Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-10, 08:50   #1
Splinter

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 27
Default Probleme ambreiaj ???

Salut...de cateva zile am o problema la masina...Ford focus 1.8 diesel din 2000...mai exact cand plec de pe loc cu antaia masina vibreaza foarte tare...vibratie foarte asemanatoare cu cea cand nu faci forfecarea bine...tin sa mentionez ca nu prea imi vine sa cred ca nu fac forfecarea bine deoarece am carnet de peste 3 ani si conduc aceasta masina de 2...va rog ceva pareri daca a mai intalnit cineva aceasta problema...daca este o problema sau pur si simplu numai stiu eu sa fac forfecarea ...
Splinter is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 07:32   #2
centrocar

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 6
Default Re: Probleme ambreiaj ???

vibratia apare si la relanti? o simti si in mers? in ce regim de turatii mergi - cand i-ai dat 4000 rpm pt 20-30 km ultima data?? ai schimbat motorina de curand? filtrele in ce stare sunt?

incearca urmatorul lucru: mergi cu 50km/h in viteza a treia constant, apoi ia piciorul de pe acceleratie - daca decelereaza lin fara smucituri compresia e ok
centrocar is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 20:35   #3
Splinter

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 27
Default Re: Probleme ambreiaj ???

vad ca azi nu a mai facut...am bagat eu de seama ca daca se incalzeste motorul numai face....oricum de schimbat vitezele le schimb numai peste 2500-3000...filtrele nu sunt schimbate...o sa incerc si chestia cu a 3 a la 50km/h...ms mult ptr raspuns
Splinter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -