Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-10, 12:15   #1
Loki

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 30
Default Boxe+HU ->supernova

Vreau sa schimb sistemul audio actual (cass stock + 4 boxe stock) cu :

HU: Pioneer DEH-112E/

Boxe fata : HERTZ Dieci_DSK_130 (acestea ar intra fara modificari si batai de cap ) sau HERTZ Dieci_DSK_165 (necesita ceva modificari la usi )

Boxe spate: cele stock (le schimb cand mai apar $)


Mi-am propus sa si izolez usile fata cu Vibroplast M1


(bugetul este de 700-800ron)

Intrebarile sunt:

1)HU are 4x27wrms din ce am citit pe net iar boxele au 60wrms (cele de 13cm) respectiv 80wrms (cele de 16,5) , va fi o combinatie ce va da un sunet clar / destul de puternic / cu putine distorsiuni ?

2)Cum protejez boxele de apa ce ajunge in portiera ? (pe boxele stock am gasit la contacte rugina )

3)Trebuie sa schimb toata conectica audio/alimentare HU ? Daca da, cat m-ar costa ?

4)Avand in vedere masina in care se va instala sistemul , va fi diferenta majora intre 13 si 16,5 ?

5)Orice alt sfat aveti, e bine venit

Last edited by Loki; 28-03-10 at 12:36.
Loki is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 15:56   #2
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Boxe+HU ->supernova

salut man...in primul rand pentru a evita ca apa sa ramana in portiere este important sa ai destupate gaurile care sunt facute in usa pentru a lasa apa sa curga atunci cand se acumuleaza...

STP-ul din cate stiu eu nu mai se fabrica momentan deci o sa trebuiasca sa gasesti alte materiale pentru insonorizat...ar merita sa mergi pe dynamat xtreme

ca si boxe eu ti-as recomanda helix dark blue 62.1 au diametrul 16.5 cm au un bass curat si au inalte foarte ok...

diferenta intre 16.5cm si 13cm este bassul si media care nu se compara...

daca il playerul pe care vrei sa il achzitionezi nu o sa dai volumul la maxim si stii sa ii faci setari corespunzatoare distorsiunile nu vor aparea

iti pot face un pret pentru difuzoare si putem vorbi mai multe pe yahoo...iti las id-ul meu de messenger...pilula_20@yahoo.com
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON

www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 21:16   #3
Loki

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 30
Default Re: Boxe+HU ->supernova

As prefera sa merg pe hertz.
Acuma daca ai zis ca pe 16.5 e bass mai ok, as merge pe 16.5, dar e de ajuns ce scoate HU-ul ? Citind diverse threaduri am vazut ca e bine ca diferenta intre puterea data de HU si boxe sa fie cat mai mica, ca sa nu fie distorsiuni.
Cat despre volum o sa mai am momente in care il dau la 25 din 30 (adica nu maxim dar nici foarte departe)


Daca pun de 16,5 ar trebui sa le pun pe inele de mdf ca sa evit vibratiile fetei de plastic ?

Last edited by Loki; 28-03-10 at 21:27.
Loki is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 22:52   #4
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: Boxe+HU ->supernova

Daca ai nevoie de inele mdf, vezi linkurile din semnatura mea. Bafta.
SKR* is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -