Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-11, 10:25   #1
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Drumurile Iasiului

Stiu ca multi vor spune ca este un subiect oarecum "fumat". Toti soferii au impresii foarte proaste despre calitatea soselelor pe care circula. Cred insa ca un thread de genul asta poate fi totusi util.

Care sunt cele mai bune drumuri din Iasi (si din judet) ?
Care sunt cele mai proaste drumuri din Iasi (si judet) ?

Mie mi-ar place sa circul pe drumuri ca: Drumul European 583, Calea Chisinaului, Strapungere Silvestru spre Canta, Pacurari (anumite portiuni).

Nu imi plac: Drumul Hotilor, Tudor, Copou, Independentei, etc (sunt multe de adaugat).

Tot la drumuri se pot incadra si semafoarele. Ele nu tin neaparat de asfalt dar contribuie si ele la imbunatatirea traficului/ sau inrautatirea lui.

Semaforul care ma enerveaza la maxim este ala care le permite oamenilor sa iasa de la Carefour Felicia. Deci soferii vin de pe Calea Chisinaului/ Tomesti stau aproximativ 70 de secunde ca sa faca stanga. Apoi mai opresc o data (dupa doar 500 m) pentru ca trebuie sa iasa lumea de la Carefour.
Voua cum vi se pare?

Putem sa facem si o harta a drumurilor proaste/gropilor din oras.
__________________
Visinica

Last edited by mihayyy2000; 24-12-11 at 10:29.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 17:01   #2
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Drumurile Iasiului

Simt cum se intind nervii mei mai rau ca o guma turbo cand ajung sa parcurg portiunea de drum dintre Trecerea de pietoni piata A.C.B si Trecerea de pietoni Minerva.

Ori de cate ori am drum Dacia-Mircea cel Batran&others ,prefer Sarmisegetuza- chiar si acum cand e zona de razboi.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 17:40   #3
18.Marius.92

Stage 4
 
18.Marius.92's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 186
Default Re: Drumurile Iasiului

Chiar acuma am ajuns si am dezmortit putin mai mult bucsele , amortizoarele etc...Bulevardu Poitiers daca vreti sa incercati . Si un drum pe care am circulat timp de un an de zile. https://www.youtube.com/watch?v=M2ilPknGt2Q Iasi-Sipote...acum folosesc o ruta ocolitoare ..Copou-Breazu-Larga Jijia-Gropnita-Focuri-Fantanele-Sipote .

Last edited by 18.Marius.92; 24-12-11 at 17:46.
18.Marius.92 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 18:24   #4
r3sp3cT

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 154
Default Re: Drumurile Iasiului

Cel mai enervant si "capcana" semafor .. dupa mine e ala de la berlin kebab de la refugiu .. care se schimba direct pe rosu.
r3sp3cT is offline   Reply With Quote
Old 27-12-11, 12:48   #5
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Drumurile Iasiului

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Semaforul care ma enerveaza la maxim este ala care le permite oamenilor sa iasa de la Carefour Felicia. Deci soferii vin de pe Calea Chisinaului/ Tomesti stau aproximativ 70 de secunde ca sa faca stanga. Apoi mai opresc o data (dupa doar 500 m) pentru ca trebuie sa iasa lumea de la Carefour.
Voua cum vi se pare?
Acolo e mai greu de gasit o solutie ca lumea si cum e acum e inca rezonabil.
Marea problema pentru cei care fac stinga de pe Chisinaului spre strada Bucium (fie ca intra la Felicia sau ca se duc in continuare spre Granit/Sos. Bucium) sint hirtoapele alea imense de pe linia de tramvai si respectiv balta aia imensa de pe coltul spatiu.lui verde care in fiecare toamna tirziu erupe parca la comanda (acum am vazut ca au sapat ceva, sa vedem in ce stil idiot vor si astupa).

Asadar daca n-ar fi aceste obstacole primul care pleaca de pe verde de pe Chisinaului stinga spre str. Bucium ar reusi sa prinda mai mult de 10-12 secunde de verde la semaforul ala, si evident ar reusi sa treaca mai mult de 3-4 masini si sa nu mai blocheze acel loc.
Si bineinteles marcarea corespunzatoare a acelei portiuni si largirea intrarii in Felicia ar ajuta de asemenea, pentru ca acum sint foarte multi care trec peste linia continua intrind la Felicia de pe banda 2, cind doar 3 conform legii permite acea manevra.

Dar, crede-ma, e bine asa rau cum e. N-ai vazut cu cita lipsa de creier a fost marcata intersectia de la gara, mai ales cum vii dinspre Gelsor si mergi spre Silvestru? Varza de la Felicia e capodopera tehnica pe linga idiotenia aia de marcaj.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 27-12-11, 13:02   #6
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Drumurile Iasiului

Quote:
Originally Posted by mituc View Post
Si bineinteles marcarea corespunzatoare a acelei portiuni si largirea intrarii in Felicia ar ajuta de asemenea, pentru ca acum sint foarte multi care trec peste linia continua intrind la Felicia de pe banda 2, cind doar 3 conform legii permite acea manevra.
Ai dreptate! Sunt multi care opresc acolo (pana se face verde) si blocheaza traficul.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 15:07   #7
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Drumurile Iasiului

Ma intreb cu ce minune au dat iar astia pe strazi de ajunge partea carosabila sa ramina umeda de peste noapte vreo 4-5 ore mai mult decit trotuarele.
Si e alunecos pe strazi de parca ar fi zapada intarita/batatorita, nu asfalt.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 21:09   #8
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Drumurile Iasiului

Quote:
Originally Posted by mituc View Post
Ma intreb cu ce minune au dat iar astia pe strazi de ajunge partea carosabila sa ramina umeda de peste noapte vreo 4-5 ore mai mult decit trotuarele.
Si e alunecos pe strazi de parca ar fi zapada intarita/batatorita, nu asfalt.
Nu stiu cu ce au dat insa eu ma intreb de ce mi-am pus eu cauciucuri de iarna? La vremea asta... E mai periculos asfaltul acum decat daca ar ninge. Macar atunci stii ca e zapada si mergi incet. Acum nu stii la ce sa te mai astepti.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 12:42   #9
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Drumurile Iasiului

Pe uscat pneurile de iarna si cele de vara sint egale undeva la -5 - 0C, in functie de pneuri, asfalt, etc.
Pe ud insa sau pe cacatul sta intins pe strazi de criminalii care administreaza drumurile alea de vara incep sa si-o ia in goarna la temperaturi semnificativ mai mari.
Si in plus azi pot fi 8-10C (cum e acum) iar miine poa' sa ninga si ai de mers cine stie unde.

Asa ca lasa-le pe astea de iarna ca e mai bine, nu stii niciodata cind tre' sa fii nevoit sa frinezi, sa acelerezi, sau cind nu vezi cine stie ce minune de pe drum si tre' sa tragi de volan.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 15:51   #10
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Drumurile Iasiului

Atentie toata lumea, capcana zilnica pe timpul iernii mai ales:

Calea Chisinaului, sensul de mers de la Carrefour inspre Coca-Cola, undeva in dreptul Tehnoton, banda 1 (cea de la marginea drumului, nu cea de la linia de tramvai) este inundata intr-un anume sector si, fireste, ingheata. E un polei minunat de propice unei catastrofe, si te ia prin surprindere cat se poate de "frumos".

Grija!
__________________
Šjure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 17:07   #11
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Drumurile Iasiului

Ca tot vorbeam aseara cu cineva despre chestia asta, mie imi dragane si scartaie toate plasticile prin masina.
Portiunea aia de drum de unde incepe Pacurari-ul, prima banda ii "scoasa, iar a doua e plina cu guri de canale mult peste nivel. Mai era o groapa mare prin Alexandru, fix pe straduta aia ce duce catre pasarele venind din Dacia, noroc de ABS si atentia mea buna ca Doamne ajuta.
Apropo de capcane, este o gura tot pr prima banda undeva cum cobori Copoul putin mai jos de universitate, am luat-o la vreo 40 50 la ora. 8-|
Pe final, vedeti ca au anuntat astia lucrari prin Canta si alte locatii pentru canalizare, Dumnezeu cu mila....
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 20:04   #12
267511

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 8
Default Re: Drumurile Iasiului

Dar de podul de la bularga nu zice nimeni nimic? Pe acolo m-am dus prima data cand inainte sa iau masina(sh) ca sa vad daca trancane ceva)
267511 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 22:39   #13
18.Marius.92

Stage 4
 
18.Marius.92's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 186
Default Re: Drumurile Iasiului

Quote:
Originally Posted by 267511 View Post
Dar de podul de la bularga nu zice nimeni nimic? Pe acolo m-am dus prima data cand inainte sa iau masina(sh) ca sa vad daca trancane ceva)
Saracul pod in fiercare iarna/primavara e la fel...anul trecut chiar era o catastrofa.
18.Marius.92 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 16:40   #14
Sleepy_85

Stage 5
 
Sleepy_85's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 596
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: Drumurile Iasiului

Podul ala trec peste el in fiecare zi si vad ca iar incep sa apara gaurile...In fiecare an e aceeasi poveste, drumarii doar il peticesc si cum da putin frigul iar se sparge....frumoasa intrare mai avem la oras...ce pot spune
Si in plus iesirea catre Poitiers e....miez eu ocolesc pe scoarul din mijloc ca acolo e mai drept...nu inteleg de ce nu se poate asfalta MACAR bucata aia


O alta strada "mirifica" e portiunea de deal dupa intersectia Podul de Fier, cea dinainte de drumul spre aeroport.
Ca un pont pe viitor...daca vreti sa va testati ce troncane la masina va recomand sa urcati pe acolo putin...chiar in fata bisericii e o zona in valuri numai buna pentru asa cv...scutura totu de pe masina....ca sa eviti tre sa intrii pe contrasens si joci ruleta ruseasca cu cei din deal

Am ajuns de toata jena cu infrastructura lu peste...nechita stie sa stea cu mainile in solduri si sa se planga ca o catza ca n-are bani...
Sleepy_85 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 18:51   #15
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Drumurile Iasiului

[QUOTE=Sleepy_85;4846740
Am ajuns de toata jena cu infrastructura lu peste...nechita stie sa stea cu mainile in solduri si sa se planga ca o catza ca n-are bani...[/QUOTE]

Pe linga lucrarile care se fac in bataie de joc, cind e vorba de fonduri, avind in vedere guvernarea cretina si culoarea politica diferita a primariei din iasi chiar nu prea sint bani. Cel putin nu ca in alte parti. Insa fondurile existente se deturneaza tot ca in alte parti.
mituc is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -