Default Re: sistem audio astra g

multumesc mult. alte pareri?
bogdan_07 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 06:18   #6
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem audio astra g

Sistemele alea sunt cam puternice pentru head unit fara amplificare. Chiar daca majoritatea caracteristilor la difuzoare sunt numai ca sa umple o foaie acolo cred ca nu au chiar 70 w dar vreo 50 au oricum, deci nu obtii mare lucru daca dai cu 15-20 de wati cat scoate cd-ul in ele. Eu zic ca poti sa faci altceva, sa te duci tot la beloud, sa le spui ca nu iti place cum suna, si sa te lasi sa asculti mai multe sisteme pe bancul lor si in portierele tale, si le iei sistemul care iti place cel mai mult. E locul perfect unde poi asculta mai multe componente si iti iei ceea care iti gadila urechea in modul cel mai placut
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 09-06-12, 00:38   #7
Mozzo

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 235
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem audio astra g

pai el oricum a luat in calcul amplificatorul pt medii....deci are multe variante...2 sisteme amplifcate...ohooooo.
Mozzo is offline   Reply With Quote
Old 09-06-12, 22:57   #8
bogdan_07

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 7
Default Re: sistem audio astra g

Cred ca s-ar putea sa merg pe varianta neamplificata. Am pus un amplificator de la Alpine (este modelul plug and play fara reglaje rms 4x50 w) si acopera subwooferu, nu se mai simte asa puternic si inaltele sunt parca prea stridente.
De boxele pe fata nu sunt prea entuziasmat si as vrea sa le schimb.
Recomandati-mi va rog niste boxe care sa mearga pe amplificarea HU pentru fata si pentru spate (sunt cele de fabrica). Ca buget 500 lei o pereche.
bogdan_07 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-12, 11:17   #9
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem audio astra g

Neamplificat eu am folosit sisteme de la DLS, entry level. Am folosit DLS Classic k6 pe un fiat punto si se auzea destul de bine. Tu ai insa posibilitatea de reglare din amplificatorul de pe subwoofer si head unit, ca sa obtii sunetul dorit, chiar si cu amplificarea boxelor.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 16-06-12, 22:31   #10
bogdan_07

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 7
Default Re: sistem audio astra g

am pus pe spate coaxiale alpine spr50. rezultatul este multumitor. a ramas amplificarea.
ma gandesc sa pun un condensator. e necesar? puteti sa.mi recomandati unul, nu as vrea sa stric alternatorul?
bogdan_07 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 15:06   #11
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem audio astra g

Condensatorul nu prea te ajuta. Este proiectat ca sa preia maximele de consum ale amplificatorului, ca acesta sa nu distorsioneze cand ramane fara curent suficient. Condensatorul tot de la alternator se incarca, si are si pierderi de curent, deci in loc sa economisesti, faci risipa . Solutia pentru protectia alternatorului e o baterie mai mare nu un condensator.
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -