Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-10, 15:02   #1
Life.browser
VW Driver

Stage 5
 
Life.browser's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Member of:
[VW]
Default Problema cu avariile ford fiesta mk4 (please helppp)

salut ,

am un ford fiesta mk4 an 1997 ,

de curand am pus niste oglinzi cu semnalizare , ieri am facut si legaturile , in momentul cand le prindeam de becul de pe aripa am reusit sa fac un scurt.

au murit avariile de tot, siguranta nu exista pentru avarii , am inteles ca ar fi din buton (semnalizarea mergea) azi am constatat ca nu am nici claxon si m-am apucat sa desfac sa vad exact ce este cu acel buton de avarii.

defapt este incastrat in blocul care contine si manetele de lumini si stergatoare .. le-am desfacut , m-am chinuit 2 ore sa pun acel bloc la loc si surpriza acum nici semnalele nu imi mai merg ...

ma poate ajuta cineva? va rog mult .. nu pot sa circul cu masina
__________________
I love them old , they turn in time in pure gold.

Mk3 Colour concept red, 1.8GT
Life.browser is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 15:49   #2
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Problema cu avariile ford fiesta mk4 (please helppp)

Quote:
Originally Posted by Life.browser View Post
salut ,

am un ford fiesta mk4 an 1997 ,

de curand am pus niste oglinzi cu semnalizare , ieri am facut si legaturile , in momentul cand le prindeam de becul de pe aripa am reusit sa fac un scurt.

au murit avariile de tot, siguranta nu exista pentru avarii , am inteles ca ar fi din buton (semnalizarea mergea) azi am constatat ca nu am nici claxon si m-am apucat sa desfac sa vad exact ce este cu acel buton de avarii.

defapt este incastrat in blocul care contine si manetele de lumini si stergatoare .. le-am desfacut , m-am chinuit 2 ore sa pun acel bloc la loc si surpriza acum nici semnalele nu imi mai merg ...

ma poate ajuta cineva? va rog mult .. nu pot sa circul cu masina

Din cate stiu eu circuitul se inchide printr-un releu vezi poate ai prajit ala
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 18:25   #3
Life.browser
VW Driver

Stage 5
 
Life.browser's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Member of:
[VW]
Default Re: Problema cu avariile ford fiesta mk4 (please helppp)

ar fi super ideal sa stiu si unde e .. ca nu cred ca e pe la panoul de sigurante.

dar cineva are cumva vreun manual de la fiesta? (adica o schema electrica ceva ... ca eu tare m-am chinuit sa o gasesc) ...
Life.browser is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 12:48   #4
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Problema cu avariile ford fiesta mk4 (please helppp)

Quote:
Originally Posted by Life.browser View Post
ar fi super ideal sa stiu si unde e .. ca nu cred ca e pe la panoul de sigurante.

dar cineva are cumva vreun manual de la fiesta? (adica o schema electrica ceva ... ca eu tare m-am chinuit sa o gasesc) ...
Sigur nu e pe tabloul de sigurante.
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 14:58   #5
Life.browser
VW Driver

Stage 5
 
Life.browser's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Member of:
[VW]
Default Re: Problema cu avariile ford fiesta mk4 (please helppp)

kedy thanks

am reusit , problema la porcaria de carte in italiana a ei era trecut pe siguranta 5 luneta termica si oglinzi electrice (cand defapt era siguranta de avarii si claxon)

blocul de lumini l-am desfacut iar si l-am pus la loc , daca o faceti sa aveti grija la placuta unde se mufeaza releul de semnal pentru ca daca nu o puneti corect releul nu face contact si astfel ramaneti si fara semnale (e foarte greu de asamblat la loc , aveti grija si umblati doar in cazul in care aveti nevoie neaparat - ca totusi costa doar 420 de ron nou )) )

am luat o schema de pe net cu dispunerea corecta a sigurantelor o anexez in eventualitatea ca poate ajuta pe cineva .
Attached Files
File Type: pdf 000-001.pdf (14.09 MB, 3678 views)
Life.browser is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -