Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Consiliere achizitie audio

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-09, 10:58   #1
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default HU Alpine 9835R-ce putem sa punem pe el

Sunt fericitul posesor al unui Alpine 9835R si ca sa nu ii "*ut" mecanismul tot schimband Cdurile ( pe care trad numai CDAuri derivate din FLACuri si deci imi intra maxim 15 melodii pe ele ) ma gandeam la un Ipod sau ceva care sa ii dea semnal.
Acum problema este, care ar fi acel Ipod care sa emita semnal cel putin la fel de curat ca unitatea de citire din Alpine.
Adica n-am facut nici o afacere daca in loc de CD folosesc un Ipod care se aude mai prost el in sine decat 9835R-ul nu ?

A incercat cineva aceeasi melodie pe IPOD vs CD sa stim care sunt diferentele si daca sunt sesizabile ?

Multumesc mult pentru raspunsuri !
__________________
Chrysler 300m, 3.5L ( aproape Hemi ) , 250 cai, full.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 11:17   #2
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: HU Alpine 9835R-ce putem sa punem pe el

Da, am incercat...dezamagire totala..am folosit 2 tipuri de interfete una Alpine si una facuta de alt producator si nici o imbunatatire. Semnal de proasta calitate f infundat pe partea de medie, lipsit de ambianta si detaliu. Parerea mea e ca nu se merita. O solutie buna ar fi o magazie de cd-uri si cd-uri originale.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 11:22   #3
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: HU Alpine 9835R-ce putem sa punem pe el

Si aici apare aceeasi problema , care magazie de CDuri citeste cel putin la fel de bine precum citeste 9835R-ul in sine ?
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 11:23   #4
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: HU Alpine 9835R-ce putem sa punem pe el

Era un model foarte bun..daca-mi aduc aminte care te anunt.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 11:40   #5
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: HU Alpine 9835R-ce putem sa punem pe el

Ca sa folosesti o sursa externa sa zicem un ipod si sa pastrezi calitatea sunetului ar trebui indeplinite mai multe conditii:
1.materialul audio de pa sursa (ipod) sa aiba "aceiasi" calitate ca cel de pe cd (trebuie ripuit cu un program bun) , in nici un caz nu folosesti mp3 (altfel nu prea se justifica prezenta 9835-ului
2.ideal ar fi ca transferul din ipod in player sa fie facut optic , daca nu este facut optic ar trebui ca ipodul sa aiba un dac bun (nu cred sa aibe)
3.playerul trebuie sa aibe intrare optica , nu stiu daca 9835-ul are
In concluzie din cite stiu eu pina acum pentru a nu mai folosi multe cd-uri dar pastrind calitatea (sau pierzind foarte putin) ar trebui un player (procesor) cu intrare optica , un car-pc cu o placa de sunet cu iesire optica , astfel incit sa scoti semnalul digital din pc sa-l bagi in player (procesor) unde faci reglaje si transferul din digital in analogic.
Asta voi face eu , insa cu siguranta nu voi renunta la cd-uri , din cite am vazut eu pina acum nimic nu se compara cu un cd original dar pentru comoditate si rapiditate , e bine sa ai si un car-pc .
__________________
CDA-7990R F#1 Status CD Tuner + PXA-H900 F#1 Status Multimedia Manager , BRAX Matrix 1.1 , BRAX Matrix 2.1 , 2*BRAX Matrix 6.1 PP , 4*BRAX X 2000.2 Graphic Edition platinum ,2* BRAX Matrix 10.1

ceachi is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 11:44   #6
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: HU Alpine 9835R-ce putem sa punem pe el

Pai sincer daca ai un car PC cu placa de sunet foarte foarte buna sii ii arzi masinii si un touch screen nu vad de ce ti-ai mai pune HU. In teorie se pot gasii placi de sunet care sa eclipseze mult HUniturile.
+ ca pe carpc poti sa iti pui softuri sa faci ce vrei cu sunetul ala.
Gresesc ?
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 12:08   #7
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: HU Alpine 9835R-ce putem sa punem pe el

Nu am studiat foarte mult problema dar cine a studiat-o si a puso in aplicare (JD de aici de pe forum) recunoaste ca rezultatul nu depaseste solutia clasica : player cu procesare buna sau player bun cu procesor bun separat (ideal zic eu).
Poate sunt placi de sunet superprofi care fac mai mult dar probabil pretul lor este mult mai mare decit al unui procesor foarte bun.

P.S.
Sper sa nu imi sara JD in cap ,nu am spus ca masnia lui nu suna bine , spun doar ca procesare facuta in placa de sunet are ceva jiter si putina lipsa de dinamica.
Oricum din cite stiu eu el e singurul din ro.(cu rezultate bune) care a adoptat solutia asta , bravo lui , la anul poate ne batem pe multimedia (ca si asa nu are concurenta)
Poate alt soft , poate alta placa de sunet , pina nu aud o masina care sa ma dea pe spate ,nu prea am incredere in procesarea facuta cu o placa de sunet .
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 10:33   #8
Parad0x

Stage 2
 
Parad0x's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 63
Default Re: HU Alpine 9835R-ce putem sa punem pe el

Ca sa nu mai deschid un alt thread voi posta aici.

Exista pentru Alpine CDA-9835R interfata USB, adaptor pentru comenzile volanului si interfata bluetooth?

Multumesc
Parad0x is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 10:37   #9
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: HU Alpine 9835R-ce putem sa punem pe el

Da.. exista cam tot ce ai specificat. insa acumulate ca si suma depasesc valoarea playerului
KCA-620M
KCA-100BT
si interfata comenzi volan in functie de masina
AlexBanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -