Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-05, 01:30   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default tweetere - FAQ

In primul rand as vrea sa stiu o chestie: pot lega la firele boxelor din spate, in locul acestora, doar tweetere ??? Nu are nimic, sau trebuie filtre, ceva ???

O sa se auda si un zumzait, imitatie de bass daca le bag pe output normal de la HU sau numai inalte ??? Intreb asta ca nu am nevoie de bass pe spate.

Multumesc celor ce vor raspunde.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 26-07-05, 07:27   #2
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

trebuie musai filtre... tweeterele rezista la puteri mici (5-10W) si daca bagi frecvente joase in ele se vor fisii repede...
viperu is offline   Reply With Quote
Old 26-07-05, 20:26   #3
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

bine, am inteles asta. Zi ce si cum, ce configuratie, ce filtre, mai exact, zi ce trebuie sa fac ca sa pun niste tweetere.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 29-07-05, 09:15   #4
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

1. S-ar putea sa se auda disproportionat rau sunetul daca pui numai tweetere
2. Filtrul pe care-l pui depinde de tweeter. Probabil ca un high-pass la 2-3Khz ar fi ok in majoritatea situatiilor !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 29-07-05, 10:09   #5
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

legi un condensator de 2,2uF - 4,7uF in felul urmator


amplificator + ----| condensator |---- + tweeter - ----- - amplificator

condensatorul sa fie nepolarizat...
viperu is offline   Reply With Quote
Old 30-07-05, 19:24   #6
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default

am si eu o intrebare:
am boxe numai pe spate si inalte nu am decat pe ele k sunt pe 3 cai ...
vreau sa pun pe iesirea de pe fata numai tweetere ca pe spate sunt legate alealalte ....
la HU pot sa setez din meniu pe fiecare iesire ce filtru sa bag ..high-pass si low-pass ...


intrebarea:
pot sa leg tweeterele direct pe iesirea de pe fata fara filtre separat mergand numai pe filtrele de la HU?

p.s.: mentionez ca HU este un Kenwood KDC-PS9590R
__________________
Contact:

- messenger: razvan_florin2002
- telefon: 0721.433.295


sharkky is offline   Reply With Quote
Old 30-07-05, 22:33   #7
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Ce frecvente are HU tau pe HPF si ce banda de frecvente au tweeterele pe care vrei sa le pui ??
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 31-07-05, 08:01   #8
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default

tweeterele inca nu le-am luat, luni ma duc sa le iau ...
HU poate sa taie frecventele joase si sa lase inaltele de la 40 Hz pana la 220 Hz...
Attached Files
File Type: pdf kdc-ps9590-9090-8090r_299.pdf (637.9 KB, 307 views)
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 31-07-05, 08:10   #9
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

un tweeter incepe sa cante de la 2000Hz, parerea mea e sa-i inseriezi un condensator cum am desenat mai sus
viperu is offline   Reply With Quote
Old 31-07-05, 08:15   #10
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default

aha ...ok
mersi mult
o sa iau si niste filtre bune daca tot dau un ban ..
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 17-08-05, 19:01   #11
decibels

Stage 3
 
decibels's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 109
Default

viperu ai zis bine cu condeensatorul, la puteri destul de mici (aprox 50 w...) e suficient un simplu condensator inseriat care nu costa deloc mult - ca sa se auda cat de cat BINE cautati inalte care sa semene cu cele de pe difuzoarele pe mai multe cai gen 6x9\", feriti-va de PIEZO, parerea mea - suna ca porcu - mai ales alea chinezesti (parerea mea).. acuma depinde de gusturi
decibels is offline   Reply With Quote
Old 18-08-05, 00:39   #12
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Inaltele piezzo sau ceramice sau cum mai vrea lumea sa le spuna au undeva pe la 1000 Ohm (ma refer la astea de calitate inferioara). Este o valoare medie din ce am masurat pana acum. Am gasit si de 600, si de 1200 Ohm. Tocmai de aceea majoritatea au in paralel un bobinaj pe carcasa. Sa le mai scada putin din impedanta si sa le ajute putin in volum. Se stie totusi ca au SPL destul de mare, cu varfuri de randament pe la 12-13 Khz. Si intradevar suna ca porcu. Motorola facea mai demult tweetere piezzo de calitate, cu crossovere interne si cu componente chiar bune, care aduceau tweeterele acestea aproape de nivelul tweeterelor normale. Dar nu demult au vandut aceasta ramaura a afacerii, care a devenit ne-rentabila pt ei. Si solutia era si depasita tehnic.

Un singur condensator pe traseul de + inseamna practic un filtru pasiv ce taie cu 6 db/octava. Si este suficient daca tweeterele vor veni legate pe player. La 4,7 micro o sa-ti taie destul de jos incat tweeterul sa-ti \"cante\" si in voci. Practic o sa coboare binisor. Cu 2,2 sau 1 micro il duci deja destul de sus si obtii doar un efect de umplere in partea de inalte. Poate o sa te distreze sa experimentezi putin cu chestia asta. Neaparat cum a spus si viper, condensatoare nepolarizate. Si ca sa fii tu linistit, pune sa fie de macar 50 V. Just in case.

PS: Nu te intreb de ce vrei doar tweetere pe spate ca pana la urma e decizia ta. Dar eu nu le vad farmecul.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-08-05, 00:46   #13
decibels

Stage 3
 
decibels's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 109
Default

Tensiune cat mai mare pt condensator ca sa reziste la putere cat mai mare ?
decibels is offline   Reply With Quote
Old 18-08-05, 21:19   #14
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

In principiu asa este. Dar avand in vedere ca e vb de legarea tweeterelor pe HU, 50 V e arhi-suficient.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 06-01-06, 21:15   #15
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default

asa si daca ai o boxa in fata si vrei sa pui si 1 tweeter cum il legi? + la + boxa, - la - boxa? Adica, in paralel cu boxa?
XtenSion is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -