Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 30-11-11, 16:21   #1
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Question Toyota Celica - Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

Salutare ,

Imi prezint si eu sistemul audio aici in speranta ca cineva imi poate spune daca ma pot incadra pentru a concura la competitiile de SQ .

Sa incep cu incepututul :

Masina este o Toyota Celica
-Baterie 70A ( imi scapa marca )
-HU : JVC KW-XR411
-Boxe fata MTX RTS-652 ( Amplificate de HU )
-boxe spate MTX THX693 ( Amplificate de HU )
-Boxe portbagaj MTX THX693 ( Amplificare de un MTX RT602 )
-Subwoofer 2 Pioneer TS-W309D4 ( Amplificate cu Magnat Classic 1000 )
-Condensator Ground Zero GZTC 1.0 MK2

Se poate sa particip cu ce am eu pe masina la SQ si daca da la ce clasa ? Sau daca nu , ce modificari trebuie sa fac pentru a putea sa particip ?

Multumesc anticipat

O seara placuta
__________________
Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.


Renault Megane 1.6e
Acum Toyota Celica t23 ( under construction )
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 23:47   #2
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

E trist rau ... 55 de views si nici o persoana care sa poata sa spuna ceva ...

Sper ca macar un moderator care a participat la acest fel de competie sau care stie ceva lega de acest lucru sa-mi dea un raspuns ... eu in 2 zile o sa intru in libere si vreau sa stiu daca are rost sa instalez ceea ce am pe masina sau daca trebuie sa schimb ceva

O seara placuta !
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 01:14   #3
SQ Addict
Competitor CNCA

Stage 5
 
SQ Addict's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 448
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

De participat, da poti participa...asta nu inseamna ca vei obtine rezultatele sperate.
Ce probleme vad eu:

- Player-ul ar trebui schimbat cu un player capabil 3 way active si aliniere in timp.
- Difuzoarele de pe usile spate si ovalele nu au ce cauta intr-un sistem SQ. Nu o sa ai niciodata scena asa cum trebuie cu 100000 de difuzoare pe care nu le poti alinia in timp, o data din cauza player-ului si a pozitiilor fizice ale difuzoarelor si pe de alta parte cel mai bun player din lume are doar 8 canale disponibile iar tu ai avea nevoie, in configuratia actuala (nr. difuzoarelor), de 9. Nu mai vorbim de faptul ca ai avea nevoie de doua amplificatoare de 4 canale plus un monobloc.
- Amplificarea difuzoarelor din player nu e chiar cea mai buna solutie...dar se poate face si asa un sistem decent de SQ.
- Nu ai dat detalii legate de antifonarea usilor, portbagajului, etc. Eu asta il vad ca fiind un prim pas: antifonarea.

Ce as face eu:

- Schimbat player-ul cu ceva care stie 3 way: Alpine 9835, 9855, 9887, Pioneer P88 RS, Clarion DXZ778USB, etc
- Renuntat la difuzoarele spate si ovale
- Schimbat difuzoare fata cu in set de componente ok: Helix, Focal, Brax, MicroPrecision. Depinde si de bugetul tau.
- Antifonat usi si portbagaj daca nu ai facut-o deja
- Partea de instalare e destul de importanta: cablu de alimentare corespunzator, sigurante pentru fiecare amplif, fixare corespunzatoare a componentelor, grile de protectie pentru difuzoare, etc. Le poti gasi pe toate in regulament.

Cu sistemul actual, repet, poti participa, nu iti interzice nimeni, la clasa incepatori/entry dar te vei lovi de niste masini destul de bune.

Sper ca am fost cat de cat explicit si sper ca nu ti-am taiat elanul.

Spor la treaba!
__________________
Doo cp.

«Music is your safe place in an unsafe world!»
SQ Addict is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 01:46   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Toyota Celica - Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

Pe scurt, sistemul propus de tine nu prea are legatura cu SQ in general si cu partea competitionala in mod special. De asta s-au abtinut mai multi de la comentarii. Daca te intereseaza subiectul serios intreaba si o sa vezi ca sunt suficienti oameni care sa te ajute.

Apropo... Bine ai venit!
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 10:19   #5
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

Quote:
Originally Posted by SQ Addict View Post
De participat, da poti participa...asta nu inseamna ca vei obtine rezultatele sperate.
Ce probleme vad eu:

- Player-ul ar trebui schimbat cu un player capabil 3 way active si aliniere in timp.
- Difuzoarele de pe usile spate si ovalele nu au ce cauta intr-un sistem SQ. Nu o sa ai niciodata scena asa cum trebuie cu 100000 de difuzoare pe care nu le poti alinia in timp, o data din cauza player-ului si a pozitiilor fizice ale difuzoarelor si pe de alta parte cel mai bun player din lume are doar 8 canale disponibile iar tu ai avea nevoie, in configuratia actuala (nr. difuzoarelor), de 9. Nu mai vorbim de faptul ca ai avea nevoie de doua amplificatoare de 4 canale plus un monobloc.
- Amplificarea difuzoarelor din player nu e chiar cea mai buna solutie...dar se poate face si asa un sistem decent de SQ.
- Nu ai dat detalii legate de antifonarea usilor, portbagajului, etc. Eu asta il vad ca fiind un prim pas: antifonarea.

Ce as face eu:

- Schimbat player-ul cu ceva care stie 3 way: Alpine 9835, 9855, 9887, Pioneer P88 RS, Clarion DXZ778USB, etc
- Renuntat la difuzoarele spate si ovale
- Schimbat difuzoare fata cu in set de componente ok: Helix, Focal, Brax, MicroPrecision. Depinde si de bugetul tau.
- Antifonat usi si portbagaj daca nu ai facut-o deja
- Partea de instalare e destul de importanta: cablu de alimentare corespunzator, sigurante pentru fiecare amplif, fixare corespunzatoare a componentelor, grile de protectie pentru difuzoare, etc. Le poti gasi pe toate in regulament.

Cu sistemul actual, repet, poti participa, nu iti interzice nimeni, la clasa incepatori/entry dar te vei lovi de niste masini destul de bune.

Sper ca am fost cat de cat explicit si sper ca nu ti-am taiat elanul.

Spor la treaba!

Salut ,

Merci pentru raspuns si nu , nu m-ai taiat elanul , ba din contra ma pune putin pe ganduri si trebuie sa schimb schema de atac

Acum s-o iau pe rand cu randurile :

- masina este antifonata complet ( usi , plafon , lateralele , portbagaj , haion ) cu aluband ( ala din Bricostore )

- inca ma gandesc daca sa arunc o galeata de vopsea cauciucata pe toata podeaua sau daca sa bag tot aluband

- o sa verific player-ele mentionate de tine , dar pe mine ma "coafeaza " un 2DIN ca sa nu trebuiasca sa astup gaura din bord ...

- eu am gandit masina ca fiind un fel de " sufletul petrecerii " gen masina care pune muzica la gratar , adunari de prin Real sau alte strangeri cu prietenii si d-asta am ales sa pun atatea boxe in ea

- din pacate n-o sa pot sa tin pe masina 2 amp pe 4ch si un monobloc pentru ca din punct de vedere al curentului mai mult decat o baterie de 80 de amperi si cablu de buna calitate si-o impamantare sanatoasa nu vreau sa fac ( nu ma intelege gresit dar mi-as da bugetul peste cap serios de tot )

- masina se vrea a fi o masina de show ( sau cel putin asa mi-a zis ea ) drept urmare o sa fac un portbagaj custom din mdf sau pal

- cat despre componentele de pe usi .... nu le-am luat in calcul ca ar trebuii schimbate asa ca bugetul meu alocat pentru partea audio este destul de fix .

Si ca sa rezum tot ce am insiruit aici , am sa incep sa pun intrebari :

1 . Ce player pe 2DIN ar fi indicat sa folosesc ?

2 . Se merita sa antifonez podeaua cu vopsea cauciucata sau merg tot pe aluband ?

3 . Cum as putea sa pacalesc problema de curent fara sa fac modificari la alternator ? ( nici varianta cu baterie Deep nu ma incanta pentru ca mi se pare scumpa rau comparativ cu una normala )

4 . Ce sa folosesc pentru in portbagaj MDF sau PAL ?

Merci pentru suportul acordat !
O zi placuta .

Last edited by b-41-ras; 01-12-11 at 10:35.
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 10:30   #6
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Question Re: Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

Quote:
Originally Posted by SQ Addict View Post
un player capabil 3 way active si aliniere in timp.
Te rog explica-mi si mie ce stie sa faca acest 3 way activ si alinierea in timp pe un player ca am ramas ceva de genu si mi-a dat cunostintele din generala peste cap


Merci anticipat !
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 10:33   #7
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Toyota Celica - Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Pe scurt, sistemul propus de tine nu prea are legatura cu SQ in general si cu partea competitionala in mod special. De asta s-au abtinut mai multi de la comentarii. Daca te intereseaza subiectul serios intreaba si o sa vezi ca sunt suficienti oameni care sa te ajute.

Apropo... Bine ai venit!
Merci pentru urare si sper sa si reusesc sa fac ceva . Adica mi-a venit o sclipire intr-o seara ca daca tot bag niste bani in muzica de pe masina sa o fac si cu cap

Toate cele bune .
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 10:47   #8
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Lightbulb Re: Toyota Celica - Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

Asta e " customul " pe care vreau eu sa-l fac in portbagaj

Click image for larger version

Name:	trunk 1.JPG
Views:	95
Size:	38.7 KB
ID:	2246373

Click image for larger version

Name:	trunk 2.JPG
Views:	66
Size:	41.3 KB
ID:	2246374

Click image for larger version

Name:	trunk mod.JPG
Views:	89
Size:	49.6 KB
ID:	2246375


Totul o sa fie imbracat intr-un vinilin alb si cred c-o sa revopsesc amplificatoarele si grilele de protectie albastre ca sa fie in ton cu exteriorul ( o sa fie alba toata cu jante albastre pana in primavara ) .

Acum astept pareri , idei , sugestii , blesteme sau incurajari

O zi buna .
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 12:01   #9
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Toyota Celica - Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

Esti sigur ca vrei sa mergi pe SQ?
Din cate imi dau seama la ce vrei tu sa faci acolo ai avea sistemul mai mult indreptat spre SPL...
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 13:22   #10
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Toyota Celica - Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

Salut,
Desi nu am experienta deloc in domeniu, indraznesc sa-mi dau si eu cu parerea:

1)Aluband e cam subtire si nu cred ca face fata cu brio; eu cred ca ar fi bine ca macar in zona de montaj a difuzoarelor, sa antifonezi cu solutii speciale (de exemplu Dynamat Speaker Kit, dar lumea spune ca STP ar avea un raport mai bun calitate/pret); in afara de punctele de montaj difuzoare, eu zic ca mai ai nevoie de ceva "ranforsari" de antifonaj in zonele fara intarituri, adica plafonul, partea exterioara a usilor si aripile spate, unde ar trebui de asemenea sa aplici cate o foaie de insonorizant special pentru car-audio; Aluband-ul merge pe podea, chiar si pe podeaua portbagajului, dar nu face minuni; daca era chiar asa bun, nimeni nu mai dadea bani pe STP sau Dynamat sau Stinger etc.

2)Cum spuneau Rellaxx si Sq Addict, ceea ce ai acum pe masina trebuie inlocuit cam de tot; coaxialele (cum sunt ovalele din spate) nu au ce cauta intr-un asemenea sistem; player 2-din cu time alignment si 3-way nu prea cred ca gasesti, dar cred ca poti folosi un procesor de sunet macar pentru 3-way (nu stiu daca poti face ceva fara time-alignment, dar poate ne spun ceilalti).
Mi-as permite eu sa adaug, in afara de ce au spus ceilalti, ca un sistem SQ nu e facut, in principiu, sa se auda tare, deci ideea de la care ai plecat initial, cu "sufletul petrecerii", va trebui sa o abandonezi complet sau sa-ti faci un sistem "backup" (poate chiar din difuzoarele ovale, pe care sa le montezi intr-o incinta si sa le pui pe masina doar "la nevoie", cu amplificarea necesara cu tot).

3)Legat de incinta, parerea mea e sa o confectionezi din MDF cat mai gros; nu stiu sa-ti spun exact motivul, insa am vazut ca toti procedeaza la fel, fie ca e vorba de SQ, fie ca e vorba de SPL; probabil MDF-ul are densitatea mai mare si, deci, are rezonanta mai scazuta decat pal-ul, punand astfel mai bine in evidenta calitatile subwooferului.
O incinta din material mai gros inseamna automat si o greutate mai mare, la care se adauga si greutatea insonorizantului; prin urmare, te vei indeparta si de ideea de masina sport, prin greutatea "castigata" astfel.

In ultimul rand - lucru de care nu sunt foarte sigur, dar asta am inteles eu din ce am citit pe aici: daca la SPL n-ar fi mari probleme cand apar zgomote, vibratii nedorite ale pieselor aflate pe masina, la SQ e altceva - orice vibratie altereaza calitatea sunetului si pierzi mult la "punctaj". Tot montajul trebuie facut perfect, toate plasticele trebuie fixate bine si asa mai departe. Te vei lamuri mai bine vizualizand masinile participantilor si modul in care au fost pregatite, pe topicurile de prezentare.

Am avut si eu ideea de a face ceva de genul asta, dar am renuntat in momentul in care nu mi s-a mai oferit posibilitatea de a cumpara amplificatorul de 5 canale pe care mi-l doream - Harman Kardon.
De asemenea, am constatat ca, pentru a-mi face un sistem pentru SQ, trebuia sa cheltui foarte multi bani si sa-mi scot din cap celelalte idei legat de masina (respectiv micsorarea greutatii, marirea puterii etc.), in conditiile in care nici macar nu am o ureche muzicala delicata, care sa poata face distinctia intre un sistem veritabil SQ si un sistem care suna bine, dar fara veleitati de SQ. Dupa ani de zile in care mi-au bubuit in portbagaj tot felul de "pocnitori" mai mult sau mai putin puternice, sa trec la SQ ar fi ca si cum un operator de pick-hammer s-ar apuca de sapaturi arheologice sau de plantat Bonsai. Prin urmare, am decis ca nu asta este ceea ce-mi doresc de la masina mea.

Inainte sa te apuci de cumparaturi si modificari, parerea mea este sa te interesezi bine ce trebuie sa faci, daca asta iti doresti sa faci cu masina ta si, nu in ultimul rand, cat costa construirea unui astfel de sistem.

Toate cele bune si succes!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 01-12-11 at 13:25.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 16:38   #11
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Toyota Celica - Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

mai intai asculta niste masini pt sq si apoi revino cu concluzii .
eu cred ca nu e ceea ce vrei .
cu o masina de sq nu vei fi sufletul petrecerii la iarba verde niciodata
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 16:54   #12
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Toyota Celica - Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
mai intai asculta niste masini pt sq si apoi revino cu concluzii .
eu cred ca nu e ceea ce vrei .
cu o masina de sq nu vei fi sufletul petrecerii la iarba verde niciodata
Ba da,daca petrecerea se da indoor(in masina )

Ca idee,un alternator ceva mai potent nu mai este o investitie atat de mare
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 18:39   #13
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Toyota Celica - Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

e putin mai greu ce vrei tu ...defapt ce vrei tu ????

SQ...ti-a spus si pigoo...e greu , nu vei fi sufletul PETRECERII in nici un caz nici in masina si nici in parcarea oricarui magazin vrei tu ....vine un nebun ca mine , ca raidaru , ca roli....si sta langa tine la semafor, si sincer nu stii ce se intampla , nu stii cine ti-a furat muzica ) nu se va mai auzi nimic de la tine , ci de la noi!!!
si la spl si la sq iti trebuiesc bani multi , dar asta nu inseamna ca nu poti face. parerea mea este ca vei cheltui cu mult mai multi banii la SQ si nu vei auzi ceea ce vrei, daca ai cauciucuri de iarna pe masina) nu mai auzi muzica ...eu te indrept catre spl...e mai bine.

cum ai aratat tu portbagajul ala...masina aia este de show , de prezentare , in nici un caz pentru muzica tare si cu mult bassssssssss....si nici de SQ nu are cum sa fie ...alte nebunii acolo ...subul sa fie cat mai aproape de ureche, baietii il pun in locul torpedoului...(se duce naibi visul tau de a imbraca subul in vinilin alb sa faci portbagajul frumos)..trebuie neaparat sa mergi undeva , sa asculti o masina de sq si una de spl si iti vei da seama spre ce te poti indrepta ....doar asa !!!
buna ideea cu procesorul !!!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 19:28   #14
B-11-AYG
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,641
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Question Re: Toyota Celica - Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
e putin mai greu ce vrei tu ...defapt ce vrei tu ????

SQ...ti-a spus si pigoo...e greu , nu vei fi sufletul PETRECERII in nici un caz nici in masina si nici in parcarea oricarui magazin vrei tu ....vine un nebun ca mine , ca raidaru , ca roli....si sta langa tine la semafor, si sincer nu stii ce se intampla , nu stii cine ti-a furat muzica ) nu se va mai auzi nimic de la tine , ci de la noi!!!
si la spl si la sq iti trebuiesc bani multi , dar asta nu inseamna ca nu poti face. parerea mea este ca vei cheltui cu mult mai multi banii la SQ si nu vei auzi ceea ce vrei, daca ai cauciucuri de iarna pe masina) nu mai auzi muzica ...eu te indrept catre spl...e mai bine.

cum ai aratat tu portbagajul ala...masina aia este de show , de prezentare , in nici un caz pentru muzica tare si cu mult bassssssssss....si nici de SQ nu are cum sa fie ...alte nebunii acolo ...subul sa fie cat mai aproape de ureche, baietii il pun in locul torpedoului...(se duce naibi visul tau de a imbraca subul in vinilin alb sa faci portbagajul frumos)..trebuie neaparat sa mergi undeva , sa asculti o masina de sq si una de spl si iti vei da seama spre ce te poti indrepta ....doar asa !!!
buna ideea cu procesorul !!!
De ce?
B-11-AYG is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 21:38   #15
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Toyota Celica - Pot sa particip la SQ cu asa ceva ?

Quote:
Originally Posted by B-11-AYG View Post
De ce?
de ce , ce? luciane ce nu ai inteles?
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -