Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-10, 23:33   #1
herren

Stage 3
 
herren's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 139
Default REconfigurare sistem audio

Salut, m-am hotarat sa imi schimb sculele audio si vreau sa va cer un sfat ca sa nu fac ca sa nu fac alegeri gresite si a 2-a oara.Am facut o schema a sistemului pe care il am momentan in masina ca sa ne intelegem mai usor (sper sa fie corecta).Si acum sa va spun ce planuri am eu...vand subwooferul blaupunkt iar statia o pastrez ca sa amplific difuzoarele din fata ( Magnat PF 216), apoi vreau sa mai achizitionez o statie si un subwoofer.Ca sa fac lucrul asta am inteles ca am nevoie de cabluri rca in y pentru ca HU-ul meu nu are decat 2 iesiri RCA, cabluri dedicate banuiesc...cele actuale nu sunt dedicate car audio.Ca subwoofer m-am gandit sa cumpar un "Pioneer TS-W308D4/ Pioneer TS-W308D2"(daca stiti ceva mai bun va rog sa spuneti) Nu stiu care sa il cumpar, iar la Amplicifator inca nu m-am gandit dar vreau ceva mai ieftin, chiar la mana a 2-a daca imi puteti recomanda ceva.Va rog sa imi spune-ti daca este ceva in neregula cu ceea ce am eu de gand sa fac ca sa nu am vreo surpriza.
Multumesc anticipat si astept sfaturi[/u]
PS: am uitat sa precizez bugetul.Pentru subwoofer moementan pana in 300 lei.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Schema audio 1.jpg
Views:	170
Size:	100.4 KB
ID:	1483861   Click image for larger version

Name:	Boxe Magnat Corsa b.jpg
Views:	132
Size:	485.0 KB
ID:	1483862   Click image for larger version

Name:	S8302337.JPG
Views:	128
Size:	993.8 KB
ID:	1483865  


Last edited by herren; 22-05-10 at 23:39.
herren is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 09:30   #2
herren

Stage 3
 
herren's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 139
Default Re: REconfigurare sistem audio

Am reusit sa vand subwooferul, pana imi achizitionez alt subwoofer si inca un amplificator vreau sa ma apuc sa imi amplific boxele din fata cum ziceam si mai sus.Avand in vedere ca mp3-playerul meu are doar doua iesiri RCA, ca sa pot amplifica boxele din fata am nevoie de doua cabluri http://www.***********/produse/Acces...Y_%2827098%29/ care sa intre in statie.Este bine ce zic eu, ca sa nu cumpar cablurile degeaba?.Multumesc.
LE:Vad ca a cenzurat linkul, e vorba de doua cabluri rca in y cu 2 capete tata si 1 mama.
LE2:Am mai facut o schema ca sa intelegeti ce vreau sa zic, este corect?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Schema audio 2.jpg
Views:	131
Size:	94.0 KB
ID:	1485566  

Last edited by herren; 24-05-10 at 09:46.
herren is offline   Reply With Quote
Old 25-05-10, 11:50   #3
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: REconfigurare sistem audio

Da, asa este.
Incearca totusi sa iei un player cu iesiri separate pentru sub si separat pentru difuzoare. Pentru inceput un Alpine 9812 ar fi mai mult decat ok.

Bafta!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 25-05-10, 12:27   #4
herren

Stage 3
 
herren's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 139
Default Re: REconfigurare sistem audio

Ms de sfaturi dar deocamdata ramane playerul acesta.Am reusit sa amplific boxele fara cabluri in y.Amplificatorul plaupunkt are line in si line out deci viitoarea statie o sa o conectez prin line out.Cu toate ca am amplificat boxele din fata si se aude binisor cred ca trebuie sa o iau de la capat si sa folosesc un cablu dedicat.
herren is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 21:26   #5
herren

Stage 3
 
herren's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 139
Default Re: REconfigurare sistem audio

Am rezolvat cu boxele, am fost la un service car audio si le-a amplificat cum trebuie.Acum trebuie sa imi iau subwoofer, la inceput vroiam sa cumpar difuzorul apoi sa ii fac incinta dar ma gandesc ca e prea mare bataia de cap si cheltuiala.Asa ca ma gandeam sa imi iau unu gata facut.Tin sa precizez ca masina este opel corsa deci e mica si nu e nevioe de cine stie ce putere sa se auda tare si frumos.
Pun jos linkuri cu ce subwoofere am gasit pana acum...
http://www.***********/car-sound/subw...243br-928.html
http://www.***********/car-sound/subw...-300-2105.html
http://www.***********/car-sound/subw...5mk2-3743.html
http://www.***********/car-sound/subw...04br-3232.html

Dintre cele de mai sus Ground Zero si Alpine-ul imi plac cel meu mult, voi ce ziceti?
Multumesc Anticipat!.
herren is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 20:16   #6
herren

Stage 3
 
herren's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 139
Default Re: REconfigurare sistem audio

O poza cu wooferu si vreau sa-i multumesc lui animalutz cu ocazia asta, subwooferul a ajuns neatins la mine.
Din ce am discutat cu animalutz, cred ca amplificatorul va fi un helix db two sau db four daca o sa am bani pentru ele.Ce amplificatoare corecte ca pret/calitate as putea gasi mai ieftine decat cele de sus?
Multumesc!
LE:Multumesc pilula.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	S8302669.JPG
Views:	94
Size:	3.98 MB
ID:	1516490  
herren is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 21:53   #7
herren

Stage 3
 
herren's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 139
Default Re: REconfigurare sistem audio

Apelez din nou la ajutorul vostru, nu stiu ce amplificator sa aleg
Prima varianta ar un monoblock mai exact http://www.sonicelectronix.com/item_...+PRICE+--.html .
Asta ar insemna sa cumpar un distribuitor, deci voi avea doua statii alpine-ul pentru subwoofer (helix-ul) si blaupunkt-ul pentru boxe
Si a 2-a varianta ar fi sa cumapr un amplificator pe 4 canale, mai exact http://www.sonicelectronix.com/item_...+MRV-F545.html
Astfel nu voi mai avea nevoie de distribuitor si voi avea si amplificare mai buna pentru boxe.
Care credeti ca este cea mai ok alegere pentru sistemul meu, este ok statia pe 4 canale, va face fata la ce am eu nevoie? Astept raspuns urgent ca sa nu pierd oferta.
Multumesc Anticipat!.
herren is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 00:17   #8
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: REconfigurare sistem audio

Ideal ar fi sa ai un amplif separat pentru subwoofer si unul pentru difuzoare!
Nu sunt de parere ca acel amplif de 4 canale pus cu 2 in punte va functiona ok. Am vandut si reglat asa ceva si din pacate datorita subului care l-am pus pe el se incingea foarte tare si intra rapid in protectie. Pentru difuzoare e alta treaba si merge fara probleme!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 23-07-10, 02:55   #9
herren

Stage 3
 
herren's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 139
Default Re: REconfigurare sistem audio

Multumesc mult pentru raspuns...deci pana la urma o sa raman cu blaupunkt-ul pe difuzoare si voi cumpara alpine-ul pt. subwoofer.
herren is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 11:57   #10
herren

Stage 3
 
herren's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 139
Default Re: REconfigurare sistem audio

Am cumparat cumparat tot ce trebuie, mai trebuie sa le instalez dar mai am cateva intrebari.
Ma duc cu cablu de 50 mm2 pana in distribuitor, dar din distribuitor la amplificatoare ce cablu sa folosesc pentru ca nu mai am at cablu, gen ( 20 mm2). Pot folosi un cablu mai subtire ( ca cel cu rosu si cu negru) din poza cu componentele pana fac rost de doua bucati de 20 mm2??
Multumesc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Schema audio 3.jpg
Views:	82
Size:	188.3 KB
ID:	1580563   Click image for larger version

Name:	S8302872.JPG
Views:	83
Size:	2.93 MB
ID:	1580564  
herren is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -