Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-12, 19:26   #1
03HNO

Stage 4
 
03HNO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 185
Default Sunet cu buget limitat...

Buna.
Am un Alpine IDA X311 la care n-as vrea sa renunt, in schimb vreau sa schimb difuzoarele, sa pun un subwoofer si un amplificator.
Ceea ce doresc este un sunet clar, nu neaparat sa se auda f tare, dar cand asculti muzica sa realizezi ca e ceva mai special decat a fost sistemul din fabrica al masinii.
Acum am un buget de 1500 lei. Daca merita totusi investit mai mult pt scule mai performante o sa incerc sa gasesc o solutie. Muzica...cam aproape orice suna bine.
Ce recomandati?

Last edited by 03HNO; 07-02-12 at 19:38.
03HNO is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 20:09   #2
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sunet cu buget limitat...

recomandarea se face pe baza a unor chestii
spune mai intai daca esti un pasionat cand vine vorba de sonorizari, ca sa vedem daca are rost un sistem mai performant sau doar ceva decent.
ce mai ai pe masina, ce masina ai si ce nu te incanta la actualul sistem, ce ai vrea in plus de la sunet.
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 21:37   #3
03HNO

Stage 4
 
03HNO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 185
Default Re: Sunet cu buget limitat...

masina e un bmw e46 touring. nu-s pasionat ca sa zic asa, da imi place muzica... ideea e sa fie in banii aia. ce as vrea de la el nu cred ca am cum sa explic sa fie pe intelesul altcuiva... as vrea sa sune in masina ca sistemul din sufrageria unui amic. 4 boxe infinity, amplif harman kardon si un subwoofer bose... un sunet plin ce parca intra in tine...nush cum sa explic
03HNO is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 23:04   #4
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sunet cu buget limitat...

Sunetul ala plin care intra in tine e greu sa il gasesti in 1500 lei...dar in schimb eu m-as apropia de unde buget de 2000-2200 lei in care sa iti cumperi:

Un set de cabluri de minim 20mm
Subwoofer
Difuzoare componente fata
Amplificator 4 canele pentru subwoofer si difuzoare(eventual daca vrei difuzoare si pe spate le poti pune in 2ohmi)

O sa ai un sunet frumusel...iar cand mai strangi ceva banuti se merita o insonorizare a usilor pe fata.
Cauta si in bazarul car-audio ca sunt lucruri aprope noi si la preturi foarte bune de exemplu amplificatorul asta care este nou suna foaret bine si are un pret foarte bun

https://forum.4tuning.ro/554-amplific...-dls-ca41.html

Masi asteapta parereri de la colegii de forum si vezi ce iti zic si ei.
Numai bine si spor la cautat!!
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-12, 02:12   #5
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sunet cu buget limitat...

Ce sistem de sunet ai acum pe masina (ca optiune de fabrica)?

Mai exact ma intereseaza dimensiunea difuzoarelor din usile fata. Poti fi 10 sau 13 cm. Daca esti dispus sa accepti modificarea panourilor... pot fi si mai mari. La fel, interesant de aflat si locatia/dimensiunea difuzoarelor spate.

La fel zic si eu, cabluri, amplificator, difuzoare fata si subwoofer, in jur de 2200 RON pui chiar ceva ok. Cu posibilitati clare de upgrade.

Cat spatiu esti dispus sa pierzi din portbagaj pentru subwoofer?

PS: Daca ai bateria in spate e posibil sa nu faca sens achizitia unui set complet de cabluri. Hai cu mai multe detalii si sigur gasim o varianta buna.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -