Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

View Poll Results: Cum o gasiti ?
Zgariata/lovita/alte chestii urate ce tin de exterior 126 48.09%
Casetofon/chestii din interior lipsa 7 2.67%
Incuietori fortate, geamuri sparte etc. 13 4.96%
Intacta 131 50.00%
Multiple Choice Poll. Voters: 262. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-08, 13:41   #196
xndoe

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Dosarul penal nu inseamna plangerea ta + pagube = condamnare. Dosarul penal ia nastere odata cu plangerea ta, insa presupune niste cercetari, in prima faza la Politie, apoi la Parchet si in final, daca procurorul hotaraste, dupa caz, trimite dosarul la judecatorie...sau nu. Poti sa faci plangere impotriva oricui, insa daca nu exista suficiente probe sa sustina plangerea ta, nu va fi gasit vinovat.
In schimb, daca exista probe ca tu ai mintit cu rea-credinta, vei fi cercetat pentru denuntare calomnioasa.
Tocmai asta e marea mea dilema: faptul ca nu am destule probe si nici timp sa pierd cu drumuri la politie. Eu am facut plangerea la politie si acum o sa astept sa vad ce se va intampla ( decizia procurorului). Mai mult de atat nu stiu ce sa fac.

Acum ce spui tu legat de faptul ca pot fi cercetat pentru denuntare calomnioasa ma cam sperie pt ca ma gandesc la urmatorul aspect: ea poate pune pe un vecin sa dea declaratie mincinoasa la politie ca asa era masina cand am parcat-o sau mai stiu eu...ca mi-a lovit-o cineva din greseala, nu stiu ma gandesc la orcie situatia s-ar gandi ea sa declare ( prin intermediul unui martor) pt a se disculpa. In cazul asta se cerceteaza doar declaratia martorului si a mea ...iar ea se disculpa?

Adica ma gandesc ca e mai usor pt ea sa plateasca pe cineva sa dea o astfel de declaratie decat sa continue in instanta.
xndoe is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 14:37   #197
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

In urma cu cateva zile am gasit usa de la sofer deschisa ( nu imi lipseste nimic din ea pt ca nu avea ce sa ia ) ... masina nu a fost miscata dupa acel loc timp de 1 saptamana , e parcata in spate blocului chiar sub balconul meu (stau la etajul 1 ) langa masina mea mai e o Dacie la un nepot de al lu tata , de a lui nu sa atins dar de a mea da ... ma gandesc ca au vazut o pe loc 1 saptamna fara sa se miste , ma face sa ma gandesc serios pentru ca saptamana viitoare vreau sa investesc ceva bani in masina, nu mai au loc in buzunar si ii bag in masina , daca ii pun ceva sunet, un tuning exterior etc risc sa raman fara ele, cred ca voi cumpara si o alarma care sa aibe si o inchidere centralizata si sa o montez pe masina ... crede ti ca este solutia corect ? ( montarea alarmei ) .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 17:09   #198
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

Quote:
Originally Posted by xndoe View Post
Tocmai asta e marea mea dilema: faptul ca nu am destule probe si nici timp sa pierd cu drumuri la politie. Eu am facut plangerea la politie si acum o sa astept sa vad ce se va intampla ( decizia procurorului). Mai mult de atat nu stiu ce sa fac.

Acum ce spui tu legat de faptul ca pot fi cercetat pentru denuntare calomnioasa ma cam sperie pt ca ma gandesc la urmatorul aspect: ea poate pune pe un vecin sa dea declaratie mincinoasa la politie ca asa era masina cand am parcat-o sau mai stiu eu...ca mi-a lovit-o cineva din greseala, nu stiu ma gandesc la orcie situatia s-ar gandi ea sa declare ( prin intermediul unui martor) pt a se disculpa. In cazul asta se cerceteaza doar declaratia martorului si a mea ...iar ea se disculpa?

Adica ma gandesc ca e mai usor pt ea sa plateasca pe cineva sa dea o astfel de declaratie decat sa continue in instanta.
Crezi ca risca oricine sa depuna o marturie mincinoasa? Eu zic ca nu...si mai zic ca politistii nu sunt atat de idioti cat sa presupuna ca tu ti-ai distrus singur masina ca sa-i faci rau unei necunoscute. Deci cercetarile vor fi totusi obiective, daca tot s-a demarat cu dosarul.
Ai uitat sa spui pentru ce ai facut plangerea, ce obiect are.
Pentru orice eventualitate, vorbeste cu un prieten sau chiar doi, care sa declare ca masina ta era intacta cand ai parcat-o acolo. Asta nu mai e marturie mincinoasa, pentru ca de fapt asta e adevarul (chiar daca ei nu au vazut de fapt)...
Biletul ala, continutul lui si faptul ca ea a recunoscut ca ea l-a scris....ala ar trebui sa rezolve toata situatia ("data viitoare ti-o gasesti tractata" - eu as presupune ca ar mai fi vrut sa completeze cu: "...dar de data asta ma multumesc sa-ti stric masina", si la fel ar trebui sa sune si in mintea politistilor+procurorului).
PS: probele nu trebuie sa le obtii tu, ele vor rezulta din cercetarile organelor de U.P., insa chestia cu cei 2 prieteni e utila in caz de confruntare de martori, eventual in instanta. Iar probele de care ai spus pana acum, adica biletul si faptul ca ai parcat pe locul altuia, sunt suficiente, zic eu. Apeleaza la un avocat, el va sti cum sa puna problema la politie.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 23-01-08 at 17:12.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 17:35   #199
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

Daca nu rezolvi cu militzia ar mai exista o solutzie! "oki pt dinte" intr`o seara o dacie alba fara numere 2 baietzi ....bata de baseball shi ....... problema rezolvata
__________________

WHEN TURBO SPINS THE BULLSHIT ENDS!!!
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 22:49   #200
xndoe

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post


Crezi ca risca oricine sa depuna o marturie mincinoasa? Eu zic ca nu...si mai zic ca politistii nu sunt atat de idioti cat sa presupuna ca tu ti-ai distrus singur masina ca sa-i faci rau unei necunoscute. Deci cercetarile vor fi totusi obiective, daca tot s-a demarat cu dosarul.
Ai uitat sa spui pentru ce ai facut plangerea, ce obiect are.
Pentru orice eventualitate, vorbeste cu un prieten sau chiar doi, care sa declare ca masina ta era intacta cand ai parcat-o acolo. Asta nu mai e marturie mincinoasa, pentru ca de fapt asta e adevarul (chiar daca ei nu au vazut de fapt)...
Biletul ala, continutul lui si faptul ca ea a recunoscut ca ea l-a scris....ala ar trebui sa rezolve toata situatia ("data viitoare ti-o gasesti tractata" - eu as presupune ca ar mai fi vrut sa completeze cu: "...dar de data asta ma multumesc sa-ti stric masina", si la fel ar trebui sa sune si in mintea politistilor+procurorului).
PS: probele nu trebuie sa le obtii tu, ele vor rezulta din cercetarile organelor de U.P., insa chestia cu cei 2 prieteni e utila in caz de confruntare de martori, eventual in instanta. Iar probele de care ai spus pana acum, adica biletul si faptul ca ai parcat pe locul altuia, sunt suficiente, zic eu. Apeleaza la un avocat, el va sti cum sa puna problema la politie.
Iata ce mi-a scris un amic:

"
Infundata in ce modalitate? Adica pare sa fie lovita de alta masina sau este urma de bata, talpa etc.? Ala cu locul de parcare are masina lovita? Ca daca masina lui n-are nimic, n-ai ce sa-i faci pe latura civila. Nici pe latura penala nu mergi mult, distrugerea intra la penal dar n-ai dovezi daca masina aluia e intreaga. Chiar daca ceri expertiza grafologica, un bilet cu "data viitoare o gasesti remorcata" nu-l incrimineaza. El o sa vina sa declare "da, dom'le, eu am scris biletul. Am vazut ca aripa lui e lovita, erau cioburi pe jos, am crezut ca tocmai l-a pocnit cineva si m-am gandit ca a primit ce merita. I-am scris si eu un bilet ca data viitoare o gaseste tractata, da' nu eu i-am lovit-o, era deja lovita cand m-am uitat eu. Nu stiu cine i-a lovit-o, uitati... masina mea e intreaga". Si cu asta basta, te-ai impotmolit. Razbunarea nu-si are rostul zic eu (daca el a fost totusi vinovatul) , intr-adevar, nu trebuia sa-ti distruga masina da' pana la urma erai pe locul lui. Repet, NU mi se pare corect si normal sa se descarce pe masina ta, dar acum ce sa faci, sa i-o indoi si tu pe-a lui? Sa-l astepti si sa-i dai o mama de bataie (cea mai recomandata dintre variantele de razbunare)? Faci cum crezi pana la urma, dar trebuie sa te gandesti ca e un taran, sa-l tratezi ca atare si sa nu te cobori la nivelul lui.
"

E adevarat ce spune el legat de:

distrugerea intra la penal dar n-ai dovezi daca masina aluia e intreaga.

Repet, masina are aripa dreapta lovita un pic, nu sunt urme de bata sau bocanc iar usa fata dreapta nu se mai deschide din cauza asta.
xndoe is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 16:48   #201
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

Quote:
Originally Posted by xndoe View Post
Iata ce mi-a scris un amic:

"
Infundata in ce modalitate? Adica pare sa fie lovita de alta masina sau este urma de bata, talpa etc.? Ala cu locul de parcare are masina lovita? Ca daca masina lui n-are nimic, n-ai ce sa-i faci pe latura civila. Nici pe latura penala nu mergi mult, distrugerea intra la penal dar n-ai dovezi daca masina aluia e intreaga. Chiar daca ceri expertiza grafologica, un bilet cu "data viitoare o gasesti remorcata" nu-l incrimineaza. El o sa vina sa declare "da, dom'le, eu am scris biletul. Am vazut ca aripa lui e lovita, erau cioburi pe jos, am crezut ca tocmai l-a pocnit cineva si m-am gandit ca a primit ce merita. I-am scris si eu un bilet ca data viitoare o gaseste tractata, da' nu eu i-am lovit-o, era deja lovita cand m-am uitat eu. Nu stiu cine i-a lovit-o, uitati... masina mea e intreaga". Si cu asta basta, te-ai impotmolit. Razbunarea nu-si are rostul zic eu (daca el a fost totusi vinovatul) , intr-adevar, nu trebuia sa-ti distruga masina da' pana la urma erai pe locul lui. Repet, NU mi se pare corect si normal sa se descarce pe masina ta, dar acum ce sa faci, sa i-o indoi si tu pe-a lui? Sa-l astepti si sa-i dai o mama de bataie (cea mai recomandata dintre variantele de razbunare)? Faci cum crezi pana la urma, dar trebuie sa te gandesti ca e un taran, sa-l tratezi ca atare si sa nu te cobori la nivelul lui.
"

E adevarat ce spune el legat de:

distrugerea intra la penal dar n-ai dovezi daca masina aluia e intreaga.

Repet, masina are aripa dreapta lovita un pic, nu sunt urme de bata sau bocanc iar usa fata dreapta nu se mai deschide din cauza asta.
Fara suparare, dar chiar si o femeie cred ca face diferenta intre lovituri de talpa si lovituri de masina...pe o alta masina. (sa ma scuze doamnele/domnisoarele ca sunt putin misogin, insa am si motive: http://www.parinti.com/modules.php?n...er=asc&start=0 ).
Nu cred ca e nevoie ca masina lui sa fie avariata ca sa-ti dai seama ca el e autorul. E adevarat ca intr-un dosar penal, sarcina probei nu revine inculpatului, dar asta nu inseamna ca el, cu un cutit plin de sange in mana, cu cadavrul langa el si avand parul ciufulit/zgarieturi pe fata, ar putea sa scape de condamnare daca spune hotarat: "nu dom'ne, eu n-am facut nimic! eu am scos cutitul sa vad ce e inauntru! uite, pantoful meu n-are nimic, si nici ciocanul din portbagaj nu e ruginit!" deci hai sa nu ne imaginam scenarii aberante in mod inutil. Prietenul asta al tau vad ca are tangente cat de cat cu legea, insa imaginatia lui lucreaza peste program, ar putea sa scrie niste romane politiste (nu mi-o lua in nume de rau, dar as putea sa-ti formulez si eu vreo 2-3 scenarii, poate chiar mai multe, in care sa te scot pe tine "invingator" din toata treaba asta, dar doar din vorbe, ca in realitate lucrurile sunt mai simple decat par).

Eu ti-am spus pe scurt ce e de facut, ce anume ai de partea ta, care ar fi situatia cea mai rea posibila, iar variante de mijloc pot fi mai multe.

Ca sa ma fac inteles, reiau putin cazul, pe episoade:
1)masina ta intreaga lasata pe locul de parcare al unui strain;
2)masina ta lovita pe acelasi loc de parcare, cu un bilet in geam: "data viitoare o gasesti tractata"
3)autorul biletului, acelasi cu posesorul locului de parcare, recunoaste la politie ca el a scris biletul, dar il ia pe "nu" in brate cu privire la pagubele aduse masinii tale.

Cred ca astea 3 puncte sunt suficiente, nu conteaza DE CE ti-a stricat masina; avem un mobil (sentimentul de ura fata de tine, care i-ai ocupat locul de parcare), avem un posibil scop (a te determina sa nu mai parchezi si alta data pe locul ei - vezi biletul), paguba exista, un faptuitor sigur exista, forma de vinovatie este intentia directa (intrucat culpa nu prea era posibila, pentru ca sunt 2 lovituri in 2 zone diametral opuse)...deci pana aici toate datele spetei sunt cam impotriva ei...si tu te gandesti ca o declaratie poate nega toate astea? pai muream cu ei de gat in locul tau!

PS: spune-i prietenului tau sa faca distinctia intre:

1. accident rutier, care este o fapta de natura contraventionala atunci cand nu rezulta victime si cand fapta nu se datoreaza unei alte infractiuni (conducere fara permis, sub influenta alcoolului etc.); in acest caz, fata de persoana vinovata intervine raspunderea civila delictuala cu privire la pagubele materiale (care sunt acoperite de asigurarea tip RCA, daca exista, iar daca nu exista, sunt acoperite de buzunarul vinovatului), iar sanctiunea aplicabila fata de vinovat este de ordin administrativ si consta intr-o amenda, cu sau fara suspendarea dreptului de a conduce (dupa caz);

2. distrugere, care este o fapta de natura penala (infractiune) si care presupune o sanctiune de ordin penal (daca nu exista vreo cauza de inlaturare a caracterului penal, a raspunderii penale etc.) si care poate fi inchisoarea cu/fara executare, amenda penala, masuri educative etc. (sau poate chiar o amenda administrativa, daca fapta este de minima importanta si sunt intrunite anumite conditii). Raspunderea civila opereaza si in acest caz, insa numai daca persoana cercetata si judecata este gasita vinovata de savarsirea infractiunii.

Last edited by quick_5hifter; 24-01-08 at 16:53.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 00:58   #202
Stealthrun

Stock
 
Stealthrun's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

quick shifter....ti-a venit cumva ideea sa-ti faci rost de un garaj?:
Stealthrun is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 03:28   #203
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

Stau la casa si am curtea mica, incape o singura masina in curte, iar cealalta o las afara, jumatate pe trotuar, jumatate pe strada...am si un garaj (tip conteiner), dar a ramas in zona blocului unde am locuit pana acum un an. Platesc in continuare impozit pe locul garajului, la Primarie.
Caut sa-l vand, daca e cineva interesat, cu sau fara loc de depozitare. Il tin degeaba...nu mai am decat scule/piese in el, si pe deasupra mult balast.

@Stealthrun: de ce ma-ntrebi tocmai pe mine de garaj?
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 11:23   #204
ct11lyv
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 682
Member of:
[DACIA]
[VW]
[X-Team Racing Club]
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

io am garaj nu ma bag )
ct11lyv is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 22:43   #205
onyxs86

Stage 3
 
onyxs86's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 163
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

Fara oglinda smulsaaa de niste betivanii!!!!
onyxs86 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-08, 14:40   #206
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

Azi de dimineata mi am gasit masian cu o aripa infundata, stanga fata ,
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 22:45   #207
YZF-PWR

Stage 5
 
YZF-PWR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,580
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Mitsubishi]
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

In tomis 3 in parcarea de la alfa beta langa blocu meu , cauciucu meu taiat... oameni inaptzi , n`am blocat pe nimeni nu nimic
YZF-PWR is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 08:02   #208
k4r4
Old School Cars

Stage 5
 
k4r4's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 700
Member of:
[Old School Cars]
[DACIA]
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

Quote:
Originally Posted by YZF-PWR View Post
In tomis 3 in parcarea de la alfa beta langa blocu meu , cauciucu meu taiat... oameni inaptzi , n`am blocat pe nimeni nu nimic
fanii astia...
k4r4 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 08:44   #209
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

ti-au taiat cauciucu ??? or fii d-astia care ii deranjeaza cad pleci dimineatza / seara
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 19:30   #210
CT-89-POT

Stage 3
 
CT-89-POT's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 121
Default Re: Cum ne gasim masinile dimineata in parcare?

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
ti-au taiat cauciucu ??? or fii d-astia care ii deranjeaza cad pleci dimineatza / seara
ca sa nu ti-l mai taie o impingi pana in soveja si gata oameni cu mintea`n ....
CT-89-POT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -