Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 14-10-11, 14:18   #1
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Constructie sistem modest, buget in rate

Salutare!

A. "Introducere"
Ca de fiecare data pana acum, cand ma hotarasc sa-mi incropesc un sistem audio pe masina, am procedat la fel: cateva zile-nopti pierdute pe site-uri care comercializeaza produse car-audio, Google search pentru produsele care mi-au captat atentia... si asa mai departe. Dupa faza "cercetarilor" urmeaza faza in care se concretizeaza planurile, adica achizitia pieselor, pe rand. Problema mea este ca, desi de aproape 9-10 ani tot cumpar, montez, demontez, vand sau schimb parti din sisteme audio auto, pana in prezent nu am dat dovada de suficienta maturitate incat sa incep cu ce trebuie, de unde trebuie si cum trebuie.

"La rece", socotesc in sinea mea ca in mod normal ar trebui sa incep cu antifonarea integrala a masinii, indiferent de pretentiile la care se va ridica viitorul sistem. Ar urma, firesc (cred), acumulatorul si instalatia pentru amplificator(amplificatoare) - care amplificatoare trebuie alese dinainte, macar la nivel de consum total, ca sa se poata alege cablurile potrivite. Urmatoarea etapa - alegerea head-unit-ului. Apoi, amplificatorul sau amplificatoarele. In cele din urma, tinand cont si de spatiul disponibil, dar si de capacitatile amplificatoarelor, alegerea difuzoarelor.

Sistemul anterior nu are rost sa-l mai mentionez, mai ales ca l-am vandut recent, in mare parte. Am pastrat din el doar un procesor de sunet Clarion, cu egalizator pe 7 frecvente si 3xrca la 7 volti. Il voi integra si pe el in viitorul sistem, astfel incat nu prea mai conteaza ce head-unit montez.

B. Ce vreau de la acest sistem:

Sistemul nu va fi gandit pentru competitii de niciun fel, ci doar pentru o auditie cat mai curata si placuta in masina.

C. Ce fel de componente mi-ar surade:

1)ca antifonare, m-am gandit la Dynamat Original, dar as prefera ceva cu o masa totala mai mica, daca in acest fel nu s-ar face rabat la calitate; cu alte tipuri de insonorizant nu m-am mai intalnit;

2)ca alimentare, am deja un kit de cabluri 0AWG de la GZ, iar daca nu cumva e prea mare (si nu se rataceste curentul in el ), o sa-l pastrez, fiind si deja instalat; acumulatorul.... hmmm.... e clar ca plumbul romanesc nu va da randament, astfel incat am cautat si gasit o oportunitate sa-mi procur un Optima RedTop de 50ah, nou-nout cu pretul de 500 lei;

3)ca amplificare, m-am gandit la ceva in 5 canale, iar aici cel mai mult imi face cu ochiul Harman Kardon;

4)ca difuzoare, voi monta 2 perechi pe 16.5, in locasurile speciale, renuntand la ideea de difuzoare ovale pe polita spate; in locurile din zona cotului pasagerului din spate, am locuri pentru difuzoare de 16.5, iar in portiere am chiar de 20 cm, insa din lipsa de prea multe optiuni voi ramane tot pe 16.5; vreau sa fie toate componente, insa in fata as pune pe 3 cai si in spate pe 2 cai; am luat in calcul, pana in prezent, Focal Access 165 A3 si JBL GTO 6583c, precum si modelele similare fara midrange speaker;

5)subwoofer - as prefera sa pun 2 mai mici, de 20, cel mult 25cm, intr-o singura incinta cu bass-reflex; dispun de ~80 cm intre oalele amortizoarelor spate, deci m-as incadra in acest fel;


D. Intrebari:

1)imi puteti recomanda un insonorizant bun si usor, pentru sisteme fara pretentii? (exclus Aluband etc.)

2)acumulatorul Optima, care e RedTop si nu YellowTop, credeti ca va face fata, el fiind conceput pentru engine-start in conditii extreme?

3)alte amplificatoare in 5 canale, dar cu pret apropiat de 1000 lei in magazin, ce mi-ati recomanda? Sa renunt la ideea cu 5 canale si sa iau 2 amplificatoare separate, 4 canale si monobloc?

4)alte difuzoare componente pe 2-3 cai, la pret apropiat de 500 lei / set si care sa se auda mai bine ?

5)credeti ca un set de difuzoare pe 3 cai va suna semnificativ mai bine decat aceleasi difuzoare pe 2 cai? (exemplu: Focal Access 165 A1 comparativ cu Focal Access 165 A3)
Am mai avut difuzoare cu 3 cai (componente), insa nu le-am comparat cu modelele similare fara midrange...

6)ideea cu 2 subwoofere mai mici, in incinte bass-reflex, credeti ca e mai buna decat ideea unui singur subwoofer mai mare (ex. 38 cm), de putere apropiata cu suma celorlalte 2 mici, tot in incinta bass reflex, din punct de vedere al calitatii sunetului? (nu SPL).

7)credeti ca sistemul ar trebui gandit altfel, tinand cont de destinatia lui?

8 ) daca automobilul este dotat cu trapa din sticla care intra sub dublura plafonului, credeti ca antifonarea plafonului ar mai fi necesara, ar mai face vreo diferenta?

Masina este o Toyota Celica din 1995 - hatchback, care este de fapt un coupe cu hayon, iar portbagajul este despartit de habitaclu doar de bancheta rabatabila si de polita de sub luneta (deci potential ar fi ceva mai mult decat la sedan-uri).

Astept pareri de la persoane care au ceva experienta in domeniu, au intalnit diferite configuratii ale acelorasi componente sau aceleasi configuratii cu componente diferite, persoane care deja pot da o clasificare anumitor tipuri de produse si marci, pot alege o varianta mai buna de montaj cu aceleasi componente etc.
Nu astept pareri de genul: "ia-ti Magnat ca am avut eu si sunt bune"

Am uitat sa precizez ca si pretul este un criteriu, ca altfel ma orientam direct catre unele dintre cele mai scumpe componente, unde pretul reflecta (de cele mai multe ori) calitatea produsului. Nu caut nici cea mai ieftina varianta, ca astfel mi-as fi luat o linie completa Blaupunkt si ajungeam la 800-1000 lei, iar montajul in sine nu ar mai fi contat asa mult...

Va multumesc anticipat!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 15-10-11, 18:14   #2
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Constructie sistem modest, buget in rate

esti printre putinii din constanta care inca mai sunt pasionati de car audio .
suna-ma sa ne intalnim si vorbim fata in fata 1-2 ore cand ai timp . pe net nu vei primi niste raspunsuri foarte concrete .
cu cea mai mare placere, cristi

0 727 355 727
__________________

Last edited by pigoo; 15-10-11 at 18:16.
pigoo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -