Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-03-11, 13:28   #436
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Thumbs down Re: Boicot Benzinărie

nu-i rea ideea razvane.... dar....n-ai cu cine !!!

+ cate un stiker cu Rusinica / Tradator ... celor care totusi alimenteaza de la Petrom



https://www.youtube.com/watch?v=KV86OxVkse4
zorro6299 is offline  
Old 09-03-11, 13:59   #437
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Boicot Benzinărie

am vb sa mi se stearga tot de pe tot forumul o zi buna tuturor scuze de discomfortul creat
criminales is offline  
Old 09-03-11, 14:38   #438
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Cool Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by criminales View Post
am vb sa mi se stearga tot de pe tot forumul o zi buna tuturor scuze de discomfortul creat
man,esti prea tare vreau si eu..vreau si eu ...cu cine ai vorbit ? cat te-a costat ? cum i-ai convins ?

vreau sa ma stearga cineva de tot din 4T si din Ro daca se poate...sa uit ca exista Ro.. sa uit de tara frumoasa plina de oameni de c*c*t

criminales just4U & 4me : https://www.youtube.com/watch?v=8XuFK...eature=related
zorro6299 is offline  
Old 09-03-11, 15:09   #439
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Boicot Benzinărie

http://www.evz.ro/detalii/stiri/mini...ta-923522.html
MihaiCsl is offline  
Old 09-03-11, 17:09   #440
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
lasa mihai ca voi merge pe jos ... in tzara asta nu se mai poate.. in fiecare zi cresc pretul la benzina ...si nimeni nu face nimic... ca doar asa e romanul
__________________
Ai o prietena care vrea unghii cu gel intra pe http://www.unghiigeliasi.info

SeRee is offline  
Old 09-03-11, 17:20   #441
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by SeRee View Post
lasa mihai ca voi merge pe jos ... in tzara asta nu se mai poate.. in fiecare zi cresc pretul la benzina ...si nimeni nu face nimic... ca doar asa e romanul
Sincer, as fi incercat iar sa fac, ca am fost sunat, mi-au dat cateva persoane mesaje daca mai facem ceva, dar dupa ce s-a zis ca, chestia asta n-a fost organizata de catre cineva, mai ales dupa ce la un peco am zis celor de la jandarmerie ca eu sunt responsabilul ca deah, nu mi-e frica de consecinte, prefer sa ma abtin si sa astept si eu sa vad cum se face daca ce s-a facut n-a fost organizat.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline  
Old 09-03-11, 17:34   #442
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Exclamation Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Sincer, as fi incercat iar sa fac, ca am fost sunat, mi-au dat cateva persoane mesaje daca mai facem ceva, dar dupa ce s-a zis ca, chestia asta n-a fost organizata de catre cineva, mai ales dupa ce la un peco am zis celor de la jandarmerie ca eu sunt responsabilul ca deah, nu mi-e frica de consecinte, prefer sa ma abtin si sa astept si eu sa vad cum se face daca ce s-a facut n-a fost organizat.

daca stai si pui totul la inima .. tot ce zic unii ... o sa iti creasca par alb.. cei drept a fost organizat(aici in iasi )...fata de alte judetze... si tot ce ai facut tu si cu ciprian a fost ok... eu nu am mai vazut de atunci pe cineva sa iasa in strada sa faca galagie... vedem cum cresc preturile pe zi ce trece .. si nu cred ca toti romanii sunt bogatzi .. de ex multi suntem studentzi/elevi/someri ... nu avem bani si nu facem nimica ... dar ce sa ii faci romanului ii place sa fie calcat in picioare ......ar trebui sa le rupem capu la guvernanti si dupa aceea la cei care ne vand noua benzina/motorina
SeRee is offline  
Old 09-03-11, 17:39   #443
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by SeRee View Post
daca stai si pui totul la inima .. tot ce zic unii ... o sa iti creasca par alb.. cei drept a fost organizat(aici in iasi )...fata de alte judetze... si tot ce ai facut tu si cu ciprian a fost ok... eu nu am mai vazut de atunci pe cineva sa iasa in strada sa faca galagie... vedem cum cresc preturile pe zi ce trece .. si nu cred ca toti romanii sunt bogatzi .. de ex multi suntem studentzi/elevi/someri ... nu avem bani si nu facem nimica ... dar ce sa ii faci romanului ii place sa fie calcat in picioare ......ar trebui sa le rupem capu la guvernanti si dupa aceea la cei care ne vand noua benzina/motorina
Nu pun la inima, doar ca astea-s cuvinte frumoase care s-au zis, nu zic de altele.
Ce-i drept, asa-i, am pus de 55 de lei benzina vineri si ieri s-a aprins becul, acum astept o minune sa-mi vina niste bani =))))))))
MihaiCsl is offline  
Old 09-03-11, 18:30   #444
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Boicot Benzinărie

Baieti...daca au cerere la produs o sa tina pretul sus. Daca se reduce cu 30-40% sa zicem, atunci au pus-o rau. Vor da inapoi , alta solutie nu au. Pana una-alta.... e full pe strada.

Cum oare in Olanda, Belgia (tari civilizate cu adevarat, nu gluma) se poate circula cu bicicleta in mediul urban in proportie covarsitoare? Oamenii aia nu mai sufera de "rusine" cand merg pe bicicleta.

Transportul in comun la noi e de cac*t altfel ar putea fi si el o alternativa buna pt deplasarea in oras. Dau exemplu o tara vai de capul ei in comparatie cu cele 2 de mai sus :Italia in care transportul in comun in oras se face pe baza de grafic(ca la mersul trenurilor),si in majoritatea statiilor ai parte de afisaj electronic cu informatii si program...si toate autobuzele au AC si rampa electrica/manuala pt carucior,si centuri de siguranta pentru acesta. (o sa avem si noi peste 50 de ani)

Mergeti fratilor pe bicicleta- sunt sigur ca aveti unde sa le tineti la scoala ,facultate, iar cei care lucreaza in fabrici sau institutii publice nu mai zic--au loc 100%
Ar mai fi ratiuni "eco" pt unii...

Ca sa o dau altfel --"adoptati un stil de viata sanatos" si mai mergeti si pe jos
Nu stiu ce rezolvi cu violenta unui grup restrans. O eventuala solutie ar sa se ajunga ca in Egipt/Libia-- dar noi deocamdata avem bani de hrana. (deocamdata)
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\

Last edited by jemis90; 09-03-11 at 18:34.
jemis90 is offline  
Old 09-03-11, 18:59   #445
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Baieti...daca au cerere la produs o sa tina pretul sus. Daca se reduce cu 30-40% sa zicem, atunci au pus-o rau. Vor da inapoi , alta solutie nu au. Pana una-alta.... e full pe strada.

Cum oare in Olanda, Belgia (tari civilizate cu adevarat, nu gluma) se poate circula cu bicicleta in mediul urban in proportie covarsitoare? Oamenii aia nu mai sufera de "rusine" cand merg pe bicicleta.

Transportul in comun la noi e de cac*t altfel ar putea fi si el o alternativa buna pt deplasarea in oras. Dau exemplu o tara vai de capul ei in comparatie cu cele 2 de mai sus :Italia in care transportul in comun in oras se face pe baza de grafic(ca la mersul trenurilor),si in majoritatea statiilor ai parte de afisaj electronic cu informatii si program...si toate autobuzele au AC si rampa electrica/manuala pt carucior,si centuri de siguranta pentru acesta. (o sa avem si noi peste 50 de ani)

Mergeti fratilor pe bicicleta- sunt sigur ca aveti unde sa le tineti la scoala ,facultate, iar cei care lucreaza in fabrici sau institutii publice nu mai zic--au loc 100%
Ar mai fi ratiuni "eco" pt unii...

Ca sa o dau altfel --"adoptati un stil de viata sanatos" si mai mergeti si pe jos
Nu stiu ce rezolvi cu violenta unui grup restrans. O eventuala solutie ar sa se ajunga ca in Egipt/Libia-- dar noi deocamdata avem bani de hrana. (deocamdata)
Explica-mi si mie te rog, cum sa mergi pe bicicleta intr-un astfel de oras, in care te claxoneaza toti ca faci asta.
S-a facut pista de biciclisti, e cel mai stupid lucru care s-a facut in orasul asta, ideea in sine e buna, dar nu faci pista de biciclisti din pavele si o mai pui si pe langa statiile de autobuz. :-s
MihaiCsl is offline  
Old 09-03-11, 22:01   #446
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Nu pun la inima, doar ca astea-s cuvinte frumoase care s-au zis, nu zic de altele.
Ce-i drept, asa-i, am pus de 55 de lei benzina vineri si ieri s-a aprins becul, acum astept o minune sa-mi vina niste bani =))))))))
lasa mihai ca stiu cum e .. eu am motor de 1.2 16v .. si imi papa .. si eu astept o minune sa imi cada un sac de bani :X
SeRee is offline  
Old 09-03-11, 23:06   #447
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Explica-mi si mie te rog, cum sa mergi pe bicicleta intr-un astfel de oras, in care te claxoneaza toti ca faci asta.
S-a facut pista de biciclisti, e cel mai stupid lucru care s-a facut in orasul asta, ideea in sine e buna, dar nu faci pista de biciclisti din pavele si o mai pui si pe langa statiile de autobuz. :-s
Pai...cum mergeam cand eram copii. -Pe trotuar - treci strada pe la trecerea de pietoni si cam atat.
Se intampla sa fii in pericol fiindca sunt prea putini biciclisti iar soferii nu sunt obisnuiti sa se uite dupa ei. Aa..mai este si lipsa de respect mare de tot din pacate.
jemis90 is offline  
Old 09-03-11, 23:27   #448
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Boicot Benzinărie

Consumatorii nu pot da faliment. Firmele pot

Benzinarii tatonează piaţa. Vor să ajungă cu preţul cât mai aproape de nivelul în care consumul la pompe scade prea mult pentru a mai fi profitabil un litru de benzină atât de scump. Afirmaţia care îi aparţine consilierului BNR, Adrian Vasilescu, poate fi însă extinsă, fără niciun efort, la întreaga economie.
De la benzinari la producătorii şi vânzătorii de mâncare, la coafeza din colţ, toţi îşi încearcă norocul urcând puţin câte puţin preţurile.
publicitate
Fiecare comerciant, fie că e de bunuri sau de servicii, vrea să iasă din criză sau, mai bine, să iasă din criză cu profit, trăgând la maximum de puterea de cumpărare a românilor, încercând să ajungă cât mai aproape de acel punct după care nu mai există decât regres, adică scăderea vânzărilor şi falimentul. Benzinarii pot falimenta, producătorii şi importatorii de cartofi pot falimenta, însă nu şi consumatorul.
Scumpirea benzinei nu poate fi oprită decât prin boicotarea, sistematică şi la nivel generalizat, a vânzărilor, fie că e prin alegerea unui alt distribuitor, fie, pur şi simplu, prin renunţarea la maşină. Clienţii trebuie să le dovedească, în bani, producătorilor şi comerciaţilor de profil că nu rentează să practice un preţ atât de mare. Cu mâncarea e mai greu. Cartoful nu mai este mâncarea săracului acum, ci a celui căruia s-a săturat să mănânce banane şi portocale. De parcă cele de anul trecut nu ar fi fost de ajuns, producătorii şi importatorii anunţă acum noi creşteri de preţ la alimente. Scumpirea cartofilor cu 45%, a uleiului cu 21%, a legumelor cu 19% şi a fructelor cu 17%, din 2010, nu a fost îndeajuns: românul tot a cumpărat. Motivele scumpirilor anunţate? Similare celor ale benzinarilor: a scăzut producţia (de făină sau de ţiţei, după caz), cursul de schimb (care de doi ani este cel mai stabil din întreaga Europă) şi creşterea generalizată a preţurilor (adică scumpim pentru că se scumpeşte).
Ceea ce ar trebui să înţeleagă toţi cei care îşi scumpesc bunurile şi serviciile este că, în final, trăiesc tot în România, unde românii au, în mare, aceleaşi lefuri ca şi până acum. Scăderea consumului sau diversificarea lui va avea loc prea rapid pentru ca ei să mai facă ceva: vor vinde din ce în ce mai puţin, apoi deloc, apoi vor pune lacătul pe uşă. În locul lor vor veni alţi comercianţi, care vor fi suficient de abili în a face profit şi pe un preţ mai bun. Consumatorii nu pot da faliment, firmele însă pot şi o vor face dacă nu-şi vor stăpâni lăcomia sau dacă nu îşi vor eficientiza afacerile.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline  
Old 10-03-11, 13:43   #449
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Boicot Benzinărie

http://www.************/noutati-auto...onomic-8050171
Au gasit solutii!
criminales is offline  
Old 10-03-11, 22:18   #450
kristi_is

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Default Re: Boicot Benzinărie

buna seara.
referitor la ideea cu stickerele pe capacele de la rezervor.
https://img135.imageshack.us/i/interzis.jpg/
atat m-am priceput, nu le am cu photoshopul. daca se stie cineva, sa faca una frumoasa si sa-i dam 'bataie'.
noroc
kristi_is is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -