Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-11, 16:51   #1
danielcioca

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 3
Default nu ia turatie

Salut. AM un ford mondeo din 1996 cu 1.8(1753cm3) TD. Am observat in treapta 5 motorul nu urca peste 3000-3100 rpm. Nu scoate fum dar nici nu merge mai mult...asta inseamna cam 140Km/h. Ma gandesc ca masina e veche dar totusi...ar trebui sa mearga. Ma gandesc la turbina. Nu se aude cand intra. La alte masini se aude un fluierat cand intra turbina. La mine nu se aude nimic. Nu stiu exact daca e turbina cu geom. variabila. Am mai intalnit acelasi simtom la o octavia si avea geometria blocata. Ce spuneti? Acest motor are suflanta cu geometrie variabila? daca stie cineva cine face turbina pt acest motor.ms
danielcioca is offline   Reply With Quote
Old 12-11-11, 13:01   #2
stefan.angelo

Stage 3
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 96
Post Re: nu ia turatie

Quote:
Originally Posted by danielcioca View Post
Salut. AM un ford mondeo din 1996 cu 1.8(1753cm3) TD. Am observat in treapta 5 motorul nu urca peste 3000-3100 rpm. Nu scoate fum dar nici nu merge mai mult...asta inseamna cam 140Km/h. Ma gandesc ca masina e veche dar totusi...ar trebui sa mearga. Ma gandesc la turbina. Nu se aude cand intra. La alte masini se aude un fluierat cand intra turbina. La mine nu se aude nimic. Nu stiu exact daca e turbina cu geom. variabila. Am mai intalnit acelasi simtom la o octavia si avea geometria blocata. Ce spuneti? Acest motor are suflanta cu geometrie variabila? daca stie cineva cine face turbina pt acest motor.ms
Salut!
Da fordul tau are turbina cu geometrie variabila.
Pana sa te apuci de verificat,mai e o varianta,mergi cu a 1-a,turata pana aproape sa iti taie alimentarea,cateva secunde,maxim 20.
Daca nu vrea nici asa,verifica geometria,furtunasele de comanda de la turbina si axul,e posibil sa fie si descentrata.
Numai bine!
stefan.angelo is offline   Reply With Quote
Old 12-11-11, 14:11   #3
danielcioca

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 3
Default Re: nu ia turatie

Quote:
Originally Posted by stefan.angelo View Post
Salut!
Da fordul tau are turbina cu geometrie variabila.
Pana sa te apuci de verificat,mai e o varianta,mergi cu a 1-a,turata pana aproape sa iti taie alimentarea,cateva secunde,maxim 20.
Daca nu vrea nici asa,verifica geometria,furtunasele de comanda de la turbina si axul,e posibil sa fie si descentrata.
Numai bine!
sal...am desfacut turbina...nu are geometrie variabila dar rotorul era topit...am facut-o ca noua( 19 bulioane) si am pus-o...merge si mai rau...se pare ca omu care mi-a vandut-o a pregatit-o de vanzare,,,a umblat la pompa ca sa compenseze cumva lipsa aerului din combustibil...acum tre sa gasesc un pompagiu bun sa-si arunce un ochi , eventual sa regleze avansul...la avans ma gandesc eu ca o turez peste 2500 si incepe sa rapaie motorul...ma gandesc ca are avansul prea mic...stie cineva un pompagiu bun in constanta?
danielcioca is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -