Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-09, 17:00   #1
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Sfat pentru sistem Peugeot 206

Salut, as vrea sa schimb sistemul de fabrica de la Peugeot 206, as vrea sa iau:

- boxe pt usile fata 16,5 (eventual sistem sa schimb si tweeterele)

- amplificator (aici m-am gandit la ceva cu 4 canale 2 canale pt boxele din fata si 2 canale in punte pt subwoofer)

- subwoofer ( as vrea unul cu incinta trapezoidala (am uitat cum se numeste, sealed parca), de preferat sa nu imi ocupe tot portbagajul, sa fie micut si sa aiba fidelitate nu sa bubuie atat de tare incat sa-mi acopere sunetul din boxele fata)

De la tot sistemul as vrea sa se auda TARE ( tare sa se auda muzica nu doar bass-ul cum am vazut la multe masini de asta ma gandesc ca trebuie sa aiba ceva putere si boxele din fata si nici subwooferul sa fie exagerat ).

Buget pt boxe fata (sistem) + amplificator 4 canale + subwoofer sa zic undeva la 1500 RON, playerul o sa-l schimb pe parcurs. Componentele cred ca le voi cumpara de la *******, am vazut ca ofera si montaj.

Multumesc.
__________________
http://www.BagStore.ro
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 12:58   #2
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Sfat pentru sistem Peugeot 206

Poti sa te uiti la urmatoarele: Helix Dark Blue 4 ( 2 x 60 W RMS @ 4 ohm + 1 x 240 W RMS @ 4 ohmn), Helix DarkBlue 62.1, Helix DarkBlue 10s Subwoofer. De asemenea, ca difuzoare mai sunt Focal Access 165 A1, Hertz Dieci DSK 165.1 .

Pentru mai multe detalii, just ask.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 22-01-10, 12:37   #3
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sfat pentru sistem Peugeot 206

Salut, am luat cu ceva timp in urma pachetul sub+amp de la Focal SB30SPL si playerul l-am schimbat cu un Alpine 9880R.
As vrea sa schimb si difuzoarele din usi si sa le amplific, si bineinteles insonorizate usile poate o sa insonorizez si portbagajul pana la urma.

Pt difuzoare ma gandeam la sistem Helix Esprit 136 (16,5cm) pe fata si helix esprit coaxiale (13cm) in usile spate amplificate de un amplificator helix db four, sau sa merg pe DLS Reference R6A pe fata si tot ceva de la DLS in usile spate pe 13 si un amplificator mai puternic pt ele ca vad ca DLS au puterea RMS 80W, ce ma sfatuiti?
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 01:13   #4
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sfat pentru sistem Peugeot 206

M-am gandit la o combinatie de componente, unele care le am deja iar unele recomandate de cei care se mai pricep si care le-au ascultat. Atasez mai jos o "tentativa" de schema la care m-am gandit. Ce este scris cu rosu pe schema le am deja pe masina.
Astept sugestii si recomandari din partea voastra. Subwooferul daca ar fi sa-l schimb ar fi ultimul, imi place cum se aude dar ocupa cam mult spatiu in micul meu portagaj. Amplificatorul focal din schema este folosit in punte pt subwooferul focal acum.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	schema.JPG
Views:	151
Size:	86.4 KB
ID:	1319063  
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 01:25   #5
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Sfat pentru sistem Peugeot 206

Poti sa renunti la difuzoarele spate. Sunt degeaba, mai ales ca sunt direct pe player. Asa, poti sa iti iei difuzoare seria Precision pe fata.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 05:00   #6
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sfat pentru sistem Peugeot 206

M-am mai gandit la o varianta...ca sa pastrez componentele care le am acum ca na, cam greu cu vandutul pe criza asta. Si poate pe viitor daca simt nevoia sa schimb subwooferul cu ceva mai mic si mai puternic cu amplificator separat.
Care credeti ca se merita? Atat din punct de vedere financiar cat si performantelor?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	schema2.JPG
Views:	113
Size:	73.6 KB
ID:	1319116  
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 17-02-10, 15:32   #7
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Sfat pentru sistem Peugeot 206

Quote:
Originally Posted by pejo_cez View Post
Salut, am luat cu ceva timp in urma pachetul sub+amp de la Focal SB30SPL si playerul l-am schimbat cu un Alpine 9880R.
As vrea sa schimb si difuzoarele din usi si sa le amplific, si bineinteles insonorizate usile poate o sa insonorizez si portbagajul pana la urma.

Pt difuzoare ma gandeam la sistem Helix Esprit 136 (16,5cm) pe fata si helix esprit coaxiale (13cm) in usile spate amplificate de un amplificator helix db four, sau sa merg pe DLS Reference R6A pe fata si tot ceva de la DLS in usile spate pe 13 si un amplificator mai puternic pt ele ca vad ca DLS au puterea RMS 80W, ce ma sfatuiti?
Cand esti hotarat si ai banii sa achizitionezi ceva contacteaza-ma si gasim ceva care sa-ti placa cum suna si sa se incadreze intr-un buget nu prea mare.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -