Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

View Poll Results: Preturi de vanzare "Maxime" impuse de STAT la combustibili !!!
DA 24 77.42%
NU 7 22.58%
Voters: 31. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-11, 11:52   #1
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Exclamation Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

Sunteti pentru sau contra acestei variante ?

Sa fie impus de catre STAT un pret Maxim de vanzare la Pompa , cum exista preturi Maxime impune la medicamente , tigari si alte produse .( astfel avem posibilitatea de a trage pe " cineva '" la raspundere ,in caz de exagerare sau pe cine stresa , dar acum / se arunca pisica de la unu' la altu"... si nimeni nu se gaseste vinovat si nici o rezolvare )

Asa n-ar mai face " pret" fiecare peco dupa cum doreste !!!

Cred ca asta ar fi o varianta destul de Ok . ( parerea mea )

P.S. Oare cine ? Oare cum de si-au permis sa concesioneze pe 50 de ani resursele petroliere din Romania ? oare chiar NU mai este NIMIC de facut ?

Last edited by zorro6299; 15-01-11 at 12:01.
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 17:11   #2
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Exclamation Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

http://forum.cs.tuiasi.ro/index.php?showtopic=235030

50% PRO si 50% CONTRA = slabe sanse de castig / de schimbare / e fara de speranta aceasta Romanie !!! - din perspectiva unora

9 PRO si 1 CONTRA - se vede cine este dependent de combustibili / majoritatea cu permis si caruta / care traiesc pe strada NU doar in fata calculatoarelor

Pentru cei care lupta,pentru cei care CRED si SPERA in ceva mai bun : MULT SUCCES !!!

Pentru pesimisti si lasi : RUSINE !!!
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 18:22   #3
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

zorro, ce cacat sa impuna statul, daca pana si consilul concurentei nu si-a facut treaba.
Totul e posibil in Romania, dar e imposibil sa schimbi ceva.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 20:38   #4
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

Am votat NU.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce pret "maxim permis" ar fi in stare sa puna guvernul nostru.
Si nu mizez ca benzinarii vor avea preturi diferentiate corect doar asa de dragul consumatorului... O sa stabileasca toti acelasi pret maxim si atunci nu-i mai poti invinui de cartel, ca doar e pretul stabilit acolo susss
O sa vad portocaliu PDL in fata ochilor si o sa imi fie dor de astia 5 lei de acum)
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 09:54   #5
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Exclamation Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Am votat NU
"Un pesimist se lagana pe o pompa e benzina / si pentru-ca pretu" nu scadea au mai chemat un pesimist......

Doi pesimisti se leganau..pe o pompa de benzina / si pentru-ca pretu" nu scadea au mai chemat un pesimist......"


De cati pesimisti avem nevoie sa schimbam "ceva" in tara asta ? = zero pesimisti

De cati optimisti avem nevoie sa schimbam "ceva" in Ro ? = de prea multi

Viva la revolution !!!
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 11:18   #6
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

Quote:
Originally Posted by zorro6299 View Post
"Un pesimist se lagana pe o pompa e benzina / si pentru-ca pretu" nu scadea au mai chemat un pesimist......

Doi pesimisti se leganau..pe o pompa de benzina / si pentru-ca pretu" nu scadea au mai chemat un pesimist......"
Viva la revolution !!!
Stii ca statul e "rupt in C*R" dupa bani nu? Asa cum a luat 25% din salariile bugetarilor, cum isi bate joc de fostii pensionari din armata (mare pensie nesimtita de 35mil de 27mil etc....asta numai opinia lui boc...NOT) cum impune taxe pt pensiile mici camuflate in impozit pe sanatate, imozit pe meditatii , TAXA DE PRIMA INMATRICULARE/ POLUARE asa o sa iti bage un 11-12 lei de'ai sa plangi in pumni.

Intr-adevar, cererea o sa scada drastic, si apoi benzinarii vor reduce pretul. Dar pana se intampla toate acestea- mergi frumos cel putin 2 luni cu RATP
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 12:31   #7
Serjan-SRG

Stage 3
 
Serjan-SRG's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 96
Default Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

Tu ai inceput sa mergi? )
Serjan-SRG is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 12:58   #8
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Exclamation Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
....... Dar pana se intampla toate acestea- mergi frumos cel putin 2 luni cu RATP
Eu "cred" ca cei de la RHTP si restu" de la transport in comun sunt in cardasie cu petrolistii... vor sa scape de faliment si au "rezolvat" preturile la pompa si acum asteapta toti soferii in mijloace de transport in comun !!!

*poate daca ar monta cate un volan pentru fiecare / un set de pedale + un claxon .... poate ar avea succes campania lor

Nimic nu se compara cu placerea condusului.... just ? doar ca devine o placere la fel de scumpa cu.... injectabilele

- nu cred ca in 2 luni se rezolva ceva / dar cred ca in 2 zile te saturi de mers cu RHTP-ul

Daca 50% din masini n-ar circula deloc 2 luni , ar fi Ok !!!

Last edited by zorro6299; 16-01-11 at 13:01.
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-11, 20:35   #9
DarkDriver
VW Driver

Stage 4
 
DarkDriver's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 255
Member of:
[VW]
Default Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

Statul inca e destept, ia de la pensionari, mame etc. De ce nu ia de la studenti si tineret, abia atunci o sa fie manifestari de amploare.
DarkDriver is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 16:18   #10
crvalx

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 160
Default Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

si crezi ca statul va pun un pret "bun"?
crvalx is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 16:55   #11
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

daca o sa ajungem sa impuna statul pretul final , la pompa, avand in vedere ca acum peste 60% din pretul litrului este al statului( taxe, impozite) ce sa ma impuna statul, ca sa castige si mai mult ? ar fi bine sa impuna statul, dar vorba cuiva... sa impuna statul Candian, nu romania ! frumoasa romanie , urati conducatori !
__________________
Vand jante Mak audace mirror 4x114 - 15" - 6j - et38 - 250 euro

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-250-euro.html
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 17:03   #12
crvalx

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 160
Default Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

cel mai bine ar fi de la "frati nostri"(RM) dar treb pasapaort si cartea verde.si am inteles ca e cam scumpa cartea verde
crvalx is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 08:28   #13
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Exclamation Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

Quote:
Originally Posted by DarkDriver View Post
Statul inca e destept, ia de la pensionari, mame etc. De ce nu ia de la studenti si tineret, abia atunci o sa fie manifestari de amploare.
crei k e prost.. vrei sa sara cu totul din parlament ?)
SeRee is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 15:24   #14
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Combustibili cu pret MAXIM impus de Stat !!!

Dragi Tovarasi,

Statul impunea preturi in niste vremuri apuse de ceva timp, si nu ne placea, ba chiar am facut revolutie pentru ideea de libertate (printre altele si a pietei, a preturilor, a meseriilor, a exprimarii, samd).

Pe o piata libera statul nu are ce cauta cu asa ceva.
In plus, statul incaseaza peste 60% din pretul actual al carburantilor, il dublu-accizeaza, i-a majorat pretul si odata cu majorarea TVA, deci ce spuneti voi aici are la baza o dezinformare destul de mare.
mituc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -