Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 25-08-10, 00:38   #1
raul_bucatos21

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2
Default Sistem audio Opel Zafira Z16XE

Sunt proaspatul posesor al unui Opel Zafira Z16XE (1.6 , 16 valve) , 101 CP , an 2001. Nu stiu daca postez in locul care ar trebui....
Problema e este in felul urmator: sunt oarecum nemultumit de sistemul de sunet " stock" al masinii. Mi-am cumparat recent un player mp3 Pioneer (masina avea radio cass ) si se pare ca boxele nicidecum nu fac fata cerintelor. Am 4 boxe ( 2 fata usi , 2 spate usi + tweeter in fiecare usa). Nu ma prea pricep si de aceea intreb : ce boxe si ce marime (putere) au boxele instalate pe masina?? Si de ce se aud boxele instalate in usile din spate mult mai incet decat cele din fata chiar daca setarile player-ului sunt ok?? In viitor doresc sa achizitionez niste boxe pt fiecare usa si cert este ca nu stiu marimea lor....
Ceea ce as dori sa cumpar din nou este incert....m-am tot uitat pe diferite siteuri de specialitate gen www.boo***.ro sau www.be-****.ro si m-as axa pe Focal sau DLS. Buget ? 1000 RON deocamdata pt 4 difuzoare + eventual 4 tweetere ( daca nu pot sa ramana alea stock). nu imi perimite bugetul sa le amplific deocamdata si nici sa insonorizez usile..pe viitor poate. Nu sunt neaparat axat pe SQ ( la banii astia nici nu am cum) insa as dori un sunet cat mai de calitate. Astept si alte pareri/propuneri....

multumesc,
raul_bucatos21 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 18:55   #2
raul_bucatos21

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2
Default Re: Sistem audio Opel Zafira Z16XE

...nimeni nimic.?
raul_bucatos21 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 18:31   #3
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistem audio Opel Zafira Z16XE

ti-am dat un pm
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 11:20   #4
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Sistem audio Opel Zafira Z16XE

Quote:
Originally Posted by raul_bucatos21 View Post
...nimeni nimic.?
Din ce stiu masina are difuzoare de 16.5 fata si 13 spate.
Nu este nici un fel de problema pentru ca poti pune fara probleme si pe spate 16.5. Poti incerca un set de componente fata si pe spate un set de coaxiale.
Ideal ar fi sa si amplifici difuzoarele care le vei monta sa folosesti si ceva material pentru insonorizare. Poate ca e o investitie ceva cam mare dar merita!

Bafta!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 09:02   #5
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Sistem audio Opel Zafira Z16XE

Arad, Calea Timisoarei 68 daca tin bine minte, Radu Cheveresan - dealer Focal, DLS, etc... chiar are un Opel Zafira ca al tau...
IM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -