Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-09, 19:39   #1
adrian76

Stock
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 3
Default mondeo mk3 distributie pe curea sau lant?

am cumparat de curind un benzinar din 2006, 145 cp,2000 cmc,si nu are decit cartea service fara manual si nu imi dau seama daca are distributia pe lant sau pe curea ?? si inca ceva nu stiu de ce nu imi afiseaza temperatura exterioara in display imi apar doar niste liniute si semnul de grade celsius dar fara cifre sa fie cumva defect termometrul sau este decuplat senzorul de temperatura ( poate imi spune cineva pe unde este localizat senzorul din cite stiu in bara??
multumesc
adrian76 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 10:19   #2
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: mondeo mk3 distributie pe curea sau lant?

Este distributie pe lant!
Daca ai si un fulg rosu aprins in permanenta, senzorul de temperatura lipseste sau este defect (sau decuplat), el se afla undeva in partea stanga fata daca nu ma insel. Dai masca jos (se pinde in 2 cleme) si uita-te dupa el, e un fir destul de scurt, cam 10 cm.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 29-12-09, 10:25   #3
adrian76

Stock
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 3
Default Re: mondeo mk3 distributie pe curea sau lant?

multumesc pentru raspuns,acum sunt linistit stiind ca nu trebuie sa mai dau bani si pe schimbatul distributiei( am omis sa spun ca are 55000 km,deci daca era pe curea se cam apropia timpul sa schimb distributia care cred ca este cam scumpa) -referitor la senzor aveti dreptate imi apare aprins tot timpul fulgul rosu,am sa incerc sa desfac masca si sa ma uit dupa fir poate este decuplat....... sau defect am sa ma lamuresc zilele astea.multumesc mult in caz ca mai am nelamuriri am sa mai apelez la dvs.
adrian76 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-10, 19:30   #4
georgeGAM

Stage 2
 
georgeGAM's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 45
Default Re: mondeo mk3 distributie pe curea sau lant?

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Este distributie pe lant!
Daca ai si un fulg rosu aprins in permanenta, senzorul de temperatura lipseste sau este defect (sau decuplat), el se afla undeva in partea stanga fata daca nu ma insel. Dai masca jos (se pinde in 2 cleme) si uita-te dupa el, e un fir destul de scurt, cam 10 cm.
Senzorul de temperatura este in bara dreapta jos. Il vezi si ai acces la el doar pe sub masina.
georgeGAM is offline   Reply With Quote
Old 08-03-10, 19:19   #5
adrian76

Stock
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 3
Default Re: mondeo mk3 distributie pe curea sau lant?

Quote:
Originally Posted by georgeGAM View Post
Senzorul de temperatura este in bara dreapta jos. Il vezi si ai acces la el doar pe sub masina.
multumesc pt informatie,am sa las sa treaca ninsoarea asta si am sa ma bag sub masina mai ales ca acum am cumparat un senzor la mina a doua si sunt tare curios daca functioneaza.
adrian76 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -