Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-11, 21:32   #1
camora_cn

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 9
Default probleme ford focus

Salut. Am un Ford Focus din 2004, TDDI, 1,8, 76 kw....mi s-a blocat capota. Nu se mai deschide si nici cheia nu se mai invarte in yala. Nu am lovit-o. Am gasit-o intr-o zi intredeschisa. Am incercat sa o deschid si nu a mers. Am impins capota si am reusit sa o inchid, dar situatia nu s-a schimbat.
Daca ma poate ajuta cineva, va rog sa imi da-ti o solutie.
Va multumesc anticipat.
Sanatate
camora_cn is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 22:12   #2
focu25

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 50
Default Re: probleme ford focus

probabil ai cheia foarte uzata, incearca cheia de rezerva, daca o ai...........asta in cel mai fericit caz!
Bafta!
focu25 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 10:18   #3
camora_cn

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 9
Default Re: probleme ford focus

Din pacate, nu mai am alta cheie... Dar am reusit sa rezolv relativ problema. Am mers la un mecanic si s-a chinuit vreo 2 ore sa desfaca grila de plastic din fata, apoi a reusit sa deschida capota....este un pic uzat butucul, dar are o pozitie inspre in sus, in care se poate deschide....La un moment dat o sa trebuiasca sa il schimb....Multumesc oricum pentru raspuns. Bafta
camora_cn is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 14:21   #4
johnny25med
Ford Driver

Stage 4
 
johnny25med's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 197
Member of:
[FORD]
Default Re: probleme ford focus

intre incuietoarea propriu-zisa si locul unde bagi tu cheia este un apendice care intra in incuietoare. Apendicele asta se rupe din diferite motive. Si eu il am rupt, mi-a trantit un electrician capota tare(a scapat-o ) si s-a rupt cu capota inchisa. La mine decupla in dreapta si in stanga nu mai mergea. Ai 2 variante amandoua de distrugere
1- rupi masca de plastic in colturi si incerci cu degetele sa sucesti de apendice pt a deschide capota
2- folosesti bormasina cu un spiral de 8 si apoi cu unu de 10 si gauresti butucul unde bagi cheia.
In ambele cazuri incuiatoarea dp masca v-a fi inutilizabila si vei deschide capota cu o surubelnita in stea mai mare care sa ajunga in incuietoare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image0498.jpg
Views:	531
Size:	93.7 KB
ID:	2019122   Click image for larger version

Name:	Image0499.jpg
Views:	495
Size:	92.2 KB
ID:	2019123  
__________________
jante de vanzare: https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...x112-15-a.html

Last edited by johnny25med; 26-05-11 at 14:23.
johnny25med is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -