Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 23-12-09, 20:04   #1
sorin83

Stage 5
 
sorin83's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 372
Default Sfat subwoofer si amplificator

Dati-mi si mie un sfat in privinta achizitionarii unui difuzor de subwoofer si un amplificator pentru el.

Difuzorul trebuie sa aiba 8" sau 10" si va fii pus intr-o incinta inchisa de ~20l
N-as vrea sa dau mai mult de 500-600 lei pe ele daca se poate. Amplificatorul va fii conectat numai la subwoofer.
Daca stiti pe cineva care vinde unele in perfecta stare de functionare n-am nimic impotriva sa le iau SH.

Incinta si cablurile nu intra in calcul. Incinta o sa o fac custom din fibra si cablurile o sa le pun cat mai groase in vederea unui eventual upgrade ulterior. Portbagajul o sa fie insonorizat la un moment dat.

Sub-ul va fi atasat la o Skoda Octavia 2 pe playerul stock. HU-ul este deocamdata un Nexus MFD2 care scoate 4X40w (parca). Masina are 8 boxe care se aud foarte bine in urechile mele neexperimentate atata vreme cat volumul nu e dat la maxim (si chiar si atunci se aud acceptabil daca melodia nu are prea mult bass).

Nu vreau SPL pentru ca n-am de gand sa particip la competitii sau sa ma auda vecinii de la 500 m canjd vin acasa Daca se poate deci la banii astia as vrea ceva cat mai aproape de SQ.

Astept sugestii
Multumesc.

Last edited by sorin83; 23-12-09 at 20:12.
sorin83 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-09, 21:16   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat subwoofer si amplificator

pt woofer iti recomand sa se incadreze in bugetul tau : Helix DB 10 Dark Blue , Helix P8, Helix P8 Precision, cat pentru un amplificator, puterea la 4ohmi sa fie la fel sau mai mult decat puterea nominala a difuzorului.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -