Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-11, 16:20   #1
iannis

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 85
Default dimensiunile la intrare la janta la focus

Salut,As dori sa aflu care sint dimensiunile la intrare unde se monteaza janta.Cineva mi a zis 5x 108?Eadevarat?si ET?SAU OFFSET?Daca stie cineva sigur varog sa imi spune si mie.Masina mea este un ford focus 2,berlina 101cp.motor 1.6i,benzina din 2008,acela cu facelift.MERSI.Stiti daca se potriveste si janta de 17?mersi
iannis is offline   Reply With Quote
Old 17-11-11, 18:51   #2
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

Distanta intre gauri este 5x108 .... offsetul depinde de modelul jantei.
Poti pune 17 cu dimensiunea de pneu corecta.

Last edited by NWZeu; 18-11-11 at 14:50.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 08:31   #3
criss76

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 7
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

salut, ET-ul la ford este 52,5 iar distanta intre prezoane 5x108.. poti pune si pe 17 cu anvelope 225/45/17
criss76 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 14:33   #4
iannis

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 85
Smile Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

Quote:
Originally Posted by criss76 View Post
salut, ET-ul la ford este 52,5 iar distanta intre prezoane 5x108.. poti pune si pe 17 cu anvelope 225/45/17
Salut.Da mersi mult,deci este ET-ul 52,5.Esti singur pt modelul care am eu.berlina focus.ET-ul difera de la model la model la ford.Multumesc mult.
iannis is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 17:07   #5
criss76

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 7
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

la focus 2 ET 52,5. nu conteaza ca este berlina sau break.
criss76 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 21:41   #6
iannis

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 85
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

Quote:
Originally Posted by criss76 View Post
la focus 2 ET 52,5. nu conteaza ca este berlina sau break.
Salut.Vroiam sa iau niste jante de 17 si dupa ce am dat talon mi a zis ca la masina asta intra 5x108 si ET-ul este 45.Nu am inteles nimic.Oare merge et-ul mic de pe janta la et-ul mare de 52,5 de pe masina?Cred ca janta ar trebui sa aiba et-ul mai mare sau la fel ca sa intre nu?Azi am fost si la ford.Unu mi a zis et 45,si altul et 50.
iannis is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 08:02   #7
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

De obicei pe jante sunt pansonate informatiile de care ai nevoie, ex: 5x108, 7j x17, ET 50. Daca te uiti cu atentie pe jantele tale sau pe cele care urmeaza sa le cumperi e posibil sa vezi singur ce cote au.
Pot apare probleme daca ET jantei e mai mare decat cel indicat pt masina ta fiindca poate sa se intample sa frece rotile de telescoape. In cazul ca ET e prea mic se poate intampla sa iti iasa rotile prea in afara, si la denivelari sau cand masina e prea incarcata sa frece bordura de la aripi pe cauciucuri.

IMPORTANT !
Atentie ! ET 50 la o janta de 7j nu este egal cu ET 50 de la 6,5j sau ET50 de la 8j... ..

Ca sa elimini orice fel de surprize, cel mai bine e sa masori cota 'backspace', adica distanta de la marginea interioara a jantei pana la suprafata flansei centrale a jantei (locul de prindere unde sunt cele 5 gauri pt prezoane).

Concret, jantele pe 17 care cu ET45 pe care le-ai gasit pot fi ok daca au acelasi j ca jantele actuale;
-adica daca cele noi sunt 7j cu ET 45 merg fara probleme pe masina ta daca acum ai 7j cu ET 52,5 (diferenta de 7mm e mica nu cred sa te te afecteaze );
-DAR daca acum ai 6j cu ET52,5 apar probleme pt 7jx45(diferenta e de aprox 30mm )

Last edited by capricosti; 19-11-11 at 08:08.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 12:58   #8
iannis

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 85
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

Salut interesant scris bravo.Si atunci la diferenta mare se pune inele de centrare sau?Masina am luato cu jante de tabla de 15.Si poarta anvelope 195 65 15.O duc la o vulcanizare ca sa aflu mai multe,marimi etc,bineinteles cu ce mi ai explicat tu.Sa vad cum sta treaba.Jantele de tabla sint mai grele in general decat astea de aliaj?
iannis is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 22:03   #9
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

Banuiesc ca jantele de tabla sunt cu 6jx15.
Ca sa elimini surprizele,cel mai bine e sa probezi pe masina jantele pe care vrei sa le cumperi, iar daca nu se potrivesc sa renunti la ele si sa cauti altele.

Daca e nevoie se pot folosi flanse distantier cu grosime de 5-10-15-20-etc mm in caz ca ET-ul e mai mare.Daca ET-ul e mic nu poti face nimic, rotile iti vor fi 'impinse' mai spre exterior; asta poate da aspect mai agresiv, mai sportiv , dar daca sunt prea mult spre exterior s-ar putea sa nu mai arate tocmai bine si sa apara probleme cu frecatul cauciucurilor in aripi

Inelele de centrare sunt necesare numai daca gaura centrala este mai mare de 65 mm (daca tin bine minte atata este pt Ford). Daca gaura centrala e mai mica nu o sa poti monta jantele noi pe masina ta.

In general ansamblul janta aliaj+cauciuc e mai usor decat janta tabla+cauciuc, daca e vorba de dimensiuni diferite. Adica o janta de tabla 15+ cauciuc 195/65/15 poate fi mai grea decat una de aliaj 17 cu cauciuc 205/45/17. Dar daca folosesti cauciuc de 225/45/17 s-ar putea ca sa devina mai grele rotile de aliaj pt ca va fi greutate in plus pe cauciucurile mai late.
Greutatea rotior depinde si de modelul jantelor, de latimea lor, de marca si dimensiunile cauciucurilor...

Eu am avut curiozitatea sa cantaresc rotile de la masina mea si jantele de aliaj BBS 7j x 15 cu cauciucuri 195/55/15 au avut cam 13,9-14,3 kg/buc, la alte jante tot de aliaj 6.5j x15 cu cauciucuri 195/50/15 au fost cam 16,2-16,7 kg/buc. Roata de rezerva era originala de tabla 5,5j x 13 cu cauciuc 185/70/13 si cantarea putin peste 16 kg. Mai am un set de jante aliaj 7j x 17 cu cauciucuri 215/40/17 care cantaresc in jur de 19 kg/buc, dar desi sunt cele mai grele astea sunt preferatele mele
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 21:49   #10
accesorii_tuning

Stage 2
 
accesorii_tuning's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 64
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

Uita aici o imagine de pe un site...*****ie tot ce trebuie sa stii despre jante...dim prezoane...gaura centrala..et-uri....si alte date necesare.etc
O seara buna...
Attached Images
File Type: bmp untitledfocus.bmp (2.25 MB, 1234 views)
__________________
Capace jante aliaj-distantiere-prezoane-valve ascunse-inele centrare-antifurturi
accesorii_tuning is offline   Reply With Quote
Old 29-05-14, 15:13   #11
SlyMaximus

Stock
 
Join Date: May 2014
Posts: 4
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

Tocmai mi-am comandat un set de jenti Enzo W 6.5x15 5/108/48/70.1 ce vin cu kitul de montare continand prezoanele.
Masina e Ford Focus 2 sedan din 2008 motor 1.6 benzina.
Azi am mai citit despre jante si am dat de un articol interesant si aici mi-o atras atentia o chestie: "Alezajul central al jantei se refera la prelucrarea din mijlocul rotii care centreaza janta pe butuc. Avand in vedere ca majoritatea jantelor sunt produse in serie, acestea sunt fabricate cu un alezaj largit, care poate fi micsorat cu ajutorul unor inele de reducere a diametrului. Aceste inele sunt fabricate din plastic dur sau metal. Rolul inelelor este acela de a centra rotile perfect pe ax, evitand astfel jocurile radiale ale rotii dupa montarea ei. Fara montarea acestor inele exista riscul aparitiei de vibratii, chiar daca rotile sunt montate corect si perfect echilibrate.".

Intrebarea e daca aceste inele chiar sunt absolut necesare desi janta corespunde caracteristicilor furnizate de diverse site-uri de profil vanzari anvelope+jante.
SlyMaximus is offline   Reply With Quote
Old 29-05-14, 19:44   #12
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

Quote:
Originally Posted by SlyMaximus View Post
Tocmai mi-am comandat un set de jenti Enzo W 6.5x15 5/108/48/70.1 ce vin cu kitul de montare continand prezoanele.
........................
Masina e Ford Focus 2 sedan din 2008 motor 1.6 benzina.
Intrebarea e daca aceste inele chiar sunt absolut necesare desi janta corespunde caracteristicilor furnizate de diverse site-uri de profil vanzari anvelope+jante.
Da, ai nevoie de inele de centrare.
Din datele tale reiese ca ET=48 mm si diametrul gaura centrare=70,1 mm, deci jantele respective sunt universale, distanta intre gauri 5x108 este pt Ford, Volvo,si unele Citroen-uri.
Pt Ford diametru gaura centrare este 63.3 si la jantele cu 4 prezoane si la cele cu 5 . Deci ca sa poti folosi jantele pe care le-ai comandat va trebui sa cauti un set (4 buc) inele cu dimensiunea 70/63,3, adica diametrul mare de la inele =70 mm si diametrul mic=63,3. Din cate stiu pretul unui set de astfel de inele este cam de 50 Lei si poti gasi sigur pe net.
Nu te gandi sa folosesti jantele alea fara inele de centrare pt ca sigur vei avea probleme....
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 30-05-14, 00:14   #13
SlyMaximus

Stock
 
Join Date: May 2014
Posts: 4
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Da, ai nevoie de inele de centrare.
Din datele tale reiese ca ET=48 mm si diametrul gaura centrare=70,1 mm, deci jantele respective sunt universale, distanta intre gauri 5x108 este pt Ford, Volvo,si unele Citroen-uri.
Pt Ford diametru gaura centrare este 63.3 si la jantele cu 4 prezoane si la cele cu 5 . Deci ca sa poti folosi jantele pe care le-ai comandat va trebui sa cauti un set (4 buc) inele cu dimensiunea 70/63,3, adica diametrul mare de la inele =70 mm si diametrul mic=63,3. Din cate stiu pretul unui set de astfel de inele este cam de 50 Lei si poti gasi sigur pe net.
Nu te gandi sa folosesti jantele alea fara inele de centrare pt ca sigur vei avea probleme....
Ma inclin!
Deci, ideea e sa caut inele de 70.1 - 63.3 si nimic altceva?
SlyMaximus is offline   Reply With Quote
Old 30-05-14, 15:00   #14
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

Da, iti trebuie doar 4 inele; cota lor este 70,0 (nu cred sa existe 70,1 pt ca ar insemna sa aibe dimensiunea exacta a gaurii in care trebuie sa intre, si n-ar incapea in gaura care are tot 70,1 , asa ca 70,0 este ok) cu 63,3.
Eu am jante Autec pe 17 cu 70,1 la un Audi A3 si inelele de centrare sunt 70,0 cu 57,0, sunt din plastic dur si intra foarte usor la locul lor. Cand le montezi e bine sa pui un pic de vaselina pe ele (eu asa am cumparat masina anul trecut, cu jantele pe 17 si cand le-am dat jos sa pun rotile de iarna am avut dificultati la scoaterea a 2 din cele 4 roti din cauza ca se inetpenisera putin, asa ca acum cand le-am pus din nou pe masina le-am uns un pic).

Poate odata cu jantele si setul de piulite o sa primesti si inele de centrare daca ai mentionat in comanda ca iti trebuie pt Ford Focus. Daca nu o sa fie in pachet, atunci gasesti destul de usor la vanzare pe net, asa cum am mai spus.
Bafta !
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 31-05-14, 00:18   #15
SlyMaximus

Stock
 
Join Date: May 2014
Posts: 4
Default Re: dimensiunile la intrare la janta la focus

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Poate odata cu jantele si setul de piulite o sa primesti si inele de centrare daca ai mentionat in comanda ca iti trebuie pt Ford Focus. Daca nu o sa fie in pachet, atunci gasesti destul de usor la vanzare pe net, asa cum am mai spus.
Bafta !
Din fericire a venit cu inelele si azi le-am montat dar n-apucasem sa vad sfatul tau cu ungerea inelelor...
Am apucat sa dau o tura scurta cu masina si urcasem pana spre 150 km/h. Din pacate, nu sunt 100% sigur ca n-au aparut ceva mici vibratii dupa 140. Incerc sa mai dau o tura pe autostrada maine si revin cu noi impresii.
SlyMaximus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -