Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 17-09-08, 20:05   #1
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default mtx sau hifonics?

salut. am si eu o intrebare. Vreau sa aleg niste boxe pentru usi fata si spate.Deja am un dvd player 4x60 mosfet si un amplificator Tunder MTX si un sobwoofer MTX de 1000W, 350RMS. Initial m-am gandit sa iau tot MTX ca sa fie un sistem complet MTX, dar daca ma gandesc mai bine as pune ceva hertz sai dls..nu stiu ce sa fac..ma poate ajuta cineva?

Last edited by adi_wauxhall; 27-09-08 at 19:47.
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 21-09-08, 12:55   #2
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Exclamation mtx sau hifonics?

am gasit ceva boxe pe 2 cai, hifonics, modelul BX5.2CI. au putere RMS100w si putere maxima 200W, filtru cu selector nivel 12dB, posibilitate de bi-amplificare, tweeter din matase de 25mm...la 449 Ron

Last edited by adi_wauxhall; 27-09-08 at 19:47.
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 19:51   #3
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: hifonics sau mtx?

am gasit si un MTX XT502 care are 55 RMS si 220 W, con din polipropilena, boxina din aluminiu.... Ce sa aleg Hifonics BX5.2CI. sau MTX XT502?
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 22:15   #4
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: pentru un sistem puternic

MTX XT502 (parerea mea)
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 13:46   #5
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: pentru un sistem puternic

am inteles ca un sistem e mult mai bun decat coaxialele, MTX XT502 sunt coaxiale asa ca m-am gandit sa aleg un sistem tot MTX THS 502. Cand cumpar, in general, produse audio este importanta mai important cati RMS are sau puterea maxima (W)? Pt ca observ diferente mari intre cele doua...sunt sisteme de 55 RMS si 220W si sunt sisteme cu 60 RMS si 80W.. care e mai puternic ? Nu cunosc prea bine cum e cu sistemele astea..Este importanta marimea tweeterului?
Un alt exemplu: aleg mai bine un sistem pe 2 cai de 220 W si tweeter de 19mm sau aleg un sistem de 200W si tweeter de 25mm? Ce ar trebui sa caut sa obtin putere?( SPL)
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 00:31   #6
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: pentru un sistem puternic

@speed : e bine ca mai avem si noi unde sa mai radem pe aici! tari explicatiile tale, ai o mare perla alba de la mine .

adi: nu stii ce alegere sa faci? incearca sa asculti variantele la care te gandesti. daca stai sa teoretizezi si sa compari specificatii castigi posturi si cam atat.
deci pune urechile la treaba!

acu' ca sa teoretizez si sa castig posturi eu am trecut de la un tweeter de 25 la unul de 28, din game oarecum echivalente, am sperat ca va fi un upgrade dar urechile mele nu-s convinse.
parerea mea e ca tweeter-ele vechi de 25mm redau mai frumos sunetul (mai difuz, mai spatial, alti termeni nu gasesc si mai natural), astea noi de 28 mm sunt foarte directe si cam reci. rellaxx mi-a zis ca-s "lanterne" dar nu l-am crezut.
deci tweeter-ele sunt de la acelasi producator, diferente de pret mici intre ele, diferente de putere iarasi mici intre ele. Concluzia? chiar daca teoretic alea mai scumpe si mai mari sunt mai bune, practica mi-a aratat altceva ( si astea de 28 mm sunt instalate cu mai multa grija decat cele vechi). in fine, nu pun eu baza pe urechile mele...

bottom line: asculta si fa diferenta tu.

doi: vrei putere la woofer (midbass)?
1. incinta inchisa
2. insonorizare
3. difuzor amplificat
4. inel MDF ....... cine mai stie sa continue
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE



Last edited by bezz; 08-10-08 at 00:33.
bezz is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 22:00   #7
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: pentru un sistem puternic

Quote:
Originally Posted by bezz View Post
@speed : e bine ca mai avem si noi unde sa mai radem pe aici! tari explicatiile tale, ai o mare perla alba de la mine .

adi: nu stii ce alegere sa faci? incearca sa asculti variantele la care te gandesti. daca stai sa teoretizezi si sa compari specificatii castigi posturi si cam atat.
deci pune urechile la treaba!

acu' ca sa teoretizez si sa castig posturi eu am trecut de la un tweeter de 25 la unul de 28, din game oarecum echivalente, am sperat ca va fi un upgrade dar urechile mele nu-s convinse.
parerea mea e ca tweeter-ele vechi de 25mm redau mai frumos sunetul (mai difuz, mai spatial, alti termeni nu gasesc si mai natural), astea noi de 28 mm sunt foarte directe si cam reci. rellaxx mi-a zis ca-s "lanterne" dar nu l-am crezut.
deci tweeter-ele sunt de la acelasi producator, diferente de pret mici intre ele, diferente de putere iarasi mici intre ele. Concluzia? chiar daca teoretic alea mai scumpe si mai mari sunt mai bune, practica mi-a aratat altceva ( si astea de 28 mm sunt instalate cu mai multa grija decat cele vechi). in fine, nu pun eu baza pe urechile mele...

bottom line: asculta si fa diferenta tu.

doi: vrei putere la woofer (midbass)?
1. incinta inchisa
2. insonorizare
3. difuzor amplificat
4. inel MDF ....... cine mai stie sa continue
Acum te vanez ,sa te prind cu vreo gresala de ...tipar!!! Sa ma iau si eu de tine!!!
UFFF..pana acu nimic...
Rafaila is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 22:14   #8
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: pentru un sistem puternic

Sigur nu coboara mai mult alea de 28mm?
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 22:30   #9
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: pentru un sistem puternic

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Sigur nu coboara mai mult alea de 28mm?
E mai mult legat de FS-ul tweeterului.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 08:36   #10
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: pentru un sistem puternic

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Sigur nu coboara mai mult alea de 28mm?
Tweeterele la care se refera el coboara rezonabil, cu putere limitata. Dar nu stiu nici un caz in care e de preferat un tweeter care "coboara" in locul unuia care face bine treaba unui tweeter. Adica sa reproduca frecventele inalte.

E greu sa pui la punct un "2 cai" cu adevarat echilibrat tonal. Dar asta e altceva. Suntem Off Topic.


Adi, bun de stiut si Fs-ul tweeterului. Numai sa nu-l interpretezi la setarea crossoverelor ca pe Fs-ul subwooferului.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 23:52   #11
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: pentru un sistem puternic

va multumesc pt ajutor, chiar daca pentru unii, nici incepator nu poti fi. Apropo....nu caut sa adun posturi ca altii...eu scriu doar daca sunt interesat in mod direct.

Last edited by adi_wauxhall; 09-10-08 at 23:56.
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 17-10-08, 07:39   #12
Paul_Car

Stage 2
 
Paul_Car's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 35
Default Re: pentru un sistem puternic

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
MTX XT502 (parerea mea)
Scuze ca sunt poate off topic,dar Alex cum ai ajuns la concluzia asta?
1.de ce se face comparatie intre produse de clase diferite?
2.ai ascultat ambele modele?
Te intreb toate astea pentru ca am urmarit posturile tale si tot timpul am apreciat modul relativ obiectiv in care raspunzi.
Acum ai facut o comparatie intre Logan si Audi,iar concluzia ta este ca Loganul e mai 'bun'.desigur e buna masina pe banii pe care ii dai,dar...Spun asta pentru ca Hifonics nu are nici macar un produs in gama aceea,entry level.THS este concurent la Zeus,nici macar la Brutus.
Daca doresti sa te convingi am sa-ti trimit un set pentru teste si comparatii.
Paul_Car is offline   Reply With Quote
Old 18-10-08, 12:19   #13
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: pentru un sistem puternic

am ascultat sistemul MTX THS 502 si sincer nu sunt 100% convins ca asta e ceea ce caut.Imi pare rau ca nu am unde sa ascult sistemele de la HIFONICS..la noi in oras nu exista nicaieri, nu stiu..poate in Cluj ar fi , dar nu cunosc magazinele care se ocupa cu asa ceva ...daca stie cineva..
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 08-11-08, 18:43   #14
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: pentru un sistem puternic

In sfarsit m-am decis. Am ascultat mai multe sisteme si am ales 2 sisteme Hifonics BX5 2 CI. Le-am si montat, suna foarte bine. Am avut ceva probleme la montare pentru ca a trebuit modificat spatiu in care sta magnetul, dar in rest totul a decurs excelent.
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 08-11-08, 20:29   #15
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: pentru un sistem puternic

adi...daca vrei sa se auda cum trebuie difuzoarele alea, cauta sa le amplifici corespunzator.Eu am un sistem brutus de 16 cm pe masina amplificat de un crunch pzi 100.4 (folosesc toate cele 4 canale, 2 pentru tweetere si 2 pentru midbass) si sunt foarte multumit.o sa incerc saptamana viitoare cum un amp mai competent sa vedem diferenta.Oricum suna tare!!!
__________________
Mess with the best...die like the rest...
xpert_customs is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -