Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-12, 22:34   #1
AlexxTr

Stage 1
 
AlexxTr's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 15
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

Incep primul meu post pe 4tuning prin ai saluta pe toti membrii acestei comunitati.

Am un Matiz, si doresc sa il echipez cu un sistem audio alcatuit din cd player mp3 ( cu 2 preout rca daca se poate ) 2 boxe pe fata de 16.5 cm, amplificator 4 canale si bineinteles subwoofer. Pretul alocat achizitiei este pe undeva la 2200, 2300 Ron maxim. Am observat ca la o astfel de achizitie conteaza f mult si ce fel de muzica ascult, ei bine aceasta este in mod exclusiv Rap si Hip-Hop, deci as dori ca sistemul sa se aude si tare si ok daca se poate in acesti bani. Pana acum la ceea ce ma batea pe mine capul sunt urmatoarele:
mp3:Clarion - CZ-201E
amplificator: Mac Audio - ZX4000 Black Edition
boxe fata : Mac audio - Mac Audio Pro Flat PF 2.16
sub: Mac Audio - SX 112 Reflex

Nu ma intrebati de ce am mers pe Mac, pur si simplu am zis sa fac o linie cat de cat sa vad cam cati bani ma duce, nu am preferinte atat timp cat nu sunt in tema si nu stiu cum se aud ( pioner, alpine, jbl etc ). Va multumesc tuturor anticipat pentru ajutorul pe care mi-l veti da sa ma hotarasc pe ce sa dau peste 1 sfert din pretul masini.
AlexxTr is offline   Reply With Quote
Old 27-01-12, 22:46   #2
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

Quote:
Originally Posted by AlexxTr View Post
Incep primul meu post pe 4tuning prin ai saluta pe toti membrii acestei comunitati.

Am un Matiz, si doresc sa il echipez cu un sistem audio alcatuit din cd player mp3 ( cu 2 preout rca daca se poate ) 2 boxe pe fata de 16.5 cm, amplificator 4 canale si bineinteles subwoofer. Pretul alocat achizitiei este pe undeva la 2200, 2300 Ron maxim. Am observat ca la o astfel de achizitie conteaza f mult si ce fel de muzica ascult, ei bine aceasta este in mod exclusiv Rap si Hip-Hop, deci as dori ca sistemul sa se aude si tare si ok daca se poate in acesti bani. Pana acum la ceea ce ma batea pe mine capul sunt urmatoarele:
mp3:Clarion - CZ-201E
amplificator: Mac Audio - ZX4000 Black Edition
boxe fata : Mac audio - Mac Audio Pro Flat PF 2.16
sub: Mac Audio - SX 112 Reflex

Nu ma intrebati de ce am mers pe Mac, pur si simplu am zis sa fac o linie cat de cat sa vad cam cati bani ma duce, nu am preferinte atat timp cat nu sunt in tema si nu stiu cum se aud ( pioner, alpine, jbl etc ). Va multumesc tuturor anticipat pentru ajutorul pe care mi-l veti da sa ma hotarasc pe ce sa dau peste 1 sfert din pretul masini.
Salutare sincer nu as merge pe solutia cu MAC, nu am auzit nici un produs de la ei sa sune bine!!, si nici cu player-ul asta nu as merge! Ca si Player as opta pe Kenwood KDC-3054, si amplificator ,componente si subwoofer sant solutii mult mai bune. Helix, Powerbass, U-dimension etc. La cati bani esti dispus sa investesti eu as fi atent ce imi cumpar!!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 27-01-12, 22:49   #3
AlexxTr

Stage 1
 
AlexxTr's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 15
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

Bineinteles, eu incerc sa fiu atent, dar nu pot singur ca nu am pricep de asta am apelat la voi !!! Va rog sa imi spuneti ce as putea sa iau intr-un buget de 2200, 2300 ( hai pana in 2500 maxim maxim) mp3+amplificator+2boxe fata 16,5 +sub !!!
AlexxTr is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 00:54   #4
AlexxTr

Stage 1
 
AlexxTr's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 15
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

Quote:
Originally Posted by AlexxTr View Post
Bineinteles, eu incerc sa fiu atent, dar nu pot singur ca nu am pricep de asta am apelat la voi !!! Va rog sa imi spuneti ce as putea sa iau intr-un buget de 2200, 2300 ( hai pana in 2500 maxim maxim) mp3+amplificator+2boxe fata 16,5 +sub !!!
Va rog sa imi spuneti absolut orice ati face voi cu banii astia pentru a se auzi bine, nush ampli pe 4 canale cu totul amplificat sau, medii amplificate pe mp3 si sub + amplificator mono sau orice alta chestie.
AlexxTr is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 04:11   #5
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

O varianta echilibrata ar fi:

HU: Kenwood KDC-3054
Boxe fata: Powerbass S6c
Amplificator: Digital Designs C5c
Subwoofer: Digital Designs LE312
Cabluri: Kit instalare: 16 mm2

Te incadrezi cu toate in bugetul tau. Mai ai nevoie de instalarea propriu zisa si, cand te hotarasti, de o antifonare minima care sa imbunatateasca sesizabil ce poate sa faca acest sistem. Pentru un matiz e mai mult decat suficient.... pentru inceput.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 04:38   #6
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

foarte buna recomandarea de mai sus . poti merge cu maxima incredere
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 10:33   #7
AlexxTr

Stage 1
 
AlexxTr's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 15
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

Multumesc pentru sfat, inca astept parerile si altor impatimiti si cunoscatori de car audio , am obs ca se gasesc destul de greu digital design la noi? Nu aduc multi lucruri de calitate

Last edited by AlexxTr; 28-01-12 at 10:36.
AlexxTr is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 14:26   #8
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

se gasesc chiar aici pe 4tuning
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 17:37   #9
AlexxTr

Stage 1
 
AlexxTr's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 15
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

Sistemul ales pana acum este urmatorul.
HU: Keenwood KDC-5051U
Amplificator: hoolywood HSL 600.4
Boxe fata: powerbass S-6C
Subwoofer : powerbass s-12

Ce pareri aveti ?

ps: Foarte bune precizarile lui Relaxx !

Last edited by AlexxTr; 28-01-12 at 17:40.
AlexxTr is offline   Reply With Quote
Old 29-01-12, 00:18   #10
AlexxTr

Stage 1
 
AlexxTr's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 15
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

Care suna mai tare ( pentru ca bine stiu ca suna amn2 ) dintre powerbass s-12 si DD le 312 ????
AlexxTr is offline   Reply With Quote
Old 29-01-12, 12:37   #11
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

eu as merge pe powerbass .
un subwoofer nu se alege asa usor, depinde de mai multe chestii, nu conteaza doar sa se auda mai tare, conteaza si cum poti controla acel subwoofer cu o putere mai mica. degeaba iei dd-ul, daca nu ai putere sa ii dai se va auzi mai incet ca powerbass .
__________________

Last edited by pigoo; 29-01-12 at 12:40.
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 29-01-12, 13:34   #12
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
eu as merge pe powerbass .
un subwoofer nu se alege asa usor, depinde de mai multe chestii, nu conteaza doar sa se auda mai tare, conteaza si cum poti controla acel subwoofer cu o putere mai mica. degeaba iei dd-ul, daca nu ai putere sa ii dai se va auzi mai incet ca powerbass .
LE 312 e gandit sa mearga cu putere mica. Doar nu-i un 9500 inauntru. Dar ai dreptate, un subwoofer (si un intreg sistem pana la urma) se alege in functie de multi factori.

Problema e ca e bine sa ai la dispozitie mai multa putere ca sa-l controlezi corect (cum ai si spus). In varianta de sistem cu Powerbass s-a gasit un echilibru. Configuratia e ok asa cum e!

AlexxTr: Lasa semnele de intrebare, raspunsuri concrete gasesti dupa prima auditie. Dar pentru asta trebuie sa le ai in masina.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 10:26   #13
DANY SXX

Stage 5
 
DANY SXX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

vad ca vrei sa cumperi nou ...parerea mea e ca in 25 de sute iti faci un sistem fain .. dar SH ... pe forum sunt tot felul de scule audio, trebuie doar sa fii atent ce cumperi... si e mult mai rentabil.
DANY SXX is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 16:12   #14
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

Quote:
Originally Posted by DANY SXX View Post
vad ca vrei sa cumperi nou ...parerea mea e ca in 25 de sute iti faci un sistem fain .. dar SH ... pe forum sunt tot felul de scule audio, trebuie doar sa fii atent ce cumperi... si e mult mai rentabil.
Prin achizitia SH poti sa-ti faci un sistem fain daca stii si cum sa faci asta.

In lipsa experientei montajului, alcatuirii montajului (potrivirea intre componente), a realizarii incintei si efectuarea reglajelor risti sa ai un sistem fain doar pe foaie, si sa te trezesti cu mii de wati si zeci de kile de difuzoare care nu fac nimic impresionant.

Pot sa-ti dau zeci si sute de astfel de exemple. In schimb imi vin tare greu in minte exemple de sisteme complete alcatuite din achizitii SH care au facut treaba buna in mainile unor incepatori.

Poate sa-si cumpere componente SH mai bune? Tot ce e posibil. Per total poate sa alcatuiasca un sistem mai bun? Nu inca.

Nu mai povestim de garantia aparatelor, de facilitati gen upgrade prin buy-back si de asumarea raspunderii rezultatului final din partea vanzatorului. Fiindca astea trebuie sa vina la pachet cand cumperi produse noi, impreuna cu experienta montatorului, experienta care se cantareste in rezultate concrete, nu in ani de activitate. Parerea mea.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 06-02-12, 17:21   #15
DANY SXX

Stage 5
 
DANY SXX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Sfat Achizitie Sound on Matiz !!!!

...ai dreptatea ta
poate sa mearga pe nou .dar daca ar exista posibilitatea gasirii unor componente bune SH, cu ajutorul baietilor de pe forum (sfaturi) ar putea iesi mai bine per total .
Am presupus faptul ca nu duce lipsa "experientei montajului, alcatuirii montajului (potrivirea intre componente), a realizarii incintei si efectuarea reglajelor "
Stima
DANY SXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -