Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-09, 22:55   #1
cancer2

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default Sfat achizitie player

Salutari, nu de mult timp am cuparat o japoneza.
Am un player improvizat pe ea, pe care vreau sa il schimb.
Imi place muzica dar nu merg foarte mult cu masina, apreciez foarte mult un sunet clar si curat. As prefera ceva cu port usb, fiindca e destul de anevoios sa imi scriu mai mullt de 4-5 CD-uri. Daca voi ziceti ca mp3-urile se aud prost, care ar fi alternativa?
Am citit forumul si am obsservat ca Alpine e in top, urmat apoi de Pioneer si Clarion, topul se inchide cu JVC si Blaupunkt. Nu dispun de un buget extravagant, masina nu e noua, cel mai tare imi doresc sa se auda foarte clar.
Spatiul din masina e limitat, am vazut ca majoritatea playere-lor scot 4X50 care face un total de 200W. eu cred ca e suficient pt inceput.
Pe langa player recomandati si un set de boxe? sunt necesare? nu sunt suficiente boxele stock de vin pe masina?(mazda 323 F BA din 95)
Cum e mai bine? sa iau ceva nou sau second? Nu dispun de foarte multi bani, am si alte prioritati, se poate lua ceva in 2 mil? daca aveti alte sugestii pot astepta inca o luna si pot strange mai multi bani pt ceva mai bun.
Multumesc.
cancer2 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:06   #2
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Sfat achizitie player

eu am un kenwood KDC-W241 si sunt foarte multumit de el.a costat 280 RON...cei drept nu are port USB cum doresti tu,dar cred ca gasesti si cu port
__________________
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:28   #3
cancer2

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default Re: Sfat achizitie player

Dar pe forum vad ca toata lumea ridica in slavi Alpine si Pioneer, sa inteleg ca sunt "fitze" ?
cancer2 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:32   #4
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Sfat achizitie player

Alpine intr-adevar sunt cele mai bune,dar la magazinul de unde am cumparat mp3'ul mi s-a spus ca pioneer si kenwood sunt cam la fel din punct de vedere calitativ
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 17:22   #5
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie player

@cancer : nu sint fitze, sunt doar bune si atat. asa cum folosesti durex in loc de cele la bucata de la chiosc, asa si cu alpine si pioneer sper sa nu tederanjeze comparatia.
@flame : calitativ la ce? durabil, materiale folosite, sunet , friendly use.....
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 18:55   #6
cancer2

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default Re: Sfat achizitie player

Nu ma deranjeaza comparatia, vreau si eu ceva bun pentru japoneza mea, din cauza asta ma informez. E o diferenta mare de pret intre Alpine si restul playerelor, oare cat de mare e diferenta pentru mine... nu am avut posibilitatea sa testez pana acum asa ca va intrebam pe voi care ati auzit mai multe playere si aveti mai multa experienta.
Cum am zis nu dispun de foarte multi bani dar daca e nevoie o sa strang ceva.
peste cateva zile o sa plec in Germania, gasesc ceva pe acolo mai bun ca pe aici?
cancer2 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 19:09   #7
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Sfat achizitie player

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
@flame : calitativ la ce? durabil, materiale folosite, sunet , friendly use.....

calitativ s-a referit la tot:durabil,materiale,sunet ...
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 20:02   #8
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitie player

eu sint fan alpine. am avut sony, panasonic, pioneer , clarion, kenwood . cel mai simplu de utilizat a fost sony si alpine, dintre ele m-am oprit la alpine. parerea mea asculta inainte de a cumpara.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 08:08   #9
cancer2

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default Re: Sfat achizitie player

Multumesc de sfat, nu prea am unde sa merg ca sa ascult, si nici timp nu imi pot face, din cauza serviciului.
O sa trec pe la Medi Galaxy poate pot sa ascult acolo, dar nu conteaza incinta? Ma gandesc ca cel mai bine e sa ascult cum suna la mine in masina. Si cred ca mai conteaza si boxele, si daca am masina antifonata, etc...
Cam cat la suta(%) din calitatea sunetului e datorata player-ului, boxelor, antifonului din masina, etc. Nu sunt fan hip-hop(desi imi place sa ascult si Busta si IceCube), sa zicem muzica la general(manelele nu se pun ca muzica, zgomot de satra), as vrea sa pot sa ascult si muzica clasica, din cauza asta vreau calitate foarte buna, nu ma intereseaza puterea. Putere pot obtine ulterior folosint un aplificator bun cred..., asta daca o sa consider ca ar fi necesar.
cancer2 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 15:04   #10
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Sfat achizitie player

Quote:
Originally Posted by cancer2 View Post
Multumesc de sfat, nu prea am unde sa merg ca sa ascult, si nici timp nu imi pot face, din cauza serviciului.
O sa trec pe la Medi Galaxy poate pot sa ascult acolo, dar nu conteaza incinta? Ma gandesc ca cel mai bine e sa ascult cum suna la mine in masina. Si cred ca mai conteaza si boxele, si daca am masina antifonata, etc...
Cam cat la suta(%) din calitatea sunetului e datorata player-ului, boxelor, antifonului din masina, etc. Nu sunt fan hip-hop(desi imi place sa ascult si Busta si IceCube), sa zicem muzica la general(manelele nu se pun ca muzica, zgomot de satra), as vrea sa pot sa ascult si muzica clasica, din cauza asta vreau calitate foarte buna, nu ma intereseaza puterea. Putere pot obtine ulterior folosint un aplificator bun cred..., asta daca o sa consider ca ar fi necesar.
nu ai prin Sibiu vreun magazin care sa fie specializat pe sisteme audio pentru masina?acolo ai putea primi sfaturi mai bune ca sa zic asa,eventual sa si asculti cateva mp3 sa vezi cum e sunetul
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 16:32   #11
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Sfat achizitie player

Un player bun la bani putini e Alpine 9812 dupa parerea mea si gasesti destule la vanzare pe forum.
Bafta!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 21:30   #12
cancer2

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default Re: Sfat achizitie player

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Un player bun la bani putini e Alpine 9812 dupa parerea mea si gasesti destule la vanzare pe forum.
Bafta!
Am vazut cateva oferte greu de refuzat aici. Problema e ca ofertele sunt din Bucuresti iar eu sunt in Sibiu. Multi nu vor sa le trimita prin curier, iar mie poate nu imi pica bine cand vad ca am fost tras in piept si nu am un player original, sau nu merge, sau platesc un avans aiurea iar omul "uita" sa imi trimita produsul.
Cata incredere pot sa am in utilizatorii forum-ului?
cancer2 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 09:11   #13
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Sfat achizitie player

Pai se pot trimite prin curier cu plata ramburs si cu desfacerea pachetului.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 09:21   #14
cancer2

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default Re: Sfat achizitie player

Nu toti vor sa trimita asa. Mi-a zis cineva, ca poate prin "absurd" nu ii ridic pachetul el ramane cu banii dati. Eu ce sa fac in situatia asta? sa ii platesc un avans nu? dar daca sa presupunem prin "absurd" ca uita de mine, atunci raman si eu cu banii dati.
Am vazut poze cu playere care arata binisor dar unele sunt putin sterse sau zgariate, oare de ce? le-au scos cu "ranga" din masina?
E posibil ca unele playere sa fie contrafacute? si cum iti dai seama daca nu sunt replici?
Sper ca nu enervez fiindca pun prea multe intrebari, dar in calitate de cumparator trebuie sa stiu ce cumpar.

Last edited by cancer2; 08-10-09 at 09:24.
cancer2 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 09:37   #15
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Sfat achizitie player

De contrafacut (replica) nu am dat pana acum..Faza cu increderea e tipica romanilor..avand in vedere cate se intampla "romanul sufla si-n iaurt"..
Mai incearca la altii care accepta conditiile tale.

Bafta!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -