Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-10, 22:39   #1
spy

Stage 4
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 199
Default sistem audio bmw seria 525xi

m-am decis sa ma intorc la vechea mea pasiune si sa imi construiesc un sistem audio in masina (bmw e60 525xi).
deocamdata am doar amplificatorul mono clasa D SIGNAT si un capacitor de 1F
RMS Power 1 x 430 Watt (4 Ohm)
RMS Power 1 x 750 Watt (2 Ohm)
RMS Power 1 x 1100 Watt (1 Ohm)
ma gandesc sa imi iau o baterie deepcycle care sa o inlocuiasca pe cea stock si subwoofer cu 2 bobine sa il pot lega in 2 sau 1 ohm. am vazut pe forum cateva anunturi cu GZ 30 spl sau 30x, si un dif audiobahn 1000w, ramane sa ma hotarasc.

intrebari:
care ar fi o varianta de baterie care sa o pun in locul celei clasice (de 80Ah) si ce amperaj ar trebui sa aiba
ce subwoofer imi recomandati?
spy is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 16:05   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: sistem audio bmw seria 525xi

In general orice baterie deep cycle care incape acolo e buna (cu cat mai mare, cu atat mai bine). Prima data va trebui sa cunosti consumatorii finali si regimul de utilizare ca sa poti sa dimensionezi acumulatorul corect, si sa te feresti si de eventualele neajunsuri. Ca marci, Odyssey si PowerCell iti ofera modele "verificate". Dar in functie de aplicatie poti sa te uiti si la Optima.

Cat despre subwoofer, mare grija cu alegerea si implementarea lui. Sedanurile de la BMW sunt cunoscute pentru dificultatile pe care le prezinta cand vine vorba de subwoofere. Ai sanse maxime sa instalezi un subwoofer conventional si sa observi ca marea majoritate a sunetului ramane in portbagaj, si nu in masina. O idee buna ar fi sa apelezi la o solutie dedicata pentru masina ta, de ex, un bandpass de ordin 4 cu 2 difuzoare mai mici care sa "cante" prin cotiera banchetei spate.

In genul asta de masina nu prea functioneaza solutiile clasice. In principiu ai doua variante... Sa investesti moderat in solutii clasice pentru un rezultat mediocru sau sa investesti suplimentar si sa te bucuri cum se cuvine.

Acum...totul depinde, desigur, si de gusturile si cerintele tale. Pana cand nu se stiu aceste detalii, e cam greu cu recomandarea.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 09:42   #3
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: sistem audio bmw seria 525xi

Uite aici un proiect din care ai putea sa te inspiri: https://forum.4tuning.ro/384-sistemul...brax-team.html

O baterie deepcycle te scapa de multe probleme si ar fi indicata: PowerCell, Stinger, Odyssey, Optima, Kinetik..

Subwooferul al trebui sa-l alegi in functie de tipul de aplicatie dorita SPL sau SQ.

Bafta!

Last edited by AlexBanu; 14-10-10 at 10:04.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -