Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 19-11-11, 11:45   #1
dkn.marius

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 9
Default SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

Salut, vreau si eu sa imi pun intr-un bmw e46 (scaune rabatabile) un subwoofer in portbagaj, am la dispozitie 1000lei (1200 daca merita). Imi puteti oferi niste variante cu ce as cumpara??
Multumesc Anticipat!
dkn.marius is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 16:02   #2
dkn.marius

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 9
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

nimeni nimic?
dkn.marius is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 14:58   #3
dkn.marius

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 9
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

vreau sa mentionez ca in pretul acela sa fie inclus si amplificatorul!
dkn.marius is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 22:34   #4
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

Cineva care se pricepe sa-i raspunda baiatului? As fi si eu interesat de un raspuns!
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 23-11-11, 14:54   #5
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

Modelul radioactive GZRW 12XD-AL de la Ground Zero suna foarte bine intr-un seria 3, eu zic ca-i best buy. Daca adaugam si amplificator, cred ca depasim bugetul Sincer, ceva sub acest difuzor n-as recomanda, peste sunt destule variante. Amplificator poate fi GZTA 1.800MK2, MPX Mono, practic orice-ti poate oferii macar un 400 w rms, asta-i cea mai ,,ieftina" soulutie rentabila, lumea nu s-a inghesuit sa raspunda tocmai din cauza bugetului.
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 16:15   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

Bugetul e mic pentru o masina atat de "grea" la sunet.


Colegul Stage1, mai ai nevoie de incinta si de cabluri. Se mai adauga la necesar.

Sau mai pui ceva la bugetul ala si iei ceva nou si bun, sau te orientezi spre piata SH si pui ce-ti intra in banii aia. Oricum ar fi o sa ai bas decent, cat sa-ti completeze partea de medii inalte. Pentru mai mult... e nevoie de abordari diferite. Si din pacate mai scumpe, ca asa o cere masina.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 19:50   #7
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

un dd cu cutie originala http://www.ddaudio.com/mobile-audio/enclosures.aspx + un amplif http://www.pimpmysound.com/Endstufen...143b50ea2c9024 + un kit de cablu 100-150ron, in jur de 1300-1400 ron ceva sa sune cat de cat bine, dar intr-un bmw trebuie ceva mai sanatos daca nu vrei sa umbli cu bancheta lasata mereu
__________________
roli is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 22:24   #8
dkn.marius

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 9
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

pai sa ma fac cate de cat inteles, nu vreau bas sa mi se miste aripile ca gelatina, nu vreau sa imi cada oglinzile prin parcare, tot ce vreau e sa am un bas decent, si nu ma supar daca imi scutura putin organele interne pentru ca nu am bani de investit in difuzoare care sa le mai si amplific+ca ar mai trebui construite si cateva incinte in usi si tot felul de modificari, nu sunt audiofil si nu vreau sa particip nici la concursuri deastea gen SPL, mentionez ca vreau sa pastrez HU OEM cu navigatie mica de 4.3" mi se pare, adica vreau putin BUMBUMBUM

P.S roli miai aratat acolo o incinta si un amplificator insa nu stiu ce difuzor are acea lada , amplificatorul mi se pare o solutie buna, ieftin @350W RMS
dkn.marius is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 01:31   #9
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

Quote:
Originally Posted by dkn.marius View Post
pai sa ma fac cate de cat inteles, nu vreau bas sa mi se miste aripile ca gelatina, nu vreau sa imi cada oglinzile prin parcare, tot ce vreau e sa am un bas decent, si nu ma supar daca imi scutura putin organele interne pentru ca nu am bani de investit in difuzoare care sa le mai si amplific+ca ar mai trebui construite si cateva incinte in usi si tot felul de modificari, nu sunt audiofil si nu vreau sa particip nici la concursuri deastea gen SPL, mentionez ca vreau sa pastrez HU OEM cu navigatie mica de 4.3" mi se pare, adica vreau putin BUMBUMBUM

P.S roli miai aratat acolo o incinta si un amplificator insa nu stiu ce difuzor are acea lada , amplificatorul mi se pare o solutie buna, ieftin @350W RMS
1 difuzor de 12" Digital Design
roli is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 13:34   #10
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

Am eu la vanzare subwoofer+amplificator aproape noi la cutie daca te intereseaza si iti mai ramane banuti si pentru cabluri...850 lei...este o configuratie care suna foarte bine si foarte tare...si colegii pot confirma...daca esti interesat da-mi un mesaj privat.

SUBWOOFER

http://www.alpineshop.ro/subwoofere-...1242d-203.html

AMPLIFICATOR

http://www.dlsshop.ro/produs/95
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 11:15   #11
dkn.marius

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 9
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

in pretul ala ai si incinta?
dkn.marius is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 17:30   #12
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

Iti spun din experienta proprie. Ce cauti tu, cautam si eu si toata lumea imi zicea sa iau X si Y etc. Chestii mult prea puternice pt ce-mi doream. Si ghici ce am facut tot ca mine, am luat o statie de 160w jbl + sub jbl si sunt f multumit. Gain-ul nu e nici la jumatate ca altfel ar fi prea mult (reglajul statie-sub adica).
Am exact ce-mi trebuie, sistem audio OEM + statie+sub ..basul completeaza tot f bine, mai mult e pt pasionati deja.

Cat despre masian ta, am un prieten cu e46 si a luat un kit MTX la oferta, 250w. E mai mult decat suficient. Si in acest caz vibreaza ca naiba de ne doare capul Deci mai mult de 250w nu ai nevoie pt un bas placut care sa completeze linia oem a masinii. Peste 250w deja o dai in prea mult bas si mai mult ca sigur vei regla gain-ul ca mine, nici la jumatate!

Toti primim sfaturi bune, de la oameni priceputi, doar ca noi ne dorim un bas sa completeze ce avem deja in masina, nu sa facem performanta. Cei care ne dau sfaturi au trecut de mult de pragul de 250w, deci ei nu mai pot accepta ca 250w sunt de ajuns pt masina. Ei vor din ce in ce mai mult...e ca la curse
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 19:01   #13
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

Daca era si incinta in pretul acesta deja era foarte mult ...incinte gasesti la bazar la bani putini sau iti poti face una...
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 19:56   #14
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

Quote:
Originally Posted by Eugen_TL View Post
Iti spun din experienta proprie. Ce cauti tu, cautam si eu si toata lumea imi zicea sa iau X si Y etc. Chestii mult prea puternice pt ce-mi doream. Si ghici ce am facut tot ca mine, am luat o statie de 160w jbl + sub jbl si sunt f multumit. Gain-ul nu e nici la jumatate ca altfel ar fi prea mult (reglajul statie-sub adica).
Am exact ce-mi trebuie, sistem audio OEM + statie+sub ..basul completeaza tot f bine, mai mult e pt pasionati deja.

Cat despre masian ta, am un prieten cu e46 si a luat un kit MTX la oferta, 250w. E mai mult decat suficient. Si in acest caz vibreaza ca naiba de ne doare capul Deci mai mult de 250w nu ai nevoie pt un bas placut care sa completeze linia oem a masinii. Peste 250w deja o dai in prea mult bas si mai mult ca sigur vei regla gain-ul ca mine, nici la jumatate!

Toti primim sfaturi bune, de la oameni priceputi, doar ca noi ne dorim un bas sa completeze ce avem deja in masina, nu sa facem performanta. Cei care ne dau sfaturi au trecut de mult de pragul de 250w, deci ei nu mai pot accepta ca 250w sunt de ajuns pt masina. Ei vor din ce in ce mai mult...e ca la curse
da iti ajunge 250w pt cam 2 zile ca dupa vrei un pic mai tare... mai dai 2 click-uri din player suna un pic mai tare, dar dai si mai multe distorsiuni in difuzor, peste 2 saptamani mai vrei un pic mai tare mai dai 2 click-uri si uite asa se ajunge sa arzi difuzorul.

mai bine ceva mai tare ca mai incet poti sa dai ca nu are nimic, doar mai tare e mai greu cand nu ai din ce sa scoti mai mult.
roli is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 12:16   #15
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SUBWOOFER+AMPLIFICATOR

Foarte bine a spus roli.

Intotdeauna e loc de mai mult, decat numesti tu decent.
keddy_net is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -