Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-11, 13:36   #76
hellboyvlad

Stage 1
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 17
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

) tot eu :P am vazut ca playerul are si iesire speciala pt subwoofer. si in setari la sunet are si volum special pt subwoofer. as putea sa pun statia pe iesirea aceea pt subwoofer?
hellboyvlad is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 15:10   #77
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

poti sa o pui pe iesirea aceea si daca ai si setari de lpf in player poti sa pastrezi si amplifu pt inceput.
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 23:03   #78
hellboyvlad

Stage 1
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 17
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

gata toate problemele. am cautat pe net manualul playerului si am aflat tot ce am avut nevoie. am schimbat si firul de remote care mergea doar cand ascultam radio... si am aflat ca am filtru de joase direct din player...are iesire speciala pt subwoofer :P va multumesc tuturor pt ajutor.
hellboyvlad is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 11:01   #79
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

ne bucuram ca ti-am fost de ajutor. daca mai ai probleme nu ezita sa postezi pe forum
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 23:07   #80
figo_jr2008

Stage 4
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 235
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

Quote:
Originally Posted by ralphmandl View Post
ne bucuram ca ti-am fost de ajutor. daca mai ai probleme nu ezita sa postezi pe forum
Pe langa amp-ul pt sub daca vreau inca unul pentru boxele masinii trebuie sa mai iau un kit complet de cabluri si sa urmez aceeasi procedura cu trasul firelor de alimentare nu? Ma gandeam ca poate e vreo posibilitate sa trag alimentarea din kitul deja existent
figo_jr2008 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-11, 00:10   #81
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

Quote:
Originally Posted by figo_jr2008 View Post
Pe langa amp-ul pt sub daca vreau inca unul pentru boxele masinii trebuie sa mai iau un kit complet de cabluri si sa urmez aceeasi procedura cu trasul firelor de alimentare nu? Ma gandeam ca poate e vreo posibilitate sa trag alimentarea din kitul deja existent
Daca ai un cablu de alimentare destul de ok ca si dimensiune poti foarte simplu sa folosesti un distribuitor si sa alimentezi ambele amplificatoare.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 12:15   #82
cristy_shmen08

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 87
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

salut!am achizitionat o statie si un subwoofer si as vrea sa le pun pe masina!problema este ca cd-playerul meu sony nu are iesirce RCA,asa ca am cumparat un adaptor high-low,dar nu stiu unde sa leg remote-ul de la statie!m-am uitat la cd-player la fire ,si are 2 fire albastre,unu mai inchis pe care nu scrie nimic,si unu mai deschis pe care scrie ATT!ma poate ajuta cineva?
cristy_shmen08 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 13:33   #83
SQ Addict
Competitor CNCA

Stage 5
 
SQ Addict's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 448
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

Firul pe care nu scrie ATT e remote-ul.
SQ Addict is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 15:19   #84
cristy_shmen08

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 87
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

da,dar ala pe care nu scrie nimic e mufat,nu e liber ca asta pe care scrie ATT,il scobesc si leg remote-ul pe el?
cristy_shmen08 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 18:15   #85
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

La unele modele remoteul este fara, la altele cu (mufa). Ia un multimetru si masoara ce tensiune iese pe acel fir. Spor!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 19:14   #86
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

Firul albastru este cel de remote care iti trebuie tie, cel alb+albastru este mai mult ca sigur pentru remote antena electrica...
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 21:27   #87
Bogz02
Competitor CNCA

Stage 5
 
Bogz02's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 451
Member of:
[2 Roti]
[4Wheels]
[Competitor CNCA]
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

Nu-i asa ca o siguranta de 300A, pusa pe un SPLeu XTR250D2 , nu va sarii in caz de scurt? :-s Cam maricica nu?
Bogz02 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 21:51   #88
Norberto

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

Salut!
Am si eu un pioneer mai vechi modelul GM-1200 70W+70W si un subwoofer JBL GT 152 cu nominal power rating: 150W, 4 Ohmi si neavand suficient bas intro skoda octavia combi ma gandeam sa le instalez. problema e in felul urmator: ma intereseaza daca pot monta astea doua impreuna, fara sa se bata pe urma ma intereseaza cam cu ce fir (ce grosime) ar trebui sa vin de la baterie pentru statia asta, am atasat si doua poze.
Am inteles ca Rca-urile vin de la cd player si intra in statie si ca plusul si minusul principal vin la Power + si la GND (cel putin asa banuiescdin cate scrie acolo)
In schimb Nu stiu unde ar trebui sa leg plusul si minusul de la subwoofer. Tot asa nu stiu ce trebuie legat la acea mufa cu trei picioruse care este deasupra scrisului "Dinamic bridge" (Vezi poza), tot ce stiu e ca dupa ce l-am desfacut am vazut ca scria la unul dintrepicioruse B.REM la altul ACC si la ultimul ILM.
Ce ma mai intereseaza ar fi acel buton de "Drive mode" care comuta intre "normal 4ohm" si "Dynamic bridge". A da si locul acela pentru mufa aia mare DiN habar nu am pt cei.
Potentiometrele de deasupra din poza a doua banuiesc ca sunt pentru volumul RCA-urilor si acelei mufe DIN.
In concluzie nu stiu mai nimic da daca puteti sa ma ajutati cu ceva informatii m-as bucura.
Mersi oricum!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF7923.JPG
Views:	299
Size:	534.9 KB
ID:	2417083   Click image for larger version

Name:	DSCF7924.JPG
Views:	203
Size:	550.5 KB
ID:	2417085  
Norberto is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 22:35   #89
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

Du-te mai bine la un centru car-audio, sa nu dai foc la masina.
Nu glumesc absolut deloc !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 13:23   #90
avinyo

Stock
 
avinyo's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 1
Default Re: Instalare subwoofer+amplificator(incepator)

buna am montat si eu un subwoofer cu amplificator incorporar sub scaunul din fata al masini,functioneaza perfect intrebarea mea este siguranta aia groasa care vine pe fitul rosu de + este pusa cam la 1m de borna bateriei trebuie so pun mai aproape si pe firul asta care vne de la baterie trebuie sa mai bag vreo izolatie pe el sau este facut sa reziste si el la o temperatura anume cred ca este oricinal am cumparat chit de instalare,msy
avinyo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -