Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-10, 21:56   #1
Dragosh_Asb

Stage 2
 
Dragosh_Asb's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 56
Default Alegere difuzoare 13 cm

Am in vizor ceva de la DLS care se potrivesc la Solenza dar astept si alte pareri!
Dragosh_Asb is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 14:17   #2
Dragosh_Asb

Stage 2
 
Dragosh_Asb's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 56
Default Re: Alegere difuzoare 13 cm

si pareri pt boxe spate 6x9...momentan si cele din fata si cele spate sunt sony,si am un HU Pioneer 4x50 si nu prea ii fac fata
Dragosh_Asb is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 14:30   #3
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Alegere difuzoare 13 cm

Renunta la dif-urile 6x9. Cauta niste difuzoare mai bune pentru fata, pune-le pe un amplificator si ai rezolvat problema.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 01:25   #4
Dragosh_Asb

Stage 2
 
Dragosh_Asb's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 56
Default Re: Alegere difuzoare 13 cm

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
Renunta la dif-urile 6x9. Cauta niste difuzoare mai bune pentru fata, pune-le pe un amplificator si ai rezolvat problema.

as renunta eu dar raul a fost facut deja, am taiat luneta si nu mai pot merge pe rotunde de-acum...ideea e ca nu pot monta subwoofer...ar fi vreo diferenta daca pun si o statie de 2x60 RMS pt cele spate?eventual dupa ce le schimb pe cele din portiere le pun si pe ele
Dragosh_Asb is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 12:06   #5
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Alegere difuzoare 13 cm

Daca ai usile fata facute bine cu materiale insonorizante, nu mai ai nevoie de subwoofer atata timp cat ai difuzoare bune si amplificate. Eu iti ziceam sa renunti de TOT la dif-urile 6x9.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 11:06   #6
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Alegere difuzoare 13 cm

Ca si posesor de Solenza, tin sa te avertizez ca usile sunt foarte pacatoase la capitolul bass ... Ca sa obtii asa ceva din usi, ai nevoie de insonorizare serioasa si prindere a difuzoarelor de usa cat mai buna, si aici nu ma refer sa le prinzi de fata de usa de plastic, ci de tabla, cu ajutorul unui inel de MDF.
Incearca totusi sa renunti la ovale si sa montezi un subwoofer, cat de mic ... Avantajul pe care ti-l ofera masina e ca e hatchback ...
__________________
Contact:

- messenger: razvan_florin2002
- telefon: 0721.433.295


sharkky is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 21:37   #7
Dragosh_Asb

Stage 2
 
Dragosh_Asb's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 56
Default Re: Alegere difuzoare 13 cm

Quote:
Originally Posted by sharkky View Post
Ca si posesor de Solenza, tin sa te avertizez ca usile sunt foarte pacatoase la capitolul bass ... Ca sa obtii asa ceva din usi, ai nevoie de insonorizare serioasa si prindere a difuzoarelor de usa cat mai buna, si aici nu ma refer sa le prinzi de fata de usa de plastic, ci de tabla, cu ajutorul unui inel de MDF.
Incearca totusi sa renunti la ovale si sa montezi un subwoofer, cat de mic ... Avantajul pe care ti-l ofera masina e ca e hatchback ...
pana la urma am renuntat la boxele fata si am in atentie un subwoofer activ de la Blaupunkt, nu e prea mare nici ca dimensiuni nici ca putere, are 75 W RMS si 150 W max, credeti ca ar fi suficient pt solenza? cum am mai zis nu vreau sa cada tabla de pe masina nici sa-mi ocup jumatate de portbagaj
Dragosh_Asb is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 01:37   #8
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Alegere difuzoare 13 cm

cum adica ai renuntat la difuzoarele de pe fata ? adica ai numai pe spate ? Se aude groaznic fara fata ... o sa vezi.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 14:28   #9
Dragosh_Asb

Stage 2
 
Dragosh_Asb's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 56
Default Re: Alegere difuzoare 13 cm

Quote:
Originally Posted by Loop View Post
cum adica ai renuntat la difuzoarele de pe fata ? adica ai numai pe spate ? Se aude groaznic fara fata ... o sa vezi.
nu nu, le am , m-am referit ca am renuntat la ideea sa le mai schimb
Dragosh_Asb is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 16:04   #10
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Alegere difuzoare 13 cm

Daca vrei numai ca si solutie buget poti sa folosesti un sub cu amplificare incorporata dar orienteaza-te spre alta firma, cel de la Blaupunkt e dupa parerea mea ineficient. Ca si solutie pot sa folosesti subul activ de la Focal care incorpoeaza si un amplif pe 2 canale cu care ulterior iti vei putea amplifica setul de difuzoare fata.

Bafta!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -