Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 17-02-12, 13:45   #1
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

Va salut, am o dilema referitoare la doua woofere in cutie Bass Reflex de la Alpine .
1. Am o statie pe 2 canale blaupunkt care scoate 180w rms in punte player Alpine 9870 si doresc sa achizitionez unul dintre cele 2 modele de subwoofer bass reflex de mai jos :
- 150 W RMS 25 cm http://www.alpine.ro/p/Products/boxe...791/sbg-1044br
- 250 W RMS 30 cm http://www.alpine.ro/p/Products/boxe...791/sbg-1244br.
Pe care dintre acestea se va auzi cel mai bine configuratia care o am eu avand in vedere puterea diferita a woofereleor, cum este mai optim dpdv al statiei si al wooferului pentru un sunet decent in portbagaj de Logan avand in vedere puterea statiei, portbagajul sedan si dimensiunea difului.

2. Ar mai fii inca doua variante de subwoofere care mi-au atras atentia
- JBL 250 W seald http://www.clubafaceri.ro/30905/jbl-...ox-185977.html
- Mac Audio 250 W bass reflex http://www.mac-audio.de/index.php?id...6db299262fde87

3. Ce parere aveti de un subwoofer bandpass(http://www.alpine.ro/p/Products/boxe...791/sbg-1244bp) in portbagaj de Logan vs. subwooferele tip Bass Reflex de la punctul 1
Ar fii mai ok ?? .... ma tenteaza pt. ca am auzit numai pareri bune .

Astept parerile voastre ,daca se poate pentru fiecare punct in parte ! Multumesc .

PS: Nu ma intereseaza alte modele, strict din cele care le-am prezentat mai sus, bugetul este de maxim 450 ron .
KissFM is offline  
Old 17-02-12, 15:55   #2
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

Quote:
Originally Posted by KissFM View Post
PS: Nu ma intereseaza alte modele, strict din cele care le-am prezentat mai sus, bugetul este de maxim 450 ron .
nu inteleg de ce nu esti deschis si la alte solutii care sunt mai bune
pigoo is offline  
Old 17-02-12, 18:34   #3
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

Or fii domnu' dar pe astea mi s-a pus pata .... deci cu bandpass-ul zici ca nu se merita , JBL-ul este o gluma si Mac-ul o gluma si mai buna ..
Deci ce aleg pentru amplificatorul care il am Alpine-ul de 150W sau cel de 250 W , care ar fii mai optim ?

Astept si alte pareri ......
KissFM is offline  
Old 18-02-12, 18:41   #4
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

Pentru amplificatorul care-l ai ar fi buna varianta de 25 cm si 150W.
AlexBanu is offline  
Old 20-02-12, 09:58   #5
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

De modelul bandpass ce parere aveti, cum s-ar auzi in sedan ? Are cineva acel model de la punctul 3.
KissFM is offline  
Old 29-02-12, 13:04   #6
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

Cum s-ar auzi bandpass in sedan , are cineva ? ..... a auzit cineva ?
KissFM is offline  
Old 29-02-12, 13:47   #7
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

cu parere de rau o spun, pari genul de om care nu vrea sa asculte de sfaturile celor care se pricep pana nu ti-o faci cu mana ta si iti dai seama ca nu e cum crezi tu.
te astepti ca lumea sa iti recomande exact ce iti doresti tu sa cumperi, ca pana la urma tot aia o sa cumperi.

ia alpine-ul bandpass . e cel mai bun subwoofer.
__________________
pigoo is offline  
Old 29-02-12, 13:58   #8
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

Ma intelegi gresit , nu vreau lumea sa recomande vreau ca cei care au sau au avut sa isi dea o parere .
Vreau sa aud ceva de genul : "Da mah, am avut BP si se auzea bine /rau /f bine /f rau , sau am avut BP si am trecut pe Seald sau BR ca ala se auzea nu stiu cum .... " etc.

Am intrebat destul de clar ce vreau , o parere vreau , daca parerea ta nu am luat-o in considerare ce te superi , vreau sa aud si de la altii un feedback referior la ce am intrebat eu la inceputul topicului, imi pare rau ca numai tu si inca o persoana am raspuns pe acest topic .
Eu am intrebat fiecare e liber sa isi dea cu parerea si sa isi expuna experientele lor legate de acest subiect .

Hai noroc !
KissFM is offline  
Old 29-02-12, 14:23   #9
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

na nu ma supar, doar ca in ultima perioada am intalnit multi care au fost patiti, si-au luat ce au crezut ei ca e mai bun si apoi au inceput cu intrebarile, nu invers cum e normal.

eu am avut alpine type E cel cu incinta de tip bass reflex si este dezastru. dar stii cum e, fiecare cu gusturile lui, mai ales daca nu ai experienta cu subwooferele..... ti se poate parea cel mai tare subwoofer ever...
pigoo is offline  
Old 29-02-12, 15:13   #10
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

Am tot citit si cautat in stanga si dreapta si sincer tind spre BP , am gasit si argumente in multe parti si sper sa fie ok, de asta am intrebat de BP in sedan (Logan) cum s-ar auzi in comparatie cu celelalte modele de subwoofere care le-am dat mai sus

Ex:

"Incinta band pass:

Este o incinta care combina calitatile incintei inchise cu cea bass reflex.Avantajele la aceasta
incinta sunt ca ofera control difuzorului la frecvente joase si genereaza bass profund si extins.
Din pricina faptului ca tot sunetul iese prin port ,calitatea lui nu este comparabila cu cea generata
de incintele inchise sau bass reflex.Aceste incinte pot “canta” cu pana la 10db mai tare ca incintele
bass reflex si sealed.Ele sunt recomandate masinilor de tip sedan ,unde calitatea sunetului nu poate fi
bine definita.Dupa cum spune si numele “band pass” ,o “singura banda trece” ,incintele band pass
actioneaza ca un filtru natural ,blocand frecventele foarte joase si cele de medii-bas.Ele raspund cel
mai bine in gama frecventelor 40-150hz. Dezavantajul este dimensiunea ,sunt cele mai mari incinte. "
KissFM is offline  
Old 01-03-12, 02:06   #11
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

Quote:
Originally Posted by KissFM View Post
Am tot citit si cautat in stanga si dreapta si sincer tind spre BP , am gasit si argumente in multe parti si sper sa fie ok, de asta am intrebat de BP in sedan (Logan) cum s-ar auzi in comparatie cu celelalte modele de subwoofere care le-am dat mai sus

Ex:

"Incinta band pass:

Este o incinta care combina calitatile incintei inchise cu cea bass reflex.Avantajele la aceasta
incinta sunt ca ofera control difuzorului la frecvente joase si genereaza bass profund si extins.
Din pricina faptului ca tot sunetul iese prin port ,calitatea lui nu este comparabila cu cea generata
de incintele inchise sau bass reflex.Aceste incinte pot “canta” cu pana la 10db mai tare ca incintele
bass reflex si sealed.Ele sunt recomandate masinilor de tip sedan ,unde calitatea sunetului nu poate fi
bine definita.Dupa cum spune si numele “band pass” ,o “singura banda trece” ,incintele band pass
actioneaza ca un filtru natural ,blocand frecventele foarte joase si cele de medii-bas.Ele raspund cel
mai bine in gama frecventelor 40-150hz. Dezavantajul este dimensiunea ,sunt cele mai mari incinte. "


Daca iti cumperi subwoofer dupa texte de genul asta.... ii meriti rezultatul.

Daca esti la primul subwoofer sunt sanse sa te multumeasca aproape orice petarda. Vad ca esti setat pe niste chestii, deci nu inteleg... astepti sfaturi sau confirmari?

Fiecare difuzor are nevoie de o anumita incinta pentru o anumita aplicatie intr-o anumita masina. Un difuzor poate sa mearga excelent in BR intr-un Passat, iar exact acelasi difuzor poate sa ceara un sealed in Logan.

Eficienta maxima (zecile de decibeli promise de BP) se obtine folosind implementarea ideala (pe cat posibil) pentru masina ta. Si asa ceva nu se cumpara online. Nu de alta dar nu ai de unde. Iar aia care au cum sa te ghideze spre asa ceva se bat de linkurile si textele de gargara ieftina (marketing) din posturile tale.

Acum intelegi ca dilema noastra e mai mare decat dilema ta?

PS: Alpine nu mai produce nici un subwoofer bun (ca au stricat vechiul si bunul Type R). Nici unul. Zero. Nimic. Nici macar unul mic. Nici macar un BP. Sau un sealed. Sau un BR. Sau ceva. Nimic... Deci poti sa alegi linistit din oferta lor. Treaba-i sigura.

PS2: Chiar sunt curios de unde ai luat textul cu descrierea BP-ului. Vreau sa mai rad putin.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline  
Old 01-03-12, 07:54   #12
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

Astept niste pareri de la niste persoane care au avut sau au ascultat diferite tipuri de incinte in diferite tipuri de masini , de asta am intrebat pe forum sa imi fac o parere. NU ma duc la concursuri de muzica vreau doar un woofer care sa se auda bine sa fac si un pic de impresie si sa "sune" mai bine decat JBL-ul tub care il am acum (250W, 1000W peak). Nu sunt la primul woofer , inainte de asta am mai avut un tub activ mai micut care complecta foarte bine boxele din masina . Mie imi place cum se aude si Jbl-ul acesta tub, nu sunt audiofil inrait , nu imi dau seama daca nu se aud unele frecvente (probabil voi va dati seama) vreau ceva sa se auda clar fara distorsiuni si sa se simta bine in masina fata de ce am acum. Nu ma plang ce am acum , se aude f bine dar tot citesc peste tot ca tub-urile sunt blamate si am zis hai sa trec si eu la ceva in cutie (bass reflex sau BP) si cu ocazia asta sa fac putin loc in portbagaj
Deci inca odata vreau daca se poate niste raspunsuri clare , de ce BP sau de ce BR sau eventual Seald(aici am pus ochii pe JBL-ul seald care are acelasi dif cum am eu acum in tub), tinand cont de masina (Logan) pentru o statie de 180 W rms . Nu ma intereseaza solutii home made , desi probabil se vor auzi mai bine , dar eu tin si la aspectul vizual. Vreau o recomanda pana in 450 ron din modelele prezentate mai sus de mine (vezi prumul post) sau altele , recomandar bazata pe o parere

Postul de unde am citat il gasesti
AICI este doar unul dintre multele exemple care le-am gasit si pe siteuri straine.

Last edited by KissFM; 01-03-12 at 07:58.
KissFM is offline  
Old 13-03-12, 09:03   #13
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

Nimeni nu mai are o parere ?
KissFM is offline  
Old 13-03-12, 11:47   #14
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

Quote:
Originally Posted by KissFM View Post
Nimeni nu mai are o parere ?
Chiar ar avea sens sa isi dea cineva cu parerea dupa ce a citit ce ai scris mai sus??? Ai putea sa iti pui si tu aceasi intrebare!!
Dragster is offline  
Old 14-03-12, 17:36   #15
KissFM

Stage 2
 
KissFM's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 73
Default Re: Sfat achizitionare subwoofer Alpine vs. Alpine

Parerea mi-am facut-o singur pana la urma. Am cumparat Alpine-ul bandpass si sunt f multumit de cum sa schimbat sunetul fata de ce am avut, bass mult mai clar /puternic si se aude mult mai bine ca tub-ul si chiar ca bass reflexul care l-am avut in teste 1 saptamana de la un prieten. Recomanda la oricine acest model BP in sedan/hatchback si cu o statie mai puternica sigur se va auzi si mai bine .

Am vrut o parere aici pe forum dar vad ca toti au pareri subiective(NUU ca batmann, batmann) si nu se poate analiza situatia la general , imi pare rau daca am pierdut timpul la cineva cu fixurile mele .
O zi buna la toti , se poate inchide !
KissFM is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -